Pola milijuna ljudi u bijegu u Oregonu i pet spaljenih gradova samo u toj saveznoj državi.
Najmanje 15 poginulih do jučer. Među njima i jednogodišnji dječačić iz susjedne države Washington čija je obitelj, kako prenosi Guardian, bježala od vatrene stihije.
U Oregonu su vatrogasci usred opustošenog okruga Marion pronašli spaljeni automobil s dvije osobe. Lokalni šerif objavio je poslije da su žrtve bile 12-godišnji dječak i njegova baka.
“Cijeli dan imam osjećaj kao da je noć. Cvrčci divljaju. Sve je prekriveno pepelom, imate osjećaj kao da se nalazite u kaminu. Poput sudnjeg dana”, izjavila je Kristen Marin, stanovnica područja sjeverno od San Francisca, za CNN.
Tragične vijesti i stravične brojke samo se gomilaju na američkom Zapadu, a tamošnji dužnosnici objavljuju kako tri zapadne savezne države prolaze kroz vatreni pakao kakav nikad nisu doživjele.
Žrtve
Među strašnim brojkama je i ona da u 2018. godine požarima poharanoj Kaliforniji bjesne nove stihije te da je nakon tri smrtna slučaja u srijedu, u četvrtak potvrđeno još osam novih dok se 16 osoba vodilo kao nestale. U Oregonu je u nekoliko dana spaljena površina veća od 3500 kilometara četvornih, što je, kako je rekla guvernerka Kate Brown, dvostruko veća površina od uobičajenih koje šumski požari poharaju svake godine. U Kaliforniji gori okrug Butte, odakle su sve kalifornijske žrtve, a požari se približavaju gradu Paradiseu u kojem je prije samo dvije godine vatra okončala čak 85 života. Stanovnici koji se još nisu oporavili od te tragedije trpe strašan PTSP pri pogledu na narančasto-crveno nebo i miris paljevine u zraku. Mnogi od njih evakuirali su se dobrovoljno, iako za njihovo područje nije oglašena evakuacija. “Svi imaju PTSP pa je vijest o novim požarima sve potresla i stvorila osjećaj panike i strave”, prenosi Guardian izjavu bivšeg gradonačelnika Stevea Culletona.
Čak 500.000 evakuiranih u Oregonu čini deset posto ukupnog broja stanovnika te savezne države. Nisu gorjela samo manja naselja na američkom Zapadu, u srijedu se požar približio Portlandu, glavnom gradu Oregona, te, kako pokazuju fotografije, obojio nebo u crveno. Iz Kalifornije su još prekjučer stizale fotografije apokaliptičnog mosta Golden Gate u San Franciscu.
Makija
Za velik broj požara i njihovo brzo širenje krivi se “koktel” loših vremenskih uvjeta: suh, vruć vjetar, pogonjen rekordno visokim temperaturama i velika suša u mnogim dijelovima tih država isušili su vegetaciju i učinili od šuma i makije drvo za potpalu. U slučaju Oregona, na zapadu te zemlje početkom tjedna zapuhali su vjetrovi jačine 80 kilometara na sat koji nisu uobičajeni za ovo doba godine. Istodobno je vlaga u zraku bila na jednoj od najnižih razina otkako se vode mjerenja. U saveznoj državi Washington spaljeno je oko 2500 četvornih kilometara. “Stanovnici našeg grada imali su samo nekoliko minuta da se evakuiraju. Srećom, svi su prošli neozlijeđeno. No, njihova cijela imovina je u 80 posto slučajeva izgorjela do temelja”, izjavio je Chris Ferrell, gradonačelnik jednog od uništenih gradova u državi Washington, Maldena. Guverner te savezne države poručio je da su požari koji trenutačno bjesne najkatastrofalniji koje je ta država doživjela u svojoj povijesti.
Dežurne službe
“Kalifornija, Oregon i Washington su u loncu kataklizmičke vatre”, ocijenio je dramatično guverner Jay Inslee.
Dosad je izgorjelo ukupno više od 9000 četvornih kilometara, što približno odgovara površini cijelog otoka Cipra. Požari u Kaliforniji ne posustaju još od sredine prošlog mjeseca. Posljednjih je tjedana Nacionalni državni meteorološki zavod samo bilježio nove prve, treće, četvrte, devete i još nekoliko “najvećih požara” u povijesti Kalifornije. Najubojitiji požar je onaj koji danima hara zonom North Complex i koji jučer još nije bio stavljen pod kontrolu. U njemu je poginuo 16-godišnjak. Na požarima pogođenim područjima Kalifornije tragalo se za 120 nestalih, a dežurne službe objavile su u četvrtak da je većina pronađena i spašena. No, spasilačke službe potvrdile su tada da 16 građana još nisu uspjele locirati. Od požara u zoni North Complex pobjeglo je čak 20.000 građana, a izgorjelo je najmanje 2000 objekata. Dužnosnici u Kaliforniji ističu kako je kolovoz uobičajena sezona požara, ali su ovogodišnji bili izuzetno brzošireći i razorni.
Blokirano sunce
Od kolovoza je poginulo 12 osoba, izgorjelo je najmanje 3600 objekata, a požar u August Complexu i službeno je postao najveći u povijesti. Samo 25 posto je pod kontrolom vatrogasaca, a dosad je uništio gotovo 2000 četvornih kilometara. U Kaliforniji su gorjele šume sekvoja i šipražja, a dim je na dijelu područja zaljeva San Francisco i doline Sacramenta blokirao sunce spuštajući temperaturu zraka od jedan do šest stupnjeva Celzijevih.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....