GRAD NA KOLJENIMA

SISAK UMIRE Od danas otkazi za 916 radnika Željezare: Gasi se još 27 tvrtki sa 750 zaposlenih?

Više od 250 radnika Željezare neće dobiti niti otpremninu

SISAK - Sisak je na koljenima. U četvrtak i petak, 15. i 16. prosinca, 916 radnika CMC-a, odnosno Željezare Sisak potpisat će ugovore o raskidu ugovora o radu i počet će im teći otkazni rok u trajanju od mjesec dana najkraće do najduže četiri mjeseca. Više od 250 radnika Željezare, oni koji su radili na određeno vrijeme, već je odavno kod svojih kuća, oni neće dobiti niti otpremninu, 3.000 kuna po godini staža. Nikakve proizvodnje u Željezari više nema, još se otpremaju zadnje količine cijevi koje su ranije naručene.

Tuga i jad. Tim nam je riječima stanje u nekada najvećem sisačkom poduzeću opisao glavni sindikalni povjerenik Sindikata metalaca Predrag Abramović. Još je gore, kaže Abramović, što još nitko nije pokazao ozbiljni interes za kupnju Željezare, odnosno nitko nije podignuo dokumentaciju o kupnji, neki su se samo raspitivali.

Sisačko Gradsko vijeće predložilo je prošlog mjeseca da država kupi ili unajmi od dosadašnjeg vlasnika, postrojenje Željezare Sisak i odmah pokrene proizvodnju, jer Hrvatska ne smije ostati bez crne metalurgije, a Sisak bez 1.200 radnika. Grad to naprosto ne može preživjeti, baš kao ni otpušteni radnici, kojima uskoro prijeti socijalni slom i glad, rekao je gradonačelnik Siska Dinko Pintarić. U predizbornoj kampanji, čelni ljudi nove Vlade Zoran Milanović i Radimir Čačić rekli su u Sisku kako neće dopustiti da prestane proizvodnja u Željezari Sisak .

- Očekujemo da nova Vlada ispuni to obećanje, kažu u željezarinim sindikatima.

No, na neseću Siska, nije to jedina nevolja koja je ovog tjedna pogodila taj nekada najjači hrvatski industrijski grad. Pokrenut je stečaj Herbosa, tvornice premaza i sredstava za zaštitu bilja, a upitno je 160 radnih mjesta. Pored toga, u pitanju je posao i za 750 radnika 27 tvrtki koje posluju u sisačkoj Južnoj industrijskoj zoni. Naime, sve one su energente, struju, plin, ali i vodu, toplinsku energiju i telefonske veze imali preko CMC-a Sisak. Uprava te tvrtke na odlasku izvijestila je Sisak da će 31. siječnja iduće godine prestati s isporukom energenata cijeloj Južnoj industrijskoj zoni. To bi Sisku mogao biti dodatni, teško izdrživi, udar.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. rujan 2024 18:14