DOBIO PRAVNU BITKU

POVIJESNA PRESUDA Sud u Osijeku poništio ugovor za kredit u švicarcima: 'Bio sam na rubu infarkta, sad sam presretan'

Jedni drugima moraju vratiti sve što su dobili
 Emica Elvedji / CROPIX

OSIJEK - Ivici Butoru iz Osijeka Privredna banka Zagreb morat će platiti 183.105,77 kuna uz zatezne kamate ukoliko u srijedu donesena nepravomoćna presuda na Općinskom sudu u Osijeku postane pravomoćna. Sutkinja Mirna Grgić Radojčić odlučila je da je ugovor o kreditu u švicarskim francima, kojeg je Butor u ožujku 2007. sklopio s PBZ-om „protivan Ustavu RH, prisilnim propisima i moralu društva pa je tako, po Zakonu o obveznim odnosima, ništetan!“, što je navodno prva ovakva presuda u Hrvatskoj. Butor je podigao 43.956 CHF, što je tada bilo oko 150 tisuća kuna, a sud je sada odredio da mu banka ima vratiti sve što je do sada otplatio, odnosno 183.105,77 kuna. No, kako je sud ugovor proglasio ništetnim, Butor bi u slučaju pravomoćnosti bio dužan vratiti banci 43.956 CHF po tečaju koji je bio na dan ugovaranja. Dakle, 'uzajamne tražbine stranaka bi se u u cijelosti međusobno prebile.'

- Nitko sretniji od mene. Ovo nikako nije prvoaprilska šala, ovo je za pola milijuna Hrvata prava presuda po zakonu RH. Nije važno koliko ću čekati na novac, važno je da Hrvati shvate da nas strane banke ne mogu tlačiti i pljačkati i da se presude mogu dobiti. Sad ću moći na miru spavati. Dobio sam infarkt kad je ovo počelo galopirati. Ležao sam u bolnici, prijatelji me tješili, govorili da tužim. Jedini krivci su u ovome svemu bivša Vlada RH. Obavezno idemo u prosvjede - rekao je sretni i vidno uzbuđeni Butor, inače dopredsjednik Udruge Franak u Osijeku, a zadovoljstvo nije krio niti osječki predsjednk udruge Krešimir Bajamić.

- Ovo je bila privatna tužba za ništetnost ugovora. Što to znači? Sve se vraća na početak i svatko vraća što je dobio. To je vjetar u leđa svima da idu na ništetnost ugovora i izbore se za svoja prava i svaka čast sutkinji što je ovako presudila. Prvi put je sutkinja napravila ono što u zakonu stoji i zato je ovo povijesna odluka, a sve su drugo izvrdavanja. Zahvaljujući njoj sada imamo i sudsku praksu i uvjeren sam da će nakon ove presude sudovi biti zatrpani novim tužbama. Trenutno je banke tužilo 500 građana - rekao je Bajamić, poručivši da od velikog prosvjeda najavljenog za 25. travnja u Zagrebu neće odustati.

U obrazloženju presude sutkinja Grgić Radojčić istaknula je da je ugovor doveo „do nesrazmjera i nejednakosti u pravima i obvezima, pa tako i do neravnopravnosti sudionika u obveznom odnosu, što je protivno načelu savjesnosti i poštenja... Po ocjeni ovog suda nije savjesno ni pošteno istovremeno ugovaranje odrednica koje i glavnicu i kamatu čine promjenjivima i to zavisnima o nepredvidivim i neizvjesnim čimbenicima, kao što su odnos tečaja švicarskog franka i kune te ponuda i potražnja na financijskom tržištu, stopa inflacije, međuvalutarna kretanja te drugi makroekonomski parametri te da kamatnu stopu mijenja banka jednostranom odlukom na koju korisnik kredita ne može utjecati.“

- U konkretnom slučaju isto je dovelo do toga da se rata kredita povećala iznad granice koju nalaže načelo savjesnosti i poštenja, budući je povećanjem rate mjesečnog anuiteta, a uslijed povećanja tečaja franka u odnosu na kunu, te povećanjem kamatne stope otežana egzistencija tužitelja. Ugovor je protivan temeljnim načelima obveznog prava, isti je protivan i prisilnim propisima, načelu savjesnosti i poštenja te moralu društva. Kako tužitelju nije pojašnjenja moguća promjena glavnice, a vezano uz švicarski franak, te mu nije pojašnjen mogući porast kamate, a po odluci banke, sud je ocijenio da se nije dovoljno vodilo računa o zašititi interesa tužitelja, a što je protivno moralu društva - istaknula je sutkinja.

Banka je po toj presudi obavezna platiti 22 tisuće kuna sudskih troškova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 20:36