POSLOVANJE INTERNETSKIH KOMPANIJA

OD 1. SIJEČNJA 2015. Google i Amazon plaćat će PDV u Hrvatskoj, a knjige i igrice poskupljuju

Ostaje pitanje koliko bi se novca moglo sliti u hrvatski proračun. Kako Hrvati preko interneta još uvijek kupuju prilično malo, ne očekuje se značajniji prihod

Zemlje Europske unije, pa tako i Hrvatska, od 1. siječnja 2015. zaradit će više od poreza na dodanu vrijednost jer će natjerati prodavatelje elektronički obavljenih usluga - ili eUsluga - da PDV plaćaju u zemlji potrošača!

U Ministarstvu financija za sada nemaju procjene koliko bi se dodatnog poreznog prihoda moglo sliti u državnu blagajnu, ali činjenica je da će neke eUsluge postati skuplje za krajnjeg korisnika, i to isključivo zbog primjene hrvatskih stopa PDV-a koje su među najvišima u EU. Riječ je o uslugama poput, primjerice, kupnje igrica, softvera, glazbe ili drugih sadržaja preko interneta, klađenja preko interneta, izrade ili hostinga internetskih sjedišta (službeni prijevod “sajtova”) ili emitiranja svih vrsta programa. Do sada su se takve usluge, kad se kupuju od ponuđača sa sjedištem u EU, plaćale prema PDV-u u tim zemljama. Međutim, velike kompanije s najvećim prometima većinom su formalno poslovale iz zemalja s najnižim stopama PDV-a, koji se u EU kreće od 15 posto u Luksemburgu do 27 posto u Mađarskoj.

Bez povlaštene stope

Dobar su primjer e-knjige: u najvećoj meki za e-usluge, Luksemburgu, one se oporezuju sa samo 3-postotnim PDV-om. Zbog toga je Europska komisija pokrenula postupak protiv njih jer e-knjige za razliku od fizičkih knjiga ne bi smjele imati povlaštenu stopu PDV-a. Zbog takve utaje - iako sasvim legalne - posebno je bijesna, primjerice, javnost (i političari) u Velikoj Britaniji, čiji su građani najveći potrošači eUsluga u Europi, ali je PDV na cjelokupnu potrošnju građana uglavnom ostajao u drugim zemljama EU. Ovu rupu u poreznim propisima Bruxelles je zatvorio direktivom iz 2012. čije odredbe stupaju na snagu 1. siječnja 2015.

Dodatni prihod

To znači da, ako ste neku e-knjigu do sada preko interneta mogli platiti recimo 10,30 kuna, sada će ona stajati 12,5 kuna.

Britansko ministarstvo financija službeno očekuje da bi mogli dobiti 300 milijuna funti (3,8 milijardi kuna) dodatnih prihoda u sljedećoj godini. No, neki analitičari smatraju da je taj iznos puno veći: britanski Greenwich Consulting procjenjuje da Velika Britanija gubi 1,6 milijardi funti poreza. To je oko 0,22 posto britanskog proračuna. Prenese li se taj postotak na Hrvatsku, u državnu blagajnu slilo bi se između 250 i 300 milijuna kuna.

Naravno, hrvatski građani, iako sve više kupuju preko interneta - još nemaju potrošnju koja bi se mogla usporediti s onom britanskih potrošača.

U Poreznoj upravi podsjećaju da slični porezni propisi - plaćanje PDV-a u zemlji kupca - trenutačno vrijede za ponuđače e-usluga čije sjedište ili podružnica nisu registrirani ni u jednoj državi članici Europske unije. Od 1. siječnja to će vrijediti za sve prodavatelje e-usluga ne samo one izvan EU.

Već sada, dakle, tvrtka sa sjedištem, primjerice, u SAD-u koja nema ni jednu podružnicu unutar EU, a prodaje svoje “elektronički obavljene” usluge nekom kupcu iz Hrvatske koji ovdje nije obveznik PDV-a (privatna osoba ili mali obrtnik) mora platiti PDV hrvatskoj Poreznoj upravi.

Kupuju li Hrvati?

Međutim, kako navodi Nada Čavlović Smiljanec, ravnateljica Porezne uprave i pomoćnica ministra financija, trenutačno u Hrvatskoj nema ni jednog takvog poreznog obveznika: koji, dakle, nema podružnicu unutar EU koji bi morao u Hrvatskoj platiti PDV na elektronički obavljene usluge. Velike internetske kompanije, poput Googlea, Amazona ili velikih softverskih tvrtki, naravno uglavnom imaju podružnice ili tvrtke kćeri unutar EU, no prema navodima iz Porezne uprave ispada da nikada ni jedan građanin ili obrtnik iz Hrvatske nije kupio neku e-uslugu od tvrtki sa sjedištem izvan EU.

Jedan od razloga svakako bi mogla biti činjenica da se takav porezni obveznik mora registrirati kod hrvatske Porezne uprave.

Mini One Stop Shop

Od 1. siječnja registracija - i naplata PDV-a - trebala bi postati puno jednostavnija i za prodavatelje eUsluga izvan i iz EU. Naime, sljedeće godine trebao bi profunkcionirati tzv. Mini One Stop Shop (MOSS).

Prema tom sustavu, prodavatelji eUsluga morat će se prijaviti poreznoj upravi u samo jednoj članici EU preko posebnog internetskog portala. Ta zemlja tada postaje “država identifikacije” za prodavatelja koji će samo u toj zemlji plaćati PDV, ali i predavati prijavu PDV-a sa specificiranim transakcijama za ostale zemlje članice. Porezna uprava iz “zemlje identifikacije” potom će uplaćivati PDV ostalim članicama.

MOSS bi trebao profunkcionirati do 1. listopada ove godine kako bi se prodavatelji eUsluga mogli registrirati do kraja godine, a naplata poreza na dodanu vrijednost krenuti po novom sustavu s 1. siječnjem.

Hrvatska tek treba dopuniti Zakon o porezu na dodanu vrijednost kako bi se uključile promjene koje u EU stupaju na snagu 1. siječnja 2015., što je u planu, kako u odgovoru navodi Čavlović Smiljanec, do kraja lipnja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. rujan 2024 16:25