FIKSIRANJE NIJE JEDINA MJERA

HRVATSKA UVODI MAĐARSKI MODEL? Vlada traži Orbanovu pomoć u borbi s tečajem švicarca

U mađarskom su ministarstvu financija potvrdili da su ih iz Hrvatske tražili prijevod zakona

Hrvatska je Vlada u rješavanju situacije nastale naglim skokom vrijednosti švicarskog franka zatražila pomoć Mađarske, otkriva Nova TV.

Prema riječima zamjenika mađarskog ministra financija Andrasa Tallaija, Banski su dvori od Orbanove vlade zatražili prijevode zakona kojima je susjedna država svojedobno, nakon jednog prijašnjeg tečajnog šoka, riješila problem sa švicarskim francima.

'Malo prije nego što sam došao na ovaj intervju s vama obavijestili su me da je u tijeku prijevod teksta zakona na engleski jezik. Rekli su mi da će ga poslati u Hrvatsku do kraja dana', izjavio je za Novu TV Andras Tallai iz mađarskog ministarstva financija.

U Mađarskoj je rastom tečaja švicarskog franka izravno bilo pogođeno milijun i 200 tisuća ljudi, među kojima i mnogi gospodarstvenici, ali i jedinice lokalne samouprave. Donošenjem posebnih zakona dužnicima je omogućeno da kredite pretvore u forinte po fiksnom tečaju ispod tržišne vrijednosti, zbog čega su tamošnje banke Mađarsku proglasile zemljom koja je nesigurna za bilo kakve vrste investicija.

No, upravo zbog tih zakona, nedavni nagli rast tečaja švicarskog franka nije imao utjecaja na korisnike kredita u Mađarskoj, navodi Nova TV.

Hrvatska Vlada je nakon telefonske sjednice u utorak u hitnu saborsku proceduru uputila dopune Zakona o potrošačkom kreditiranju, kojima se za otplatu rata kredita u švicarskim francima (CHF) te u kunama s valutnom klauzulom u švicarskom franku tečaj 'švicarca' prema kuni utvrđuje na razini 6,39 kuna na godinu dana, a razliku u odnosu na tečaj koji se slobodno formira na tržištu snosit će kreditne institucije odnosno banke.

"Cilj donošenja ove hitne mjere jest ublažavanje velikog dužničkog tereta za korisnike kredita u CHF, izazvanog naglim porastom tečaja te valute na međunarodnim deviznim tržištima, zbog odustajanja Švicarske narodne banke od obrane minimalnog tečaja od 1,20 CHF za euro. Posljedica navedenoga jest i promjena tečaja kune u odnosu na CHF te je sa 6,39 kuna za 1 CHF, tečaj porastao za cca 18 posto (na 7,54 kune za 1 CHF) uz daljnju visoku volatilnost tečaja", stoji u priopćenju Vlade s telefonske sjednice.

Hrvatska udruga banaka objavila je kako su banke iznenađene Vladinom odlukom o zamrzavanju tečaja švicarskog franka, jer ona, tvrde, nije u skladu s načelnim dogovorom postignutim u ponedjeljak s Ministarstvom financija. Izražavaju nadu da će Sabor odustati od takvog zakonskog prijedloga, "koji samo može izazvati dodatne probleme i vjerojatno prebacivanje ukupnog troška na porezne obveznike Republike Hrvatske".

Ministarstvo financija: 'Nismo tražili samo mađarsku pomoć'

Ministarstvo financija u utorak navečer je priopćilo kako je njihov predstavnik na sastanku EFC-a (Odbor za gospodarstvo i financije EU) u neformalnim kontaktima zatražio od predstavnika svih članica EU, čiji su građani izloženi valutnom riziku švicarskog franka, prijedloge rješavanja te problematike, a ne samo mađarski model, kako su prenijeli domaći mediji.

"Predstavnik hrvatskog Ministarstva financija je na sastanku EFC-a u neformalnim kontaktima zatražio od predstavnika svih država članica Europske unije, čiji su građani izloženi valutnom riziku švicarskog franka, njihove prijedloge rješavanja te problematike, a ne samo mađarski model", stoji u priopćenju Ministarstva financija.

Ministarstvo je time reagiralo na informacije koje je objavila Nova TV, da je hrvatska Vlada zatražila od Mađarske prijevode dvaju zakona kojima su oni riješili probleme sa švicarskim frankom.

To je za središnji Dnevnik Nove TV u utorak potvrdio zamjenik ministra financija u mađarskoj vladi Andras Tallai, rekavši kako bi prijevodi tih propisa na engleskom jeziku trebali biti poslani do kraja dana.

"Malo prije nego što sam došao na ovaj intervju s vama obavijestili su me da je u tijeku prijevod teksta zakona na engleski jezik. Rekli su mi da će ga poslati u Hrvatsku do kraja dana", rekao je Tallai.

Nova TV je objavila i da je u Mađarskoj rastom tečaja švicarskog franka izravno bilo pogođeno 1,2 milijuna ljudi, među kojima i mnogi gospodarstvenici, ali i jedinice lokalne samouprave.

Donošenjem posebnih zakona dužnicima je omogućeno da kredite pretvore u forinte po fiksnom tečaju ispod tržišne vrijednosti, zbog čega su tamošnje banke Mađarsku proglasile zemljom koja je nesigurna za bilo kakve vrste investicija. No, upravo zbog tih zakona, nedavni nagli rast tečaja švicarskog franka nije imao utjecaja na korisnike kredita u Mađarskoj. (H)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 10:51