SJEDNICA VLADE

GRČIĆ POZVAO MINISTRE 'Snažnije prionite poslu, napredak još uvijek nije dovoljan'

 Davor Pongracic / CROPIX

ZAGREB - Hrvatska je postigla napredak u provedbi Plana provedbe specifičnih preporuka za države članice EU-a u 2014. godini, za razdoblje od 1. kolovoza do 30. rujna, ali napredak nije dovoljan, rekao je na današnjoj sjednici Vlade potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a Branko Grčić.

Vlada je danas prihvatila izvješće o provedbi Plana provedbe specifičnih preporuka za države članice EU-a u ovoj godini, za razdoblje od 1. kolovoza do 30. rujna 2014. godine, a potpredsjednik Grčić kaže da je Hrvatska ostvarila određeni napredak u ispunjavanju preporuka, što prvenstveno znači da se držala rokova iz akcijskog plana.

Posebno je istaknuo provedbu aktivnosti u preporuci u području zapošljavanja i tržišta rada, gdje su praktički sve aktivnosti provedene u zadanim rokovima.

Međutim, u dijelu preporuka nije do kraja odrađeno ono što se htjelo i trebalo, rekao je Grčić te pozvao ministre da snažnije prionu poslu.

"Sve u svemu, generalna ocjena Europske komisije je da je napredak napravljen, ali da još uvijek nije dovoljan", rekao je Grčić.

Europska komisija, po njegovim je riječima, već izradila draft ocjene hrvatskog ispunjavanja Plana, o čemu će se idući ponedjeljak voditi rasprava na nadležnom odboru u Bruxellesu.

Hrvatski predstavnici istoga će dana predstaviti stav Republike Hrvatske na nalaze EK-a, koji će biti utemeljen na izvješću koje je danas bio pred Vladom.

Plan reformi, koji se tiče sudjelovanja Hrvatske u europskom semestru, Vlada je prihvatila 30. srpnja ove godine.

Plan je uslijedio nakon što je Vlada poslala Bruxellesu mjere za suzbijanje prekomjernog deficita, a potom je iz Europske komisije (EK) stiglo osam ključnih preporuka za bržu provedbu reformi.

Plan je odgovor na te preporuke, a osam EK-ovih preporuka ujedno je osam ključnih poglavlja plana.

To su održive javne financije, održivost mirovinskog sustava i sustava zdravstva, iskorištavanje potencijala tržišta rada i zapošljavanje, učinkovita socijalna zaštita, poboljšanje poslovnog okruženja, "mudrija" uključenost države u gospodarstvo, učinkovitiji režim za rješavanje nelikvidnosti i razduživanje. Posebno područje je očuvanje stabilnosti bankarskog sustava.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. rujan 2024 16:50