POJMA NEMAJU

BIZARNOSTI IZ IMOVINSKIH KARTICA 'Pokretna imovina: Pas Šaro. Vrijednost: neprocjenjiva!'

pula, 030102razbacani papiri u centru gradafoto: djani celija-pok-

SPLIT - Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa RH predvođeno predsjednicom Dalijom Orešković, njenom zamjenicom Tatjanom Vučetić i tajnicom Majdom Uzelac održalo je edukaciju za gradske i općinske dužnosnike u Splitsko-dalmatinskoj županiji u pitanjima sukoba interesa i podnošenja izvješća o imovinskom stanju, javlja Slobodna Dalmacija.

Oko 30-ak dužnosnika bilo je prisutno na ovom zanimljivom predavanju koje se održalo u prostorijama Skupštine Splitsko-dalmatinske županije u Domu za starije i nemoćne na Zenti, a kojem je nazočio i splitski gradonačelnik Ivo Baldasar te dožupan Luka Brčić koji je i pozdravio okupljene.

- Čak 1500 dužnosnika prošle 2013. godine nije ispunilo ispravno imovinsku karticu. Lani smo imali 230 zahtjeva dužnosnika za davanje našeg obraloženog mišljenja u za njih spornim situacijama. Zaprimili smo čak 120 postupaka za donošenje mišljenja Povjerenstva oko utvrđivanja članstva dužnosnika u nadzornim odobrima, a u 60 slučajeva smo odbacili takve zahtjeve, rekla je predsjednica Dalija Orešković koja je došla pred sam kraj edukacije jer joj je pozlilo pa je nakratko završila u bolnici.

Ukupno je imovinske kartice moralo dopunjavati čak 80 posto svih dužnosnika.

Split je petnaesta destinacija u Hrvatskoj u kojoj su od osnivanja Povjerenstva u veljači prošle godine najvažnije osobe iz tog tijela posjetili i održali edukaciju.

Tajnica Majda Uzelac je vrlo iscrpno dužnosnike informirala kako ispuniti imovinsku karticu ukazujući na detalje koji su za dužnosnike bili najsporniji i zbog čega su im često vraćane imovinske kartice.

- U imovinskoj kartici dužnosnika treba biti i JMBG i OIB, točni podaci o imovini dužnosnika i njegovog bračnog druga te maloljetnog djeteta. Za procjenu vrijednosti imovine dužnosnika on ne treba angažirati vještaka nego sam navodi tržišnu vrijednost imovine a prijavljuju se pokretnine vrijednije od 30 tisuća kuna.

Dužnosnik koji ima u vlasništvu više od 0,5 udjela u temeljnom kapitalu nekog trgovačkog društva obavezan je prijenos upravljačkih prava prebaciti na povjerenika, informirala je dužnosnike gospođa Uzelac.

Na predavanju je izričito navedeno da su članstvo u upravnim tijelima i nadzornim odborima trgovačkih društava dužnosnicima apsolutno zabranjena, a članstvo je iznimno dopušteno u najviše dva upravna vijeća ili nadzorna odbora u pravnim osobama od posebnog interesa bez prava na naknadu posjetila je gospođa Uzelac koja se osvrnula i na primanje naknade dužnosnika.

Zabranjeno je dužnosniku istovremeno primanje plaće i naknade za obnašanje jedne javne dužnosti i naknade za obnašanje druge javne dužnosti (npr. gradonačenik ili župan ne mogu istodobno primati naknadu kao članovi općinskog vijeća ili županijske skupštine).

Obavljanje drugih poslova dužnosnika je dopušteno uz prethodno odobrenje Povjerenstva a odobrenja nisu potrebna za obavljanje znanstvene, istraživačke, sportske, samostalne, poljoprivredne te stjecanje prihoda po osnovi autorskih i sličnih prava.

Sve su to mogli doznati splitsko-dalmatinski dužnosnici koji su imali i dodatnih pitanja koja su osebujna i specifična. Tako je gradonačelinka Splita Ivu Baldasara zanimalo šta učiniti sa poklonima vrijednijim od 500 kuna.

- Oni se deponiraju, a ako su u pitanju pečeno janje, pršut, veliki kolut sira - slični prehrambeni pokloni treba ih donirati ili pučkoj kuhinji ili s njima javno počastiti, glasio je odgovor.

Načelnika Općine Runovići Josipa Lešinu zanimalo je što sa poklonom od 15 tisuća eura kojeg je darovala tetka, a dožupana Luku Brčića kako u imovinskoj kartici prezentirati naslijeđeni objekt koji nije legaliziran.

- Tetka nije problem ni njezina donacija ako s njom nemate poslovni odnos, a ako objekt nije legalan onda ga treba što točnije identificirati kao i njegovu vrijednost, glasio je odgovor.

U javnoj debati iz Povjerenstva su priznali da su u sadašnjem Zakonu o sukobu interesa vijećnici ispušteni iz kruga dužnosnika a baš im oni često postavljaju upite o svom eventualnom sukobu interesa te da je veliki problem što za dužnosnike nema upute sa primjerima kod ispunjavanja imovinske kartice kao što je to u susjednoj Sloveniji.

- Tako je jedan dužnosik u imovinskoj kartici pod kućicu 'vjerovnik' stavio - traktor. Valjda je čovjek mislio da je hipoteka na traktor bilo sredstvo osiguranja banke u slučaju njegoov kredita. Neki su pod pokretnom imovinom stavljali: Pas Šaro, pas Garo a njihovu vrijednost - neprocjenjivom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. rujan 2024 13:48