BARCELONA - JUVENTUS 3-1

Ivan Rakitić postao je prvi igrač u povijesti koji je osvojio Europsku ligu, a sezonu nakon i Ligu prvaka s različitim momčadima
 getty images

Klempavi pehar Lige prvaka nastavlja se seliti svlačionicom hrvatske reprezentacije; nakon Mandžukića 2013. i Modrića godinu poslije, sinoć je u Berlinu ruke na ultimativni trofej u svijetu klupskog nogometa stavio i Ivan Rakitić. Učinio je to nakon sjajne predstave začinjene pogotkom u prvim minutama finala u kojem, za promjenu, Messi nije odigrao poput izvanzemaljca. Neće zvučati pretenciozno ako kažemo da epitet igrača utakmice pripada Rakitiću, koji ovom titulom postaje unikatna priča euro-nogometa. On je, naime, prvi nogometaš koji je u dvije godine osvojio Europsku ligu i Ligu prvaka s različitim momčadima.

Elektricitet glamuroznog dvoboja još se nije povukao s tribina, a Barcelona je već povela okrunivši golom akciju u kojoj su sudjelovali baš svi nogometaši “blaugrane”. Nakon što je lopta promijenila sedmoricu vlasnika, stigla je u Neymarov posjed na lijevom krilu, uslijedilo je dodavanje u prostor za Iniestu, koji je umjesto udarcem, akciju nastavio “podlim” haklerskim trikom i asistencijom za Rakitića. On je s ruba peterca zakucao loptu u mrežu pored Buffona.

Rani nokaut demoralizirao je Juventus i napumpao sampouzdanjem Barcine igrače, koji su u narednih dvadesetak minuta trebali doći do drugog gola. “Stara dama” djelovala je u tim trenucima grogirano, bez ideje kako napasti dominantnog suparnika, ali još uvijek žilava i spremna barem za tučnjavu na sredini terena. Arturo Vidal odigrao je cijelu utakmicu samo zahvaljujući blagoj naravi suca Cakira, koji ga je hladno mogao poslati na tuširanje već sredinom prvog dijela. U drugom dijelu Barcelona je, međutim, uzela 15 minuta predaha, a Juve je namirisao priliku i krenuo po izjednačenje. Stigao je talijanski prvak do pogotka uz obilatu pomoć Barcinih igrača kada je Dani Alves panično bacio loptu u bunar, a Lichtsteiner i Tevez u nastavku zakopali akciju za gol. Tevez je udarcem s desetak metara razvukao Ter Stegena, a na odbijenu loptu natrčao je Morata.

Juventus je zagospodario terenom na desetak minuta i činilo se da Barcelona bačena na konopce neće izdržati do kraja, ali utakmica se otrgla Pirlovoj i Pogbinoj kontroli u 69. minuti kada je Messi udarcem sa 18 metara natjerao na očajničku intervenciju Buffona, a sada je na odbijanac (otevši drugi gol Rakitiću) natrčao Luis Suarez i pogodio za 2-1. Treći je zabio Neymar.

JUVENTUS - BARCELONA 1-3 (Morata 55/ Rakitić 4, Suarez 69, Neymar 90)

KRAJ UTAKMICE!

90+6. minuta - GOOOOOL!!! - Gotova je priča u Berlinu! Talijani su krenuli svi u napad, a Neymar je iz kontre zabio treći gol za Barcelonu

90+1. minuta - Ivan Rakitić izlazi iz igre i prepušta mjesto Mathieuu

82. minuta - genijalno proigravanje Rakitića koji prebacuje obranu Juvea i šalje Piquea u priliku, ali ovaj promašuje iz blizine

71. minuta - pomoćni sudac orpavdano poništava pogodak Neymara zbog igranja rukom

69. minuta - GOOOOOL!!! - Rakitić proigrava Messija koji se sjurio u kazneni prostor Juvea i zapucao, Buffon brani, ali Suarez dotrčava i posrema loptu u mrežu

68. minuta - Juventus prosvjeduje zbog nedosuđenog jedanaesterca na Paulul Pogbi; Francuz je pao u šesnaestercu u veoma dvojbenoj situaciji s Danijem Alvesom, ali Çakir je ostao nijem

63. minuta - Tevez sa 18 metara puca iznad vratiju; Argentinac je bio u povoljnoj situaciji i trebao ju je bolje iskoristiti

55. minuta - GOOOOOL!!! - nakon izvrsne akcije Lichsteinera i Marchisija Tevez puca, Ter Stegen brani, lopta se odbija do Morate koji iz blizine s lakoćom izjednačava

51. minuta - sjajan niz duplih paseva Messija, Neymara i Suareza, naposljetku Argentinac puca preko gola

48. minuta - izvanredan izlazak Barçe koja napada 5-na-3 prema Juveovom golu, Rakitić upošljava Suareza na lijevoj strani, ali Buffon fenomenalno brani niski udarac

POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME!

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

39. minuta - Suarez vuče loptu zdesna, dolazi na rub šesnesterca i upućuje prizemni udarac koji odlazi koji centimetar od desne vratnica

34. minuta - dobra akcija Juventusa po lijevoj strani, ali Rakitić izbija loptu

25. minuta - Marchisio sjajno puca s dvadesetak metara, ali lopta odlazi tik iznad grede

13. minuta - Neymar kasni dijelić sekunde na sjajan Messijev ubačaj i propušta povisiti vodstvo

9. minuta - Neymarov udarac iz daljine odlazi pokraj Buffonovog gola

8. minuta - brza polukontra Juventusa, sjajan dribling Morate na desnoj strani koji šalje loptu do Vidala na rub šesnaesterca, ali Čileanac puca iznad vratiju

4. minuta - GOOOOOL!!! - fenomenalna akcija Barcelone, Iniesta ulazi u šesnaesterac i šalje loptu do Rakitića koji s desetak metara zabija za vodstvo; to je četvrti najbrži pogodak u povijesti finala Lige prvaka

POČELA JE UTAKMICA!

20:15 - dio tribina rezerviran za katalonske navijače gotovo je ispunjen i čuje se pjesma i navijanje

19:45 - igrači na travnjaku upijaju atmosferu i spremaju se za meč

19:30 - objavljeni su službeni sastavi:

Juventus: Buffon, Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Evra, Marchisio, Pirlo, Pogba, Vidal, Tevez, Morata.

Barcelona: Ter Stegen; Alves, Pique, Mascherano, Alba; Rakitic, Busquets, Iniesta; Messi, Suarez, Neymar

19:15 - vremenska prognoza kaže kako će nakon vrućeg dana i 31 Celzijusa temperatura pasti na 25 i uvjeti za igru trebali bi biti savršeni

18:56 - zavirite u svlačionicu Barcelone uoči velikog okršaja

18:47 - momčadi su krenule prema stadionu, manje od dva sata nas dijele od utakmice godine!

20. rujan 2024 18:36