LA PRIMERA

Athletic do velika tri boda, Real i Barca rutinski

Athletic's midfielder David Lopez (2nd L) celebrates his goal next to Espanyol's Argentinian midfielder Aldo Duscher (R) during the Spanish league football match Athletic Bilbao vs RCD Espanyol at San Mames stadium on December 12, 2010 in Bilbao. AFP PHOTO/ RAFA RIVAS

Četiri su utakmice 15. kola španjolske Primere odigrane u prvom nedjeljnom terminu. Istaknimo novu, šestu domaću pobjedu Athletica na svom travnjaku (od osam odigranih utakmica)...

Ovom prilikom su Baskijci bili bolji od Espanyola s 2-1, makar su dugo vremena gubili 1-0 i činilo se da će nakon Barcelone i madridskog Atletica uzeti bodove iz Bilbaa. No, u zadnjih dvadeset minuta je katalonski bunker doživio raspad. Prvo je Llorente izjednačio u 73. minuti, a samo pet minuta kasnije je već bilo konačnih 2-1 za domaćina nakon što je "mirne noge" bio Lopez. Spomenimo da je španjolski reprezentativac Llorente time došao do jubilarnog desetog pogotka ove sezone i treći je strijelac lige (iza Cristiana Ronalda i Messija).

I Hercules je na svom terenu gubio 1-0 od Malage, ali su u zadnjih 25 minuta zabili čak - četiri pogotka! Seriju je otvorio David Trezeguet svojim osmom ovosezonskim pogotkom, a potom su kao na traci zabijali Drenthe (iz penala), pa Cruz i Kiko.

Hrvatskog nogometaša Mate Bilića nije bilo u kadru Sportinga koji je u Gijonu odigrao 1-1 sa Osasunom. I tamo su gosti vodili, a domaćinu je barem bod donio Urugvajac Eguren, golom deset minuta prije kraja.

Nogometaši Real Madrida slavili su na gostovanju kod Zaragoze 3-1 u 15. kolu španjolske Primere i tako barem nakratko prestigli Barcelonu na vrhu prvenstvene ljestvice.

Momčad Josea Mourinha rješila je pitanje pobjednika već do poluvremena. Golove su u tom periodu postigli Mesut Özil i Cristiano Ronaldo. Posebno je lijep bio Ronaldov gol iz 44. minute iz slobodnog udarca s nekih 20-ak metara koji je odsjeo u u gornjem desnom kutu nemoćnog vratar Lea Franca. Bio je to najboljem strijelcu španjolskog prvenstva 17. ovosezonski gol.

U drugom poluvremenu Real je nakon gola za 3-0 iz 47. minute kojeg je zabio Angel Di Maria, malo usporio ritam i napade na gol “fenjeraša” prvenstvene ljestvice, što je rezultiralo primljenim golom. Ricardo Carvalho srušio je Nicolasa Bertola u kaznenom prostoru, a sigurno je udarac s bijele točke izveo Gabi u 54. minuti. Do kraja se rezultat nije mijenjao.

Nevjerojatna lakoća pobjeđivanja traje i dalje u izvedbi nogometaša Barcelone. U ogledu 15. kola Primere Barcelona je na svom Camp Nou pobijedila Real Sociedad s 5-0.

Blago rečeno mogla je Barcelon dati dvostruko, možda i trostruko više pogodaka, jer praktički je lopta cijelo vrijeme kružila oko šesnaesterca gostiju ili bila unutar njega. Svaki pogodak Barçe je bio ljepši od onog prethodnog, a veliku većinu su postigli nakon svojih, nezaustavljivih dvostrukih dodavanja.

Argentinac Lionel Messi je postigao dva, te je tako došao do brojke od 17 pogodaka. Isto ih na kontu ima i zvijezda Real Madrida, Cristiano Ronaldo, a pomalo frapantno zvuči da niti jedna momčad Primere, osim Barcelone i Reala, nije postigla pogodaka kao kombinirano (34) ove dvije najveće zvijezde svjetskog nogometa.

Recimo i da je na ovom ogledu dvije asistencije upisao Pedro, kod prva dva pogotka Katalonaca.

Primera, 15. kolo:

Barcelona - Real Sociedad 5-0 (Villa 9, Iniesta 34, Messi 47, 87, Krkić 90)

Zaragoza - Real Madrid 1-3 (Fernandez 54 / Özil 15, Ronaldo 44, Di Maria 47)

Athletic Bilbao - Espanyol 2-1 (Llorente 73, Lopez 78 / Osvaldo 34)

Mallorca - Racing Santander 0-1 (Serrano 90)

Hercules - Malaga 4-1 (Trezeguet 65, Drenthe 67-11m, Cruz 71, Kiko 80 / Fernandez 12)

Sporting Gijon - Osasuna 1-1 (Eguren 80 / Caicedo 71)