MATIJA DJANJESIC/CROPIX Cropix
DESNA TOMIĆEVA RUKA

‘Drmić je najbolji s kojim sam radio, a dečki će sarmu brzo potrošiti. Psiholog? Nekad je to bio tabu...‘

Kondicijski trener Rijeke već dugo surađuje s trenerom Goranom Tomićem
Piše: Siniša LončarObjavljeno: 16. prosinac 2021. 14:42

Kondicijski treneri općenito u sportu, pa tako i u nogometu nisu u prvom planu kada je medijska eksponiranost u pitanju, nisu zvijezde pred bljeskalicama fotoaparata i kamera, no njihov rad je itekako bitan. U modernom nogometu, kondicijski trener zauzima vrlo važno mjesto u stručnom stožeru. Da se figurativno izrazimo, on je taj koji podmazuje sve mehanizme jednog motora, jedne momčadi, i kada se upale kojekakve lampice najčešće kondicijski trener rješava stvar. Regeneracijom, otpuštanjem papučice u takvim slučajevima, a visokim okretajima, gasom kada su pripreme u tijeku.

Antonio Cinotti kondicijski je trener u stručnom stožeru Rijeke, desna ruka Gorana Tomića koji mu iznimno vjeruje. Uostalom, zajedno su krenuli "putem svile" prije nekoliko godina u Kinu kao nepoznati stručnjaci, mladi i neiskusni treneri ostavili su izniman trag u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta, toliki da su početkom godine iz Lokomotive trebali u Guangzhou. Nakon nekoliko godina izbivanja iz kineskog nogometa njihove "dionice" i dalje visoko kotiraju na dalekom istoku. Splet (ne)sretnih okolnosti, ovisno iz kojeg kuta gledate, doveo ih je do Rujevice. Između prošle i nesuđene kineske avanture, šibenski dvojac vodio je kratko "svoj" Šibenik, Istru 1961 i zagrebačku Lokomotivu koja je tada bilježila svoje najbolje rezultate u povijesti.

image

Josip Drmić

MATIJA DJANJESIC/CROPIX Cropix

- Posao kondicijskog trenera je jedan vrlo interesantan posao. Naravno, sve što radiš moraš uskladiti s prvim, glavnim trenerom momčadi, doslovno od A do Ž, što bi se reklo. Obujam posla je različit kroz sezonu nogometaša. Natjecateljski dio je jedno, pripreme su sasvim nešto drugo. Ako igraš na dva polja, ligu i europska natjecanja, onda se kondicijski trening svodi na regeneracijske treninge i podražaje pred samu utakmicu, nemaš tu puno prostora za neke velike i dugotrajne treninge - ukratko je Cinotti objasnio svoju ulogu i posao u klubu.

Svaki trener će reći da je momčad najnezgodnije preuzeti tijekom sezone. Upravo se to dogodilo Tomiću i Cinottiju, nakon serije lošijih rezultata s klupe Bijelih u ožujku 2020. odstupio je Simon Rožman i njegovi najbliži suradnici. Nakon velike potrošnje u Europskoj ligi i velikog broja utakmica u onoj pandemijskoj sezoni, šibenski stručnjaci napravili su pravi mali podvig. Uspjeli su nasukani bijeli brod usidriti u europsku luku, u posljednjem kolu izborena je europska viza koja se tada činila daleko kao Kina. Zasluge svakako idu i Cinottiju, momčad je nanizala seriju odličnih utakmica koja je kulminirala pobjedom protiv Gorice u posljednjem kolu prvenstva. Uslijedile su ljetne pripreme, prve s novim stručnim stožerom.

- Ljetne pripreme su bile vrlo kratke, ali bili smo vrlo zadovoljni učinjenim, prvenstveno u europskim utakmicama koje su uslijedile, a zatim i u HNL-u, rekao bih da smo "vozili" i iznad očekivanja. Puno igrača se promijenilo tijekom ljetne stanke i mnogi nam nisu prognozirali ove rezultate koje smo na kraju napravili. Sada, kako ide polusezona, nije to samo kod nas, vidi se pad u tom fizičkom dijelu - dodao je Cinotti sam i dijelom već odgovorio na sljedeće pitanje.

Rijeka energetski nije dobro izgledala u posljednjim susretima, rezultat je najbolje mjerilo. Dogodi se ponekad i iznimka koja samo potvrđuje pravilo da momčad koja više trči, koja je spremnija, koja na temelju toga ima pravo nadati se povoljnom rezultatu, obično izađe kao pobjednik u susretu.

- Stvarno, na oko kada netko gleda sa strane, to je svakako prvi zaključak. Ja bih samo volio napomenuti da u takvim slučajevima jako utječe i psihološka komponenta, nerazdvojno je to jedno od drugog. To su jako bliske grane. Veliki broj utakmica koje smo odigrali sigurno ostavi trag na igračima. No kada, da se tako izrazim, "ganjate" to prvo mjesto onda je ponekad teško raditi velike rotacije igrača, ulazite u znatno veći rizik. Često to zna biti kontraproduktivno.

Pogreške koje su se znale dogoditi u posljednjim minutama utakmica, poput onog nesretnog derbija s Hajdukom, teško je pripisati kondicijskoj pripremi ili psihologiji.

- Kada bismo imali odgovore na sva ta pitanja, onda ne bi bilo grešaka u nogometu. Pa pogledajte samo i europske utakmice, događaju se bizarne pogreške, a pričamo o nogometu na najvišem nivou. Naravno da je nama svima u cilju da se takve pogreške svedu na najmanju moguću mjeru, i razgovorom, i individualnim pristupom, ako je potrebno i psihologom. Događa se, nitko ne može reći da je to konkretno zbog nečega.

Ima li Rijeka psihologa?

- Psiholog nije zaposlen u klubu, ali imamo suradnju s nekim stručnjacima. Danas je sve to normalno, ako igrači imaju takvu vrstu problema, mi ćemo učiniti sve što možemo da im pomognemo. Nekad je to bila tabu tema, kako u životu tako i u nogometu, danas je sve to na jednom višem nivou - kaže Cinotti.

O nogometašima Rijeke generalno ima vrlo dobro mišljenje kada je u pitanju njihova predanost kondicijskim treninzima. Antonio je posebno apostrofirao neke igrače.

- Rijeka je klub na visokom nivou. Vidite već kod mlađih igrača da su stvarno predani, vole raditi i trenirati. S druge strane, imate jednog Drmića koji u sebe ulaže jako puno, baš zbog toga što je ranije imao problema s ozljedama. Čovjek je svjestan toga da ako ne ulaže u sebe da će mu se karijera skratiti. Drmić je, pored toga, sigurno i najbolji igrač s kojim sam radio u karijeri. Zadovoljan sam generalno s radom i sa svim igračima, nema se tu što dodati.

Nakon susreta s Istrom 1961. igrači će, baš kao i stručni stožer na zasluženi odmor. Već početkom 2022. slijede pripreme koje se ukratko mogu opisati olimpijskim geslom: "Brže, više, jače".

- Uvijek se može bolje. Nadam se da ćemo se kroz pripreme koje nas očekuju ponovo energetski napuniti. Mi sami to očekujemo, možda čak i više nego što javnost to očekuje od nas. Učinit ćemo sve što možemo da se do kraja prvenstva uspješno borimo s ostalim ekipama koje pretendiraju na vrh HNL-a. Igračima nakon Istre slijedi jedan dobar, prije svega psihološki odmor nakon ovakvog ritma. Sedam dana mora biti totalno gašenje, a onda slijedi priprema za - pripreme. Tu se samo moraju održavati i ne vratiti se s viškom kilograma. Bit će i sarme i francuske salate za dečke, ali potrošit će to oni brzo, ha, ha...

Ako si čovjek, možeš nadomjestiti i neke druge, profesionalne stvari

Antonio Cinotti rođen je 1975. u Šibeniku. Diplomirao je na Kineziološkom fakultetu u Splitu i prvi posao odmah nakon fakulteta uslijedio je u sportskom vrtiću. Radio je u počecima individualno s brojnim sportašima, između ostalog i s današnjim suradnikom Goranom Tomićem koji tada još uvijek bio aktivan nogometaš. Bilo je tu i košarkaša, plivača, no karijera ga je dalje usmjerila na nogometne terene. Sve do današnjih dana nogomet je (p)ostao prva ljubav, baš kao i ta suradnja s Goranom Tomićem. Godine koje su iza njih to samo potvrđuju, baš kao i one koje ih tek čekaju.

- Goran je tražio nekoga u Šibeniku tko bi ga pripremio za neke posljednje ugovore, imao je problema s koljenom i skočnim zglobom. Tako smo se spojili, odradili individualne pripreme, on je nakon toga još odigrao nešto u Kini i onda smo zajedno krenuli u te trenerske vode. Otada radimo zajedno. Mišljenje o Goranu? Uspješnost u nekome poslu jako ovisi o tome kakav si čovjek. S time možeš nadomjestiti i neke druge, profesionalne stvari. Prvenstveno moraš biti čovjek, na mjestu, da bi ta putanja išla gore. On je zaista odličan čovjek prije svega, kao i nogometni stručnjak iz te mlađe plejade naših trenera. Jedan od vodećih u Hrvatskoj.

Kina je drugi svijet

Cinotti je s nama podijelio i iskustva rada u Kini, potpuno drugačija od onih uvriježenih, europskih. Kada se tamo snađete kao “riba u vodi” onda niti poziv Svena Gorana Erikssona, trenera Lazija, Sampdorije, Rome i reprezentacije Engleske ne djeluje iznenađujuće. Šveđanin je u jednom dijelu svoje prebogate trenerske karijere nogometnu sreću također potražio na dalekom istoku.

- Mi smo 2013. otišli u Kinu, već su neki Europljani bili dolje. Kako si mlad trener, dobiješ lošije klubove u startu, ali smo se brzo isprofilirali. To je jedno vrhunsko iskustvo, drugi način života koji te obogati, učini te boljim čovjekom i trenerom. Nogometno gledajući, Kina je i dalje na nižem nivou od Europe, prije svega zbog antropometrije, oni su generalno nešto niži i fizički slabiji. Odrazi se to i na nogometnu igru. No stvarno su predani treningu, tehnički izvrsni, to je jedan potpuno drugačiji način poimanja sporta. Oni su već kao djeca većinom u kampu, odvojeni od roditelja 500 kilometara daleko, samo posvećeni treningu. To je kod nas i dalje nepojmljivo. Suradnja s Erikssonom? Ma to je bilo vrhunsko iskustvo. Obično kažu za ljude koji su na nekom vrhunskom nivou u bilo čemu u biti vrlo jednostavni. Ja to iz svog primjera mogu potvrditi, odličan čovjek, pravi znalac, uvijek spreman dati savjet. Nije to baš dugo trajalo, ali tako je to u tim zemljama, jako se teško zadržati više od godinu, dvije u jednom klubu.

Standings provided by SofaScore LiveScore
Linker
26. studeni 2024 10:46