Koriste iz Netflix, Zalando, Expedia group, Unity, HBOMAX i America Airlines. Riječ je o jednom od ključnih alata za DevRel profesionalce - dev portalima.
Mjesta su to na kojima kompanije objavljuju svoje API-je i dokumentaciju o njima te pomažu developerima da pronađu upravo one tehnologije koje će im pomoći riješiti njihov problem.
Suzanne Daniels, koja je friško pokrenula konzultantsku DevRel tvrtku Great Success prethodno je radila kao DevRel lead u Spotifyju u Nizozemskoj, i to upravo na projektu koji su preuzele sve kompanije spomenute na početku.
Spotify je, naime, platformu za izradu dev rel portala, koju je sam razvio, donirao kao open-source zakladi The Cloud Native Computing Foundation (CNCF), koja je dio Linux Foundationa.
Daniels, koja je govornica na Infobip Shiftu 2023. u Zadru, podijelit će upravo to iskustvo.
Svijet otvorenog koda
- Razvoj softvera postao je moćniji nego ikad, jer dostupno je toliko novih računalnih jezika i frameworka, kao i umjetna inteligencija i cloud, ali izgradnja izvrsnog softvera zbog toga je složenija i kaotičnija nego ikad - kaže Daniels.
Navodi da samo zamislimo što je potrebno za izgradnju, lansiranje i održavanje jednog mikroservisa na Kubernetes platformi. Tome još treba dodati i sigurnost i pozornost developerske zajednice. Daniels kaže da u takvim uvjetima dev portali mogu biti od velike pomoći.
Karijeru je započela prije 26 godina programiravši softver za trgovačke blagajne. Potom se profilirala u eksperticu za Linux i cloud tehnologije da bi prije pet godina počela raditi za Microsoft kao DevRel lead, a zatim i za Spotify.
- Microsoft i open-source su nekada bili poput vode i vatre, ali dolaskom Satya Nadelle na čelo kompanije to se u potpunosti promijenilo tako da nisam doživjela prijelaz iz svijeta Linuxa u Microsoft kao veliku promjenu, jer sam tim prelaskom ostala u svijetu otvorenog koda - kaže Daniels.
Daniels navodi da je ono što ju je privuklo u Microsoft bila vizija i potencijal Azurea kao katalizatora za budućnost inovacija. Kaže da je to vidjela ne samo kao cloud platformu, već i kao obećanje koje bi moglo preoblikovati način na koji se kreira softver i kako poduzeća napreduju.
- Prelaskom u Spotify, kada sam se priključila timu koji je radio na Backstageu, dobila sam novi pogled na infrastrukturu i DevOps, a taj je posao bio i nevjerojatan, jer je tim u Spotifyu jako uključiv i pun ljubavi i kodiranja, a zajednica je jedna od onih koje surađuju s najviše srdačnosti i entuzijazma - kaže Daniels.
Pojašnjava da je takvo okruženje izvrsno za učenje i napredak. Takve stvari je, ističe, čine sretnom što radi u svijetu DevRela.
- DevRel može obuhvatiti mnoge stvari. I iako mnogima odmah na pamet padnu govori na konferencijama, pisanje dokumentacije i objavljivanja videozapisa, postoji mnogo toga što DevRel može donijeti organizacijama, jer stručnjaci za odnose s programerima također su glas vašeg korisnika ili zajednice - kaže Daniels.
Turistički magnet
Pojašnjava da to znači da se iz DevRela može doznati mnogo važnih povratnih informacija, iskustva s proizvodom ili o organizaciji, a to može pomoći i u donošenju kvalitetnijih strateških odluka.
Ističe da je i prije imala doticaja s različitim aktivnostima koje se danas smatraju DevRelom, ali ih nije tako doživljavala.
- To me potaknulo da dođem u Zadar, jer Infobip Shift je konferencija koja privlači vrhunske govornike i lidere u industriji te smatram da to nije samo prilika da dam vlastiti doprinos, već i prilika da sama učim i razmijenim iskustva s raznim stručnjacima - kaže Daniels.
Navodi da je stoga sretna što je konačno dobila priliku govoriti na Infobip Shiftu. Dodaje da je jugoistočna Europa poznata po konferencijama koje veliki naglasak stavljaju na stvaranje dobrog iskustva sudionika i posjetitelja. K tome, kaže, svjesna je i da je Hrvatska turistički magnet.
- Znam da je Hrvatska sjajna zemlja s dragim ljudima, a dobila sam i preporuku da je Infobip Shift najbolja konferencija, u smislu organizacije, govornika i mogućnosti umrežavanja, u cijeloj regiji, pa nisam mogla odoljeti - zaključuje Daniels.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....