scuba skener

Slanje tekstualnih poruka pod morem nije nemoguće: testirali smo računalo Garmin Descent Mk3

 Ivana Grgic/Cropix
O lokaciji za koju smo se odlučili nismo dvojili ni sekunde, Kornatski je arhipelag prava ronilačka poslastica

Vjerni pratitelj na svakom našem podvodnom izletu, ronilačko računalo iz Garminove serije Descent Mk3 svojim je najnovijim funkcijama uveo nove standarde u sigurnosti ronjenja. Mogućnost da se za vrijeme ronjenja pošalje poruka drugom roniocu ili trenutno potraži pomoć svog ronilačkog para, nas koji znamo koliko je brzina i jednostavna komunikacija u tom trenutku potrebna, ova je mogućnost oduševila.

Naravno da smo je htjeli i mi što prije isprobati, a o lokaciji za koju smo se odlučili nismo dvojili ni sekunde. Kornatski arhipelag prava je poslastica kako nautičara, tako i ronioca privučenih morem kristalne prozirnosti i raznolikog života u njemu. Spojiti ugodno s korisnim zvučalo nam je sasvim logično, a dana mogućnost zarona unutar jednog od najljepših nacionalnih parkova ispunila nas je veseljem.

image
Ivana Grgic/Cropix

Jedna od brojnih legendi o nastanku Kornata je i ona da su bogovi kornatsko otočje stvarali od suza zvijezda, a moru koje ih miluje zadnjega su dana stvaranja podarili sanjano plavetnilo. Svatko tko je imao sreću doživjeti Kornate, mogao bi se složiti s ovom izrekom. Tu surovi kameni obronci isprepleteni brojnim suhozidima tonu u duboko plavetnilo mora visoke prozirnosti, a svjetlost koja prodire kroz vodenu površinu stvara bujan život na dnu i oko njega.

image

Otok Lavsa, Kornati

Tomislav Kristo/Cropix

Obzirom da smo već bili smješteni u blizini, izbor je pao na otočić Lavsa u središnjem dijelu otočja, nedaleko otoka Kornata i Levrnake, jednog od većih škoja pučinskog niza. Ovaj niski, stjenovit otočić s dvije uvale koje poput ogledala s kristalne površine mora zrcale odraz poput ovčica raštrkanih oblaka, skrovita je luka i popularno odredište za jednodnevne izlete, a pogled s uzvisine na čitavo otočje teško je opisati, njega jednostavno treba doživjeti. U doba starih Rimljana, na Lavsi se nalazila i solana koja se održala sve do 14. stoljeća ali je s vremenom potonula, a posebnost otoka su i lokve sa slatkom vodom koje se nalaze na njemu.

image
Ivana Grgic/Cropix

Posložili smo svoju ronilačku opremu vrlo brzo, ovaj proces već možemo odraditi i „zatvorenih očiju“, a zatim smo se posvetili našim računalima proučavajući njihove nove opcije. Obzirom na to koliko tih mogućnosti ima i koliko sportova i aktivnosti pokriva, Descent Mk3 je zapravo vrlo jednostavan za korisnike, a izbornik mu je pregledan i vrlo jasan.

image

Garmin Descent™ Mk3 i primopredajnik Descent™ T2

Bozidar Vukicevic/Cropix

Za slanje poruka između ronilaca putem SubWave sonarnog komunikacijskog sustava potrebna je vidljivost između dva kompatibilna prijemnika s najnovijom kompatibilnom verzijom softvera. Iako prepreke i drugi čimbenici iz okoline mogu utjecati na povezivanje s prijemnikom te mogu odgoditi ili spriječiti slanje i primanje poruka, uz dobru vezu se podaci mogu uspješno poslati između ronioca unutar 20 sekundi. Ukoliko je veza loša, uređaj će sam pokušavati poslati podatke do dvije minute.

image

Garmin Descent™ Mk3 i primopredajnik Descent™ T2

Bozidar Vukicevic/Cropix

Nakon ažuriranja softvera, uparili smo svoje male „gadgete“ s primopredajnicima descent T2, ali i međusobno kako bi uspostavili komunikacijsku mrežu. Svakom od primopredajnika je moguće dodati ime umjesto zadanog serijskog broja, za lakše snalaženje pod morskom površinom i lakše identificiranje ronioca koji piše ili mu se želi poslati poruka. Mene je dopao nadimak Ruzi jer među brojnim Ivanama u ronilačkom svijetu ovo se ostalim kolegama činilo logičnije, dok je Damir umjesto imena ipak odlučio ostaviti tvornički broj. Sva dodana imena se automatski sinhroniziraju na svakom računalu unutar uspostavljene mreže.

image
Bozidar Vukicevic/Cropix

Sve je bilo spremno za novu podvodnu avanturu! Sjedeći na krmi broda, Damir i ja držali smo svoje podvodne kamere i čekali znak da sigurno skočimo u more. Cilj su nam bile crvene gorgonije na dubini od četrdesetak metara. Računala su pokazivala početni tlak zraka u bocama te smo u svakom trenutku ronjenja mogli pratiti stanje u svojoj, ali i u boci drugog umreženog ronioca. Kako je poruke moguće slati isključivo za vrijeme ronjenja, čekali smo pravi trenutak da isprobamo ovu opciju. Nije bilo potrebe za nekim velikim pisanjem i brojnim porukama jer je ovo ipak bio zaron u kojem smo htjeli i dobro razgledati lokaciju na kojoj smo ronili prvi put, ali ipak smo se htjeli sami uvjeriti kako na našim računalima sve funkcionira.

image

Crvene gorgonije se mogu pronaći na dubljim lokacijama

Ivana Grgic/Cropix

Na gorgonije smo stigli vrlo točno, bile su baš ondje gdje smo ih i očekivali nakon vrlo detaljnog brifinga, iako ne baš u onoj količini kojoj smo se nadali. Ali nismo ostali razočarani, bile su zdrave, bez ružnih naslaga algi na njima, kakve smo u posljednje vrijeme znali sretati duž čitavog Jadrana. Dok sam se zabavljala snimajući jednu od njih pratila sam Damirove mjehuriće zraka, ali i stanje u njegovoj ronilačkoj boci na svom računalu...sve je bilo u savršenom redu.

image

Jato matulića barjaktara oko crvenih gorgonija

Damir Zurub/Cropix

Dapače, više nego u redu, jer je njegovu pažnju zaokupio veličanstveni šanpjer gotovo zlatne boje, pravi kapitalac, a njegovo strpljivo i mirno poziranje još jednom je dokazalo da je ova riba jedan od najljepših prizora u podmorju. Definitivno i najprepoznatljivijih jer mu je izgled vrlo specifičan, tijelo ovalnog oblika, bočno toliko spljoštenog da ga je pri pogledu okomito sprijeda ili odostraga vrlo teško i zapaziti.

image
Damir Zurub/Cropix
image

Zeus Faber, Kovač ili Šanpjer

Ivana Grgic/Cropix

Sitne, oštre ljuske mu prekrivaju tijelo, a prva mu se leđna peraja sastoji od deset bodlji pri čemu je ona prva vrlo dugačka. Najčešće su ove ribe sivo-smeđe boje srebrno-bijelog trbuha, ali ponekad znaju biti i zlatno-žućkaste, baš kao ovaj „naš“, s dvije karakteristične velike crne točke na oba boka. Ova je riba definitivno među najpoznatijim ribama Jadrana, a zovu je još i kovač, riba svetog Petra ili Zeus faber te postoje mnoge legende o imenu ove neobične ribe. Jedna od njih govori o tome kako je sveti Petar apostol hvatao ribu rukama, a na mjestima gdje ju je dodirnuo prstima ostale su crne mrlje.

image

Zeus Faber, kovač ili šanpjer

Ivana Grgic/Cropix

Zamijenila sam Damira u snimanju kovača, sve dok nije konačno izgubio svoje veliko strpljenje i naglo zbrisao u dubinu. U tom trenutku stigla je Damirova poruka na računalu: jeste li dobro? Samo sam mu se nasmiješila i pokazala rukom znak OK. To je to! Vidljivost i svjetlina zaslona nas je još jednom oduševila. Slova i brojke su izuzetno čitljivi, čak i za ronioce s nešto lošijim vidom. Moguće je prilagoditi i dodatne zaslone podataka za svaki način ronjenja ili odabrati pojednostavljeni zaslon za ronjenje s većim tekstom kako bi vidjeli ključne podatke o ronjenju.

image

Tekstualna poruka na zaslonu Garmin Descent™ Mk3 računala

Damir Zurub/Cropix

Ove se poruke vrlo jednostavno šalju, pritiskom start tipke računala pokazuje se izbornik i u njemu potražimo unaprijed pripremljene poruke. Udaljenost među umreženim roniocima bi trebala biti do trideset metara. Poruku je moguće poslati i kraticom, ukoliko je ronioc u opasnosti i nema vremena za biranje u izborniku, jednostavnim dužim pritiskom na tipku za svjetlo. Nakon toga računalo svim umreženim roniocima svake dvije minute šalje poruku za pomoć. Kako bi se ova poruka opozvala, dovoljno je samo još jednom pritisnuti tipku za svjetlo i zadržati je, a u tom trenutku će svi u mreži dobiti poruku da je sve u redu.

image

Garmin Descent™ Mk3, sigurnosni zastanak

Ivana Grgic/Cropix

Nakon ove kratke podvodne konverzacije nastavili smo svoje istraživanje podmorja, naš zadatak je bio obavljen i sve je proteklo u savršenom redu. Morski su se stanovnici redali pred našim objektivima: mali pužići stražnjoškržnjaci Craetena i Flabellina, pužić Dalmatiner, ali i ne baš rado viđeni vatreni crv koji se namnožio i svojim čekinjama punim neurotoksina okupirao i ovo područje.

image

Craetena peregrina i ljubičasta flabellina

Damir Zurub/Cropix
image

Vatreni crv ili crv-pas

Damir Zurub/Cropix

Murina i jata salpi česti su stanovnici ovog dijela Jadrana, ali i mala kirnja koja se pokušavala skriti u kameni procijep tik do hobotnice čije je oko virilo iz kamene kućice i kontroliralo zbivanja u neposrednoj blizini. Vrijeme je za sigurnosni zastanak, a računalo je signaliziralo da smo došli do rezerve zraka u boci. Na Damirovom zaslonu je pisalo: Ruzi je kritično. No tako kritično ipak nije bilo, na površinu smo oboje izašli sigurno, uz školsku količinu preostalog zraka.

image

Pažljivim pogledom se u rupama može uočiti glava murine žutošarke

Ivana Grgic/Cropix
image

Test ronilačkog racunala Garmin Descent™ Mk3

Ivana Grgic/Cropix

Nakon izrona, kroz aplikaciju Garmin Dive koja omogućuje prijenos zapisnika ronjenja s kompatibilnog uređaja, dodali smo detaljne informacije o ovom ronjenju: okolišne uvjete, napomene o ronilačkoj opremi i ronilačkog partnera. Poslana poruka također je bila vidljiva u aplikaciji. Još jednom nas je ovaj mali uređaj oduševio i s veseljem očekujemo slijedeću ronilačku inovaciju iz Garmina. Što se Kornata tiče, tu i dalje nema dvojbe, vraćamo im se čim prije!

image

Potrošnja zraka u bocama umreženih ronioca

Ivana Grgic/Cropix
image

jato salpi

Ivana Grgic/Cropix
image

Kirnja se rado skriva u kamenim procjepima

Damir Zurub/Cropix
image
Damir Zurub/Cropix
image

Škarpun, mala riba slična škarpini

Damir Zurub/Cropix
image

Vatreni crvi su se namnožili i u ovom dijelu Jadrana

Damir Zurub/Cropix
image

Glava hobotnice

Damir Zurub/Cropix
image

Hobotnica na ulazu u svoju rupu

Damir Zurub/Cropix
image

Garmin Descent™ Mk3

Ivana Grgic/Cropix
image

Alga Padina pavonica

Ivana Grgic/Cropix
image

Riba pjevčić

Ivana Grgic/Cropix
image

Škarpun

Ivana Grgic/Cropix
image

Alga Padina pavonica

Ivana Grgic/Cropix
image

Bijeli cjevaš

Ivana Grgic/Cropix
image

Poruka očitana preko aplikacije Garmin Dive

Ivana Grgic/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 21:03