?UNIVERSAL/COURTESY EVERETT COLLECTION
Kolumna

Milana Vlaović Kovaček o novom filmu Bridget Jones: "Svakoj bi se ženi trebao dogoditi Roxter"

Mnoge žene poslije razvoda ili gubitka partnera nisu spremne za ozbiljnu vezu, ali zbog odgoja po kojem je ispravno biti s nekim muškarcem samo ako to ‘nekamo vodi‘ izbjegavaju odnose koji ‘nemaju budućnost‘ i tako se zakidaju za iskustva koja im pripadaju

Mnoge žene poslije razvoda ili gubitka partnera nisu spremne za ozbiljnu vezu, ali zbog odgoja po kojem je ispravno biti s nekim muškarcem samo ako to ‘nekamo vodi‘ izbjegavaju odnose koji ‘nemaju budućnost‘ i tako se zakidaju za iskustva koja im pripadaju

Bridget Jones se u velikom stilu vratila u kina. Četvrti dio franšize naslovljen "Mad about the Boy", prema istoimenoj knjizi Helen Fielding objavljenoj još 2013., u prvom vikendu prikazivanja oborio je rekorde gledanosti u Engleskoj, Irskoj, Poljskoj, Nizozemskoj i Norveškoj.

Dok sam ulazila u kinodvoranu, pitala sam se što može ponuditi nastavak priče o filmskoj junakinji čiji me prijašnji nastavci nisu privlačili, nikada ih nisam ni pogledala. Bridget Jones mi je, priznajem, otpočetka išla na živce. Početkom 2000-ih bilo je nemoguće otvoriti neki ženski magazin da vas u njemu ne dočekaju fotografije Renee Zellweger, koju nikada nisam doživjela kao glumicu, i citati iz filma o osebujnoj junakinji s kojom su se poistovjetili milijuni žena.

U to vrijeme imali ste dojam da se žene dijele na one koje se glasno poistovjećuju s junakinjama iz serijala "Seks i grad" i na one koje se u tišini identificiraju s Bridget Jones. Sve one su proizašle iz sjajnih ženskih novinskih kolumni. U Engleskoj je Bridget proglašena jednom od sedam junakinja koje su imale najveći utjecaj na život žena u posljednjih nekoliko desetljeća.

U današnjem tjeskobnom svijetu odlazak u kino kako biste pogledali film o junakinji čije su karakterne osobine općepoznate, iako prijašnje filmove nikada niste gledali, nalik je na ulazak u vremenski stroj koji će vas odvesti na sigurnije mjesto - u spokojnu i blaženu prošlost. Možda je zbog toga ova romantična komedija prilikom otvaranja potukla gledanost "Captain America" u Velikoj Britaniji i u Irskoj.

image

Renee Zellweger i Leo Woodall kao Bridget i Roxter u filmu "Mad about the Boy"

?UNIVERSAL/COURTESY EVERETT COLLECTION

U ovom je nastavku Bridget Jones udovica koja se četiri godine poslije smrti supruga Marka Darcyja, odvjetnika za ljudska prava koji je poginuo tijekom misije u Sudanu, pokušava vratiti sebi, onako kako bi to htjele mnoge sredovječne razvedene žene, udovice ili samohrane majke. Bez obzira na to jesu li doživjele smrt voljene osobe ili su prošle kroz razvod braka, postoji vrijeme "prije" i vrijeme "poslije". Životu bi se trebalo vratiti, no pitanje je kako. Tom temom bavi se film koji bi trebale pogledati sve koje su u srednjim godinama na svojevrstan način odustale od sebe, zagradile su se predivnim, iscrpljujućim i kaotičnim majčinstvom kao štitom, zaboravljajući da ono ima svoje faze od kojih svaka ima svoj rok trajanja.

Moja prijateljica ima 47 godina, razvedena je majka dječaka od 10 godina. Poslije razvoda nikad nije ušla u vezu. Tinder je u njenom poimanju svijeta zastrašujuće mjesto na kojem vrebaju pervertiti, a u rutini u kojoj živi nema priliku upoznati nove ljude. Priznaje da je lijena i da ne čini baš ništa kako bi sebi pružila priliku da nekoga upozna. Bavi se svojim djetetom i druži s prijateljima, ukratko, živi poput Bridget Jones na početku ovog filma.

No, prijatelji Bridget Jones prilično su zabrinuti. Daju joj zbunjujuće i kontradiktorne, uglavnom neželjene savjete, a jedna od prijateljica joj u naletu optimizma nadobudno otvori profil na Tinderu.

Helen Fielding kao autorica iznova poseže za dvojicom muškaraca, pa Bridget otprilike u isto vrijeme upozna privlačnog učitelja u školi svoje djece, koji joj se učini rigidnim i strogim, te zgodnog 28-godišnjaka za kojeg se pita je li godinama bliži njoj ili njenom sinu. Moja prijateljica također je jednom upoznala zgodnog 28-godišnjaka. Imala je tada 43 godine i zatekla se u gradu u kojem je živio. Čitave noći joj se nudio, govoreći joj da je zgodna i da ga privlači više od njegovih vršnjakinja.

"Nisam popustila njegovim udvaranjima jer sam mislila da od toga ništa neće biti", rekla mi je poslije filma. "Kako sam samo bila glupa! Zar je moralo nešto biti, mogla sam se poseksati s njim, imala bih se danas čega sjećati! Kod Bridget mi se sviđa to što ni o čemu puno ne razmišlja, stvari joj se događaju, a ona ih naprosto prihvaća", izrekla je u jednom dahu.

Scena u kojoj Bridget upoznaje tog mladića prilično je simbolična. Dok je u parku s djecom i čita poruke s Tindera, njena se djevojčica popne na drvo s kojeg ne može sići. Ona joj pokušava pomoći, i sama se nespretno popne na visoku granu s koje ne može ni gore ni dolje, i uto dolazi zgodni učitelj koji joj nudi pomoć. Odbija ga jer mu ne želi priznati da ne može sama sići s drveta. Prilazi i 28-godišnji mladić koji je čuvar u tom parku. Bridget mu se bespomoćno smješka, a on se popne na drvo s kojeg prvo skida djevojčicu, a potom i nju. U tom trenu ona još ne shvaća da je u grču zbog kojeg nije spremna za ozbiljnu vezu, kao što mnoge žene poslije gubitka ili razvoda to nisu, ali zbog odgoja po kojem je ispravno biti s nekim muškarcem samo ako to "nekamo vodi" - izbjegavaju odnose koji "nemaju budućnost" i tako se zakidaju za iskustva koja im pripadaju. Naše majke nam nikad nisu rekle da je budućnost neizvjesna kategorija, a sadašnjost je sve što imamo. Vođena načelom budućnosti, moja je prijateljica odbila izaći s mladićem kojeg će sanjati do kraja života. Budućnost bi neke stvari sigurno pokvarila, ali propuštene prilike su ono što se broji.

image

Milana Vlaović Kovaček

BILJANA BLIVAJS CROPIX

Mladi redar iz parka imenom Roxter, kojeg glumi Leo Woodall, nakon što je spusti s drveta ugleda na Bridgetinom mobitelu njenu karikaturalnu profilnu sliku s Tindera. Nakon toga joj se javi preko te platforme za online dejtanje. Ako vas nema ni na društvenim mrežama, niti na stranicama za upoznavanje, znači da niste dostupni. Kad se dopisuje s muškarcem koji joj udvara, žena ima drugačiji osmijeh, u njoj se bude životni sokovi. Svakoj bi se usamljenoj ženi trebao dogoditi jedan Roxter.

I bez obzira na to što se oko Bridget ponovno vrte dvojica novih, mlađih muškaraca, scene s neumornim šarmerom Danielom Cleaverom kojeg glumi Hugh Grant i Colinom Firthom, koji se u ulozi Marka Darcyja pojavljuje poput duha, životne su i uistinu dirljive. Hugh Grant s nevjerojatnom lakoćom utjelovljuje Daniela Cleavera, a Renee Zellweger se u ulozi Bridget Jones naprosto previše trudi.

Na kraju ovog slatko-gorkog filma nameću se neka pitanja. Možda nam djeca i prijatelji ipak nisu dovoljni. Trebamo li se potruditi pronaći dobrog muškarca? Ako je biološki otac dalek, nezainteresiran ili u njihovom životu nije prisutan, trebaju li sinovi i kćeri zamjensku mušku figuru? Odgovori se nalaze na kraju filma čiji vam rasplet ipak neću otkriti.

23. veljača 2025 16:02