NE ČEKAJTE!

Ne gubite živce, usvojite ovaj način razmišljanja odmah: Dalmatinci su ga već usvojili, a nisu jedini

 GAUDILAB/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

"Piano piano" je stara talijanska izreka. Možda zvuči besmisleno, ali to bi mogla biti promjena u načinu razmišljanja koja vam je upravo potrebna ako želite odmak od ovih hladnih zimskih dana i nadate se brzom dolasku proljeća. Koliko često tijekom dana jurite okolo, frustrirani zbog najmanjih stvari, od sporog reda u pošti do propuštanja tramvaja?

Nevjerojatno je lako iznervirati se iznova i iznova, dopuštajući svakodnevnim smetnjama da zasjene veću radost života. I upravo je to razlog zašto prihvaćanje "piano piano" mijenja pravila igre.

Evo što trebate znati o ovom talijanskom konceptu i kako ga implementirati u svoj svakodnevni život.

image
VADMARY/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Što znači "piano piano"?

Ako svirate klavir, možda ste vidjeli izraz "piano" u notnim zapisima. Ovo je poruka glazbeniku da svira tiho, dajući tipkama nježniji dodir za stvaranje mekšeg zvuka.

Ovaj je izraz preuzet iz svijeta glazbe u frazu "piano piano". To znači pristupiti nečemu malo po malo, a ne glasno i odjednom.

- ‘Piano piano‘ je neslužbeni slogan regije Cilento u Italiji, južno od obale Amalfija, kaže Danielle Oteri iz Feast Travela. - Moja bi baka to stalno govorila, obično na talijanskom ili ponekad na engleskom kao ‘malo po malo’, dok bi u Dalmaciji to bilo ‘pomalo‘.

PROČITAJTE JOŠ: Stan u Rovinju uronjenim u zelenilo

Ideja je da stvarima pristupite polagano i mekše, upuštajući se u dnevne aktivnosti umjesto da ih napadate. "Piano piano" govori o vježbanju strpljenja i shvaćanju da je svaki mali trenutak vrijedan uvažavanja - čak i u trenucima frustracije.

image
DRAZEN ZIGIC/GETTY IMAGES

Kako mi je “piano piano” promijenio dane

- Nakon što sam na internetu pročitala koncept "piano piano", odlučila sam ga primijeniti na svoj život u pravom trenutku. Imala sam iznimno naporan životni ritam s puno obaveza i pokušavala sam optimizirati svaku minutu u danu, i činilo mi se da i najmanji poremećaj mog rasporeda dovodi do raspada sistema, piše Heather Bien.

- Stoga sam se odlučila prigrliti izraz "piano piano" sredinom siječnja. Otišla sam u kupovinu namirnica u ponedjeljak oko 17 sati. Znala sam da će red biti dug - i bio je - ali umjesto da se živciram i nervozno listam po telefonu, pokušala sam prihvatiti čekanje u redu. Primijetila sam što drugi oko mene kupuju i počela sam sanjariti o receptima koje bih mogla napraviti. Pokušala sam se opustiti u trenutku, znajući da će to u konačnici biti najviše 10 minuta koje sam provela u konstruktivnom razmišljanju.

- Također sam se potrudila doći na sat vježbanja nekoliko minuta ranije umjesto da trčim u zadnji tren. Protegnula sam se i prigrlila trenutak sabranosti. Vidjela sam to kao dio iskustva, a ne kao pokušaj da optimiziram svoje vrijeme, objašnjava.

- Koristila sam "piano piano" kao moto kad god bih zapela u situaciji u kojoj bih se obično zatekla u želji da se izvučem. Umjesto toga, duboko bih udahnula i pokušala biti svjesna onoga što moja osjetila doživljavaju. Devet od 10 puta, zapravo ne gubim značajno vrijeme koje bi utjecalo na moj raspored - samo trebam vježbati strpljenje i prisutnost.

POGLEDAJTE JOŠ: Omiljeni kutak u zagrebačkom stanu Lee Gobo, feng shui savjetnice

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. veljača 2025 12:26