ISTRAŽIVANJE

Naježit ćete se kad čujete odgovor: Ima li više bakterija u WC školjci ili u vašoj višekratnoj boci za vodu?

Ilustracija

 /SHUTTERSTOCK
Američka tvrtka prikupila je uzorke iz tri različito oblikovane čelične boce za vodu, a rezultati su, u najmanju ruku, šokantni

Višekratne boce za vodu od nehrđajućeg čelika opisuju se kao bezvremenske. I zaista, praktične su, lagane, dobro održavaju temperaturu tekućine, uglavnom su i lijepog dizajna, a važno je i da se njihovim korištenjem smanjuje potreba za plastikom koja najčešće biva odbačena u prirodi.

image

Višekratne boce smanjuju prekomjernu potrebu za plastičnom ambalažom koja zagađuje okoliš

/SHUTTERSTOCK

Međutim, unatoč navedenim prednostima, kod čeličnih boca za vodu postoji jedna ‘caka‘ koje mnogi nisu svjesni. Treba ih dobro održavati.

I baš kada biste mogli pomisliti kako vi svoju čeličnu bocu dobro čistite, mogli biste se naježiti kad čujete rezultate istraživanja koje je provela američka tvrtka koja se inače bavi rješenjima kako vodu iz slavine učiniti pitkom i eliminirati plastične boce iz domova.

Naime, autori istraživanja definirali su ove predmete kao “prijenosnu petrijevu zdjelicu“, budući da su otkrili da boce za višekratnu upotrebu mogu ugostiti 40.000 puta više bakterija od normalne WC školjke, prenosi Novi list.

image

Boce za višekratnu upotrebu mogu ugostiti 40.000 puta više bakterija od normalne WC školjke (ilustrativna fotografija)

/SHUTTERSTOCK

Čak i u usporedbi s drugim predmetima u kućanstvu, boce za vodu nisu "dobro prošle": ispada da sadrže dvostruko više klica nego kuhinjski sudoper, do četiri puta više bakterija nego li u kompjuterskom mišu i do četrnaest puta više bakterija od zdjelica za piće kućnog ljubimca!

Kako bi došli do ovih zaključaka, istraživači su prikupili uzorke vode iz tri različite vrste boca - s čepom na navoj, s čepom pod pritiskom i sa slamkom - te su pronašli brojne kolonije bakterija i gram-negativnih bacila.

Bakterije dolaze iz naših usta, ali i onečišćenja vanjskim okolišem. S druge strane, gram-negativni bacili su dijelom prisutni u našoj crijevnoj flori, ali mogu potjecati i iz hrane životinjskog podrijetla. Vrlo su opasni za zdravlje jer mogu uzrokovati infekcije mokraćnog sustava, proljev, peritonitis i infekcije krvotoka, a u rjeđim slučajevima postoji opasnost od zaraze bolestima poput kuge, kolere i tifusa.

Među tri vrste testiranih boca, one s čepom na pritisak bile su "najsigurnije", s jednom desetinom količine bakterija u usporedbi s druge dvije, prenosi Novi list.

PROČITAJTE JOŠ Šokantno istraživanje o crnom plastičnom posuđu

Ovo nije prvo upozorenje o razvoju bakterija u višekratnim bocama za vodu, a Katoličko sveučilište u Rimu i talijanski nacionalni institut za zdravlje Istituto Superiore di Sanità još su prije par godina izradili priručnik o korištenju, održavanju i higijeni boca s vodom.

Istaknuli su kako je iznimno bitno redovito mijenjati vodu te naveli savjete za čišćenje boca ovisno o materijalu od kojeg su izrađene.

image

Čelične boce mogu se prati u perillici posuđa, ali i ručno uz malo deterdženta

/SHUTTERSTOCK

Za čelik, primjerice, kažu kako je riječ o otpornom materijalu koji ne zadržava mirise i okuse, a za njegovo održavanje dovoljna je perilica posuđa, osim ako to ne preporučuju proizvođač boce. Također, čelične boce mogu se prati i ručno uz par kapi deterdženta i vode, pa čak i uz malo sode bikarbone, objavila je talijanska Sveučilišna bolnica Gemelli na svojim internetskim stranicama.

Ako je riječ o aluminiju, navodi se kako su takve boce lagane i otporne, ali mogu biti i otrovne, stoga se preporučuje izbor one čija je unutarnja strana obložena odgovarajućim materijalom, poput keramike. Nadalje, ako obloga nije baš glatka, udubine mogu postati leglo plijesni i bakterija. Ovakve je boce bolje izbjegavati prati u perilici posuđa. Također, upozorava se kako aluminijske boce nisu prikladne za masne tekućine (poput mlijeka i ulja) te kisele i tople napitke.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. veljača 2025 00:58