DOBRO OTVORITE OČI

Čišćenje i održavanje namještaja od umjetne kože: jedna bi vam stvar mogla prouzročiti ozbiljan problem

 SASCHA WINTER/PANTHERMEDIA/PROFIMEDIA

Kožne sofe i fotelje oduvijek su bile statusni simbol. Smještene u atraktivnom prostoru, svojim su izgledom uvijek dodatno podizale sveukupni dojam. Ali kvaliteta nikad nije bila jeftina, stoga su sjedeće garniture od prirodne kože uvijek dolazile s cijenom koja mnogima nije bila prihvatljiva.

Pojavom umjetne kože to se promijenilo - dobili smo materijal koji je umnogome ličio na prirodnu kožu, ali po puno pristupačnijoj cijeni. U našim krajevima se za umjetnu kožu udomaćio naziv skaj, nastao prema materijalu ‘skai‘, kojeg je krajem pedesetih godina 20. stoljeća proizvodila njemačka tvrtka Konrad Hornschuch.

image

Obavezno proučite upute kako čistiti vašu sofu i fotelje od umjetne kože

MARTIN BARRAUD/HOXTON/PROFIMEDIA

Što je, zapravo, umjetna koža? Radi se o materijalu koji se najčešće sastoji od nosećeg sloja (uglavnom tkanine, pletiva od pamuka, pa čak i papira), na koji se nanosi jedan ili više slojeva polimera. Uz dodatnu obradu, nastaje materijal sličan prirodnoj koži. Ovisno o složenosti proizvodnog procesa, ti materijali mogu biti manje ili veće kvalitete; što je postupak složeniji, materijal je sličniji pravoj koži.

Redovno čišćenje sjedeće garniture od umjetne kože

Za početak, svakako proučite upute kako čistiti vašu sofu i fotelje od umjetne kože - ako to ne napravite, mogli biste pogrešnim čišćenjem napraviti ozbiljnu štetu na svom namještaju. Zbog razlika u vrstama umjetne kože, postoje i određene razlike pri čišćenju. Ali pri normalnom čišćenju bit će vam dovoljna čista krpa i malo tople vode. Krpu umočite u toplu vodu, dobro je ocijedite i prebrišite sve površine. Nakon toga suhom krpom dobro isušite sofu, kako biste uklonili ostatke vode.

Ako ste primijetili poneku mrlju, uklonit ćete je tako da u vodu dodate malo deterdženta. Umočite krpu u vodu, iscijedite i laganim pokretima prelazite preko mrlje sve dok ne nestane. Zatim isperite krpu u toploj vodi i još jednom prebrišite materijal kako biste uklonili ostatke deterdženta, pa suhom krpom osušite površinu.

image
DMITRIY MOROZ/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Kako čistiti različite vrste umjetne kože

Razvojem tehnologije nastajali su sve savršenije verzije umjetne kože, sličnije na osjet, karakteristikama, i izgledom prirodnoj koži. Svaka verzija zahtijeva malo drukčiji pristup čišćenju, stoga svakako prvo provjerite kojim je tipom umjetne kože obložena vaša garnitura.

Poliuretan

Poliuretansku verziju umjetne kože možete prepoznati po oznaci ‘PU‘, a često se koristi za sjedeće garniture i torbe. Čišćenje i održavanje predmeta od ove verzije umjetne kože je relativno lagano, dovoljno će biti prebrisati predmet krpom koju ste uronili u toplu vodu i ocijedili. Za uklanjanje mrlja koristite običan sapun za pranje - sapunom protrljajte mrlju, ostatke sapuna uklonite vlažnom, te dobro obrišite suhom krpom.

Vinil (PVC)

Vinil je materijal koji se često koristi za presvlačenje sjedišta za stolce, gladak je i naročito cijenjen zbog izdržljivosti. Najlakše ga je čistiti vlažnom krpom. Ako imate problem s mrljama, pospite komad krpe sa sodom bikarbonom i dobro istrljajte umrljani dio. Isperite nakon toga materijal vlažnom, pa osušite suhom krpom.

Kako bi vaš vinil dulje zadržao lijep izgled, povremeno ga možete premazati posebnim sredstvom za održavanje, koje možete nabaviti u trgovačkim centrima.

image

Pri redovnom čišćenju materijala od umjetne kože mokra krpa i spužva uglavnom će vam biti dovoljne

FREER LAW/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Brušena koža od mikrovlakana

Sofe i sjedeće garniture od brušene kože od mikrovlakana posljednjih su godina naročito popularne. Ovaj je materijal lijep na oko i ugodan na dodir, a uz to je i izuzetno izdržljiv te otporan na vodu i mrlje. Ali nije baš svemoguć, ponekad i njega treba očistiti.

Važno je da pri čišćenju ne koristite izbjeljivač, sredstva za čišćenje tepiha ili otopine na bazi klora. Prvo usisavačem uklonite krupnije nečistoće, poput mrvica, kose ili dlake kućnih ljubimaca.

Ako želite ukloniti vosak ili žvakaću gumu sa sofe, stavite nekoliko kockica leda u krpu i držite je na zahvaćenom području. Kad se vosak ili žvakaća stvrdnu, jednostavno ih uklonite s brušene kože.

Prije nego krenete čistiti, provjerite oznake na etiketi - svaka oznaka upućuje na malo drukčiji način čišćenja.

W - Koristite samo sredstva za čišćenje na bazi vode

S - Koristite samo proizvode za čišćenje na bazi otapala

S-W - Možete koristiti sredstva za čišćenje iz obje gore navedene grupe

X - Koristite samo usisavač

Kad čistite namještaj od brušene kože od mikrovlakana oznaka W i S-W, prebrišite ga vlažnom krpom, pa spužvom upijte ostatke vode. Kad je riječ o uprljanijim dijelovima, u vodu stavite nekoliko kapi deterdženta, uronite krpu u tekućinu, ocijedite je i prebrišite (i više puta ako treba) površinu. Zatim obrišite suhom krpom.

Za čišćenje namještaja s oznakama S i S-W, koristite posebno sredstvo za čišćenje brušene kože od mikrovlakana i pratite upute. Alternativa je korištenje alkohola za čišćenje (izopropilni alkohol): namočite njime krpu i lagano trljajte umrljano mjesto. Nakon toga osušite to mjesto krpom ili papirnatim ručnicima, preporučuju na portalu Cleanipedia. Umjesto alkohola možete koristiti i alkoholni ocat, samo nakon tretmana octom zahvaćeno mjesto isperite vlažnom krpom, kako biste uklonili miris octa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. siječanj 2025 14:49