RAST CIJENA

‘Stan od 53 kvadrata kupio sam za 60 tisuća eura. Danas vrijedi 150 tisuća‘

Ilustracija

 /SHUTTERSTOCK
Sjećam se kako su se moji ‘grizli‘ što su u Zagrebu kupili stan za 980 eura po kvadratu. Danas im je rata kredita smiješna, napisao je jedan forumaš

Davno su prošla vremena kad su cijene stanova u Hrvatskoj bile na nekim pristojnim razinama. Samo što su se mnogi i tada žalili kako su cijene previsoke, pa su odugovlačili s kupnjom, čekajući onaj "idealan trenutak". Ipak, iz današnje perspektive lako je zaključiti kako je to trebalo obaviti puno prije... Ili?

Potaknuta natpisima o kreditima, posrednicima, agentima, cijenama kvadrata životnih prostora, a "pogotovo savjetima kako je nekretninu za život najbolje kupiti jučer", jedna je korisnica Reddita pokrenula temu "postoji li osoba koja je zapravo profitirala čekajući idealnu nekretninu ili uvjete financiranja".

Komentari su, očekivano, šaroliki; od onih koji smatraju da, ukoliko se pokaže dobra prilika, ne treba čekati s kupnjom, preko onih koji očekuju da bi cijene nekretnina mogle padati do onih koji smatraju da cijene nikad neće pasti u dovoljnom postotku da bi kupnja postala isplativija nego što je danas. No, jedno je sigurno, a to je da su stambeni kvadrati prijašnjih godina bili znatno povoljniji, a da danas ti isti kvadrati vrijede (mnogo) više.

PROČITAJTE JOŠ Povoljna novogradnja u Zagrebu

image

Pretražili smo oglasnike i pronašli zanimljive ponude. Stručnjaci ih smatraju odličnim prilikama za mlade obitelji

/SHUTTERSTOCK

"Svi su profitirali kupnjom stana jer cijena stalno raste. Ali ako kupuješ stan za život u njemu, nemoj se opterećivati rastom ili padom. To je bitno samo investitorima, trgovcima nekretninama... Nekome tko želi zaraditi na razlici u cijeni", pisalo je u jednom komentaru.

Mnogi smatraju kako su najviše "profitirali" oni koji su kupovali stanove u periodu krize, tamo negdje od 2009. do 2015. godine.

"Nisam namjerno čekao nego nisam mogao ranije priuštiti, na kraju ispalo da sam ‘profitirao’. Kupio ga 2010. kad su cijene donekle pale", iskreno je napisao kornisk Reddita.

"Sjećam se kad su moji ujak i ujna kupili stan u Iveru - Sesvetski Kraljevec (110 kvadrata, s garažom) - negdje tako 2009. ili 2010. za 980 eura po kvadratu. Godinu ili dvije kasnije, taman kad su uselili, moglo se naći za 790 eura po kvadratu i onda se konačno veći dio stanova i prodao. Sjećam se kako su se grizli. A danas im rata kredita (na 25 godina, fiksna kamata oko 2,1 posto) 297 eura. Koji smijeh. Ja nikad ne bih čekao da kupujem za sebe", nadovezao se drugi forumaš.

Nizalo se još sličnih primjera koji pokazuju koliko se situacija na tržištu promijenila.

"Moji su kupili stan 2014. u Zagrebu od 56 kvadrata za 39 tisuća eura. Morali su sve renovirati, ali tad si još mogao za ok novac pronaći majstore + materijal".

"Teta je 2015. kupila stan od 55 kvadrata u Rijeci za 75 tisuća eura. Nisu mogli odabrati bolje vrijeme za kupnju".

"Rijeka, 2014. godina, stan od 53 kvadrata za 60 tisuća eura. Danas vrijedi 150 tisuća".

"Kupili smo namješten stan za cca 2000 eura po kvadratu - sad je tržišna nekih 50 posto viša. A čekali smo tri godine u istoj zgradi kao podstanari - bilo nam je skupo kupiti za 1850 eura po kvadratu kad se gradila zgrada".

Bilo je i recentnijih primjera...

"Što duže cekas, to će ti biti gore. Ja piknuo novogradnju za 2200 eura po kvadratu 2021. godine za zgradu koja se gradila i bila gotova u prosincu 2022. godine. Sad vrijedi i do 3000 eura po kvadratu, a još ide to malo gore. To što će i pasti, neće biti kao prije, po meni. I da padne, nema veze, trebao sam negdje živjeti u međuvremenu, a ne da nekome plaćam kredit", pisalo je u jednom forumu.

PROČITAJTE VIŠE Tražene vs. realizirane cijene

image

Prosječne realizirane cijene nekretnina dostupne su na Geoportalu. Istražili smo koliko se razlikuju od onih iz oglasnika

NATEE MEEPIAN/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

"Kupili smo stan prošle godine. Istina, imali smo dosta sreće jer su se naše okolnosti i okolnosti prodavatelja kud i kamo poklopile. Potpuno opremljeni stan platili smo za nekih 2330 eura po kvadratu. Jedva godinu dana kasnije stanovi u našoj zgradi prodaju se za 3300 eura po kvadratu. Cijene suludo idu gore i sasvim sigurno neće padati jer nema razloga za to. Oni koji to govore ili lažu ili tješe sami sebe. Da zaključim, ako imate novca i priliku kupiti stan, kupite ga", savjetovao je drugi.

Jedan je forumaš pak istaknuo da stanovi nikad nisu bili "jeftini".

"Sjećam se kad mi je frend nudio vikendicu 20 metara do mora za 700 eura po kvadratu. Moja plaća je tada bila 450 eura...", napisao je.

Komentar je ostavio i jedan arhitekt koji se, kako je napisao, smatra stručnom osobom budući da surađuje s investitorima kojima projektira zgrade i ima dobar uvid u tržište. On, naime, smatra, da cijene neće padati i da treba proći puno vremena da se izgradi novi fond stanova kako bi se povećala ponuda, jer se investitori trenutačno ne ‘tuku‘ za kupce jer ni ne moraju.

"Od 2020. godine i početka korone oko sebe slušam ljude: ‘Sad će pasti, za pola godine, dogodine...". Ljudi, zaboravite", napisao je arhitekt koji smatra da investitori danas neće ostati bez novca, kao 2008. godine, pa prodavati stanove po cijeni građenja, što znači da će građani teško moći "uhvatiti priliku".

"Imaš novac za stan, treba ti? Prodaje se neki koji ti se sviđa i provjerili ste da je sve ok s investitorom i s dozvolom, vlasništvom...? Kupi! Može se dogoditi da dođe do neke izmjene tržišta pa da ispadne da si mogla uštedjeti 3 posto, ali nikako 20 posto. Zaboravite", napisao je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. veljača 2025 05:57