ČABRUNIĆI POD MENDULOM

Kad badem diktira izgled kuće u Istri: "Dva sata sjedili smo pod krošnjom stabla koje se nije smjelo rušiti. Evo što smo osmislili"

 Yok studio
U istoj ulici izvode se tri kuće, sve s potpisom arhitektonskog ureda Yok. Ovako će izgledati jedna od njih...

U istarskom mjestu Čabrunići, karakterističnom po ambijentalnoj tradicijskoj arhitekturi seoskih imanja s kamenim kućama unutar dvorišta zatvorenih visokim zidovima, razvija se jedna zanimljiva priča koja će po svemu sudeći rezultirati dobrosusjedskim odnosima. Barem kada je u pitanju jedna tamošnja ulica.

Naime, u ulici Čabrunići u istoimenom naselju upravo se izvodi rekonstrukcija stare kamene kuće, a koji metar dalje planirana su još dva stambena projekta. Oba se odnose na obiteljske kuće koje su u fazi izvođenja. Ta vijest možda nam ne bi bila toliko zanimljiva da sva tri projekta ne potpisuje isti arhitektonski ured, Yok studio, u vlasništvu mlade slavonske arhitektice sa zagrebačkom adresom Josipe Ćuk.

"Da, u budućnosti ćemo u istoj ulici imati tri kuće u nizu s našim potpisom i sve su nam jako drage", kaže Josipa sa smiješkom i otkriva nam kako je do suradnje s investitorima treće kuće, Ines i Goranom, došlo na temelju preporuke prijašnjih klijenata iz iste ulice.

image

Vlasnici su se u parcelu zaljubili upravo zbog badema. Željeli su da se život odvija oko njega

Yok studio
image
Yok studio

Zanimljivo je i kako su se upoznali.

"Ta prva kava, na kojoj sam službeno upoznala Ines i Gorana, vlasnike parcele na kojoj bi se gradila obiteljska kuća, bila je jedan od onih sastanaka gdje sam rekla kako bih voljela snimati susrete i razgovore s investitorima. Ponekad je teško opisati te situacije. Investitori i arhitekti zajedno stvaraju kuću. Ona je isprojektirana za njih, odgovara njihovim potrebama, njihovom načinu života. Ona je odraz njih. Upoznavanja s investitorima i razgovori o njihovim budućim kućama znaju biti jako emotivni", kaže Josipa.

Ističe da svaki projekt zapravo kreće od investitora.

"Njihove vizije ili otvorenost za nove ideje, promišljanja o prostoru nama arhitektima daje slobodu da utisnemo skladnu arhitekturu tamo gdje ona pripada", kaže i nastavlja kako je izuzetno bitno kako će se razvijati odnos između arhitekata i investitora. O tome, u konačnici, ovisi i rezultat.

U ovom slučaju, simbioza je bila dobra.

Josipa nam prepričava kako je investitorica došla pripremljena na prvi sastanak.

"Na tim prvim tlocrtima koje mi je Ines pokazala, vidjela sam da naginju jednostavnoj i čistoj arhitekturi. S obzirom na to da su se u parcelu zaljubili zbog badema, željeli su da se život, kuća odvija oko njega. Drvo ne smije stradati u izgradnji. To je bio glavni uvjet", kaže nam.

Par je imao i jasne zahtjeve poput uskih, fiksnih, vertikalnih prozora u hodniku.

"Željeli su da ulaz u kuću bude skriven od pogleda, mističan. Sviđalo im se što je parcela ozelenjena, a željeli su je dodatno obogatiti maslinama. Također, bili su otvoreni za kombinacije materijala, a istaknuli su da im se sviđa corten", nastavlja Josipa.

Goran je razmišljao o montažnoj kući i prirodnim materijalima, a razgovor je išao u smjeru da će kuća biti drvene građe i da će koristiti solarnu energiju kao obnovljiv izvor energije.

Sve to izneseno je na prvom sastanku.

image

Vanjskim oblikovanjem i kamenom fasadom kuća daje jednostavan odgovor na lokaciju

Yok studio
image
Yok studio
image
Yok studio

Drugi je bio na samoj lokaciji, gdje su jedan ljetni dan zajedno proveli dva sata uživajući u hladu pod bademom. Na taj način su pratili sjenu koju krošnja radi u najosunčanijim danima, ne bi li doživjeli prostor.

"Susret s investitorima na lokaciji bio je pun pogodak. Analiza sunčeve insolacije je utjecala na položaj i oblik kuće, to nam je dalo smjernice na koju će se stranu otvarati kuća, u kakve odnose volumene postavljati, na koju stranu svijeta staviti određeni sadržaj...", kaže Josipa.

Zapravo su cijelo vrijeme sjedili u hladu krošnje.

"Točno tu bit će terasa, razmišljala sam dok smo sjedili na travi. Neće joj trebati nikakva dodatna zaštita od sunca. Stablo će se pobrinuti za ugodan boravak na otvorenom", prepričava i dodaje kako je kući naziv dala Ines: ‘Čabrunići pod Mendulom‘.

Sam projekt autorsko je djelo arhitektica Josipe Ćuk i Ide Katić.

Arhitektice prepričavaju kako je parcela površine 1850 kvadrata, nepravilnog oblika te izdužena u smjeru sjever-jug. Postojala su ograničenja prema prostornom planu na koje su uspješno odgovorile i dale kući najbolju poziciju, a pritom zadovoljile tražene zakonske kriterije i investitorove zahtjeve.

Rezultat je kuća površine 250 kvadrata.

"Poštivajući korijene mendule, građevina se maksimalno približila građevnim pravcima te se usidrila u prednjem dijelu parcele kao slobodnostojeća prizemna građevina. Tlocrtno ima nepravilnu formu slova "U". Središnji dio, takozvana kopča, ulaz je u kuću. Na ulaznim vratima, koja su također zamišljena od cortena, uski je stakleni prorez u punoj visini vrata koji kadrira stablo. A onda vas pri ulasku u kuću dočekuje veliko ostakljenje: izlog s drvenom klupicom za sjedenje i pogledam na stablo i vrt", opisuje nam Josipa buduću kuću.

U zapadnom dijelu smjestile su glavne boravišne prostore.

"Želja investitora bila je da kuhinja ima horizontalni prozor čime bi se pustilo zapadno svjetlo i dobio ugodan ambijent. Preko blagovaonice i dnevne sobe omogućena je komunikacija s terasom i vrtom te ostvaren pogled prema ostalim sadržajima na parceli. U istom krilu se također smještaju pomoćne prostorije i mali toalet. Istočno krilo, pak, sadrži spavaći trakt s kupaonicama orijentiranima prema bademu. Jedina soba koja nema isti pogled interijerski je obogaćena visećim mrežom za čitanje i opuštanje", opisuje.

Kuća je introvertirana prema sebi, svojem dvorištu i menduli, dok se velika staklena stijena otvara prema terasi.

"Terasa postaje trpezarija. Tu se odvija život", naglašava.

image

Kuća će imati bazen sa sunčalištem te dodatnu pomoćnu građevinu - "kažun"

Yok studio

Terasa će biti popločena tradicionalnom opekom, dok će sama kuća svojim vanjskim oblikovanjem i kamenom fasadom dati jednostavan odgovor na lokaciju. Dvostrešni krov od mediteranskog crijepa isticat će se dijagonalnim sljemenom te dati posebnost u završnom oblikovanju volumena. Prozori će dobiti cortenske okvire...

"Dijagonalni dvostrešni krov u interijeru će stvoriti ugodnu atmosferu. Dat će pokret kući. Ideja je bila da se niži prostor ulaznog dijela otvara otvara prema višem prostoru kuhinje i dnevnog boravljenja, odnosno sužava prema spavaćem traktu. On će voditi kroz prostor. Potez hodnika na sebi će imati skrivena vrata, ormare kako bi ostao "čist". Cijeli interijer bit će "očišćen" od suvišnih elemenata i ostavljen korisnicima na oblikovanje. Pod će biti polirani beton, dok će se spavaće sobe vizualno zagrijati parketom. Investitori vole tamne, zagasite tonove, tako da možemo očekivati tamnije nijanse u interijeru", najavljuje Josipa.

Vraćamo se još malo na vanjske sadržaje.

"Kuća će imati bazen sa sunčalištem te dodatnu pomoćnu građevinu, a svi vanjski sadržaji bit će povezani šetnicom koja završava u masliniku. Pomoćna građevina preuzet će oblik istarskih tradicionalnih građevina kažuna, koji su, među ostalim, služili i za zaklon pastirima u vrijeme nevremena. Naš kažun je zamišljen isto, kao "man cave". U prizemlju je to kružna, kamena građevina koja u podrumskoj etaži skriva privatnu prostoriju interijerski obogaćenu s izložbenom policom vina", kaže Josipa.

Početak gradnje očekuje se iduće godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. siječanj 2025 08:14