Prve jesenske dane provedite u potrazi za savršenim klobukom. Jer, kako pravi gljivari kažu, poslije kiše dolaze - gljive. No, s mjerom opreza. U tu se avanturu obavezno zaputite s osobom koja dobro poznaje gljive, po mogućnosti s certificiranim gljivarom, jer orijentirati se prema slikama s interneta ili knjiga, nije baš pouzdano. Mogu vas zavarati, pa u svoju košaru, osim jestivih gljiva, lako možete ubaciti i one nestašne - otrovne.
To nikako nije razlog za odustajanje, naime, gljive obiluju bjelančevinama, organizam opskrbljuju aminokiselinama, vitaminima te važnim mineralima poput kalija, željeza, cinka i kalcija, nisu kalorične i, na kraju, ono najbitnije: mirisom i aromom osvajaju na prvu! Ili, ako baš nemate povjerenja u berače, “uberite” šumske gljive na tržnicama, kao što smo mi ovaj put. Kupujte od vama znanih i provjerenih prodavača, ili pak, gljive poput lisičarki možete nabaviti u većim trgovačkim lancima.
Mnogo hrvatskih OPG-a posjeduje dozvolu Ministarstva zaštite okoliša te je to još jedan siguran izvor za nabavu gljiva. Kako god ih nabavili, iskušajte naše provjerene recepte i guštajte u ovim jesenskim plodovima. Gljive odmah nakon berbe ili kupnje mekom četkicom ili kistom očistite od zemlje, lišća ili kojeg zalutalog crva. Suha kožica klobuka ono je što jelu daje aromatičnost i okus, stoga ne skidajte gornji dio osim u slučaju većeg oštećenja.
Šumske gljive se ne peru jer jako brzo upiju vodu, a time gube aromu. Jela od ovih ukusnih aromatičnih plodova ne podgrijavaju se, čak i ako su bila pohranjena u hladnjaku, jer neke vrste stajanjem razvijaju toksične tvari. No, možete pribjeći malom triku - pripremljene na crvenom luku, mogu stajati i nekoliko sati.
Vrganj - zbog svoje posebne arome i mirisa mnogi ga zovu kraljem gljiva, a najpoznatiji su ljetni i borov vrganj te oni pod nazivom turčin i dedek. Osim u svježoj varijanti, vrganji se kisele i suše, čime se ne umanjuje njihova aroma.
Lisičarka, lisička, lisičica - klobuk joj je valovitog ruba, blijede je narančaste boje, meso joj je slatkastog okusa, a njezin će vas miris na prvu podsjeti i na marelice ili breskve. Bogata je vitaminom C i D. Pogodna je i za sušenje.
Sunčanica - svojim izgledom podsjeća na suncobran. Može dosegnuti visinu i do 40 centimetara. Okusom podsjeća na orahe i lješnjake. Najpopularnija je pohana ili punjena, a koriste se samo klobuci. Stručak se jedino može osušiti i samljeti u prah te dodavati kao začin jelu.
Prosenjak - svijetlo je žućkastog klobuka i nepravilnog oblika. Meso je bijelo, jako nježno na dodir, nema baš osobit miris, čak je blago gorkasto. Može se koristiti za juhe, variva, no ova je gljiva odlična i konzervirana u octu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....