Gastrolab

Izradite marshmallowse kod kuće! Jednostavno je i zabavno, a uz ova dva recepta blagdani će postati još slađi

Kako bismo otkrili mogu li se kod kuće spremiti marshmallowsi ukusniji od onih kupovnih, koji su često prepuni raznih aditiva, Pantelija Pekić i Paško Nokaj iz Gastronomada dali su si truda i izradili ih sami

Pomisao "ajme, ovo je sigurno puno šećera" vjerojatno će vam proći kroz glavu kad ove zime na policama u trgovini ugledate vrećice mekih bijelih marshmallowsa. I bit ćete u pravu! No, to ne znači da ovi slatkiši nemaju svoju vjernu publiku. Ima nešto privlačno u njihovoj specifičnoj teksturi, a još više u mirisu i okusu kada ih se kratko oprlji plamenom tako da izvana nastane fina karamelizirana korica, a njihova se unutrašnjost rastopi u glatku kremu. Ako se pritom još nalaze u šalici vruće čokolade i domaće su izrade, sasvim je razumljivo zašto postaju dobar razlog za (dječje) veselje.

image
Tomislav Kristo/Cropix

Kod nas zvani sljezovi kolačići, a na engleskom marshmallows, izvorno potječu iz Francuske gdje su ih slastičari radili od soka korijena pitomog sljeza (lat. Althaea officinalis). Sok tog gumastog korijena miješali bi s jajima i šećerom te razrađivali u čvrstu pjenu koja bi se zatim stisnula i omogućila pripremu marshmallowsa različitih oblika. Danas se njihova specifična tekstura najčešće postiže pomoću klasične želatine, koja se kombinira s toplim šećernim sirupom i razrađuje mikserom. Time se u smjesu dodaje veliki broj mjehurića koji, pomiješani s viskoznim šećernim sirupom, stabiliziraju strukturu dobivene pjenaste smjese.

Kako bismo otkrili mogu li se kod kuće spremiti marshmallowsi ukusniji od onih kupovnih, koji su često prepuni raznih aditiva, Pantelija Pekić i Paško Nokaj iz Gastronomada dali su si truda i izradili ih sami. Pritom su otkrili da je taj zadatak puno jednostavniji, ali i zabavniji, nego što se isprva čini, a rezultat je prava šećerna poslastica. Gotove marshmallowse možete ubacivati u razne kolače, dodati u šalicu vrućeg napitka ili jesti same kao malu dozu slatkog, a doista se dugo drže pa se ne morate brinuti da ćete pretjerati sa šećerom jer ih ne morate odjednom sve pojesti. Iako priznajemo, teško se zaustaviti…

MARSHMALLOWS

image
Tomislav Kristo/Cropix

Trebat će vam:
22 g želatine u prahu
120 ml vode
prstohvat soli
žličica ekstrakta vanilije

Za šećerni sirup:
330 g šećera
385 g svijetlog kukuruznog sirupa*
120 ml vode

Za oblaganje:
malo biljnog ulja za premazivanje kalupa
kukuruzni škrob (gustin)
šećer u prahu

Priprema:
U posudu samostojećeg miksera ubacite želatinu u prahu i vodu, promiješajte pa pustite da stoji deset minuta. U loncu na srednje jakoj vatri zagrijavajte šećer, vodu, kukuruzni sirup i prstohvat soli sve dok mješavina ne dosegne temperaturu od 115 °C. Pratite kako temperatura raste pomoću ubodnog termometra - ako ona postane previsoka, šećer će se početi karamelizirati. U mikseru kratko promiješate grudastu smjesu želatine pa joj postupno dodajte vrući šećerni sirup izlijevajući ga uz stijenke zdjele za miješanje dok mikser radi. Kada sve izlijete, miksajte na visokoj brzini još pet minuta. Minutu prije kraja miksanja dodajte žličicu ekstrakta vanilije. Smjesa u zdjeli će postati bijela, ljepljiva i rastezljiva te podsjećati na elastični šlag.

image
Tomislav Kristo/Cropix

Odabrane kalupe za hlađenje marshmallowsa premažite običnim uljem i pospite mješavinom šećera u prahu i kukuruznog škroba (omjer 1: 1) kako se marshmallowsi ne bi zalijepili za kalup. Izmiksanu smjesu bez puno čekanja prebacite u kalupe jer će se brzo početi stezati. Mokrim rukama poravnajte smjesu u kalupima.

image
Tomislav Kristo/Cropix

Ostavite da se smjesa hladi i steže minimalno 12 sati na sobnoj temperaturi. Kad ste spremni za posluživanje marshmallowsa, silikonskom špatulom polako odvojite stisnutu smjesu od stranica kalupa pa je izvadite u komadu na površinu koju ste prethodno prekrili istom mješavinom šećera u prahu i kukuruznog škroba. Oštar nož za rezanje nauljite te također pospite tim prahom i redovito obnavljajte taj posip kako se ne bi sve zalijepilo.

image
Tomislav Kristo/Cropix
image
Tomislav Kristo/Cropix

Kako režete smjesu na komade, tako i sve njihove nove stranice posipajte. Dobivene kockice marshmallowa dodatno uvaljajte u tu praškastu smjesu pa ih posložite u plastičnu kutiju s poklopcem i čuvajte na sobnoj temperaturi.

*Kukuruzni sirup može se pronaći u specijaliziranim trgovinama s namirnicama iz različitih zemalja svijeta.

VRUĆA ČOKOLADA S MARSHMALLOWSIMA

image
Tomislav Kristo/Cropix

Trebat će vam:
75 g tamne čokolade
250 ml slatkog vrhnja
marshmallowsi

Priprema:
U lončiću zagrijte slatko vrhnje pa dodajte na kockice narezanu tamnu čokoladu i miješajte dok se čokolada ne otopi. Gustoću prilagodite dodavanjem slatkog vrhnja u željenoj količini. Jednom rastopljenu, vruću čokoladu prelijte iz lončića u šalicu pa dodajte marshmallowse. Brenerom ih kratko zagrijte da im se vanjski dio karamelizira, a unutrašnjost rastopi. Poslužite odmah.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
29. prosinac 2024 18:05