U prostorima kreativnog centra Sonda u Vižinadi predstavljen je projekt pod nazivom Istria Origin. Riječ je o projektu ujedinjenja vižinadskih vinara s ciljem očuvanja, promocije i osvještavanja javnosti o bogatom nasljeđu i jedinstvenim vrijednostima vinarstva ovog područja, koje pozicionira Vižinadu kao idealno mjesto za početak istraživanja vinske Istre.
Do razvoja ovog projekta došlo je u okviru inspirativnog programa o brendiranju proizvoda za mlade poduzetnike i obrtnike, koji je Sonda pokrenula u suradnji sa Zajednicom Talijana Vižinada. Šest sudionika iz lokalne zajednice - Nikolina Ritossa, Ivan Bottezar, Kristina Ferenac, Lidia Legović, David Legović i Judit Dudas - uz mentorstvo kreativnih direktora Sonde, Jelene Fiškuš i Seana Poropata, kroz niz su radionica radili na rješenju osmišljavanja krovnog identiteta i brenda vižinadskih vinara te su na praktičnom primjeru učili kako primijeniti stečena znanja na vlastite obrte, poduzeća i projekte. Njihov zajednički rad rezultirao je stvaranjem brenda Istria Origin, koji su lokalni vinari s oduševljenjem prihvatili.
Uz vizualni identitet brenda, koji slikovito prikazuje jedinstvenu geografsku poziciju Vižinade kao klimatsku razdjelnicu središnje Istre, u suradnji s povjesničarkom i kustosicom Zavičajnog muzeja Poreštine, Elenom Poropat Pustijanac, dodatno je provedeno opsežno istraživanje o vinskoj povijesti Vižinade, koje je otkrilo brojne posebnosti te vinske regije. Zajednička multidisciplinarna suradnja rezultirala je konkretnim povijesnim uporištima koja nalažu da je Vižinada, zahvaljujući svom jedinstvenom položaju i terroiru, koji je omogućio da postane središte vinskih virtuoza i uspješnih obiteljskih vinarija, idealno mjesto za početak otkrivanja istarske vinske priče. Neki od konkretnih podataka koji su dobiveni istraživanjem su sljedeći: Vižinada je općina s najviše vinarija po glavi stanovnika - na području od 36.10 km2, tu je gotovo 200 hektara vinogradskih površina. Većina vinograda smještena je na 45°30’ - 45°35’ sjeverne geografske širine, baš kao i neke od najpoznatijih svjetskih vinskih regija kao što su Bordeaux, dolina Rhone, Pijemont, Oregon i druge. Povoljan geografski položaj ujedinjuje mediteransku i submediteransku klimu s čak tri različite vrste zemlje, crvenom, bijelom i sivom, a većina vinograda nalazi se na povišenoj visoravni od 250 do 280 metara nadmorske visine, čime su zaštićeni od preniskih i previsokih temperatura. Sve to omogućava uspješan uzgoj ne samo domaćih vinskih sorti (poput malvazije i terana), već i onih stranih. Već od 17. stoljeća Vižinada se u povijesnim spisima spominje po dobrom vinu pa tako tršćanski liječnik i povjesničar Prospero Petronio u svom djelu "Delle memorie dell’ Istria, sacre e profane" (1681.) opisuje Vižinadu kao mjesto na kojem se "u velikim količinama proizvodi odlično vino".
Mlađe generacije očuvale su svoje naslijeđe i dovele proizvodnju vina na višu razinu. One su se izdvojile među začetnicima modernog istarskog vinarstva, uz to osvajajući brojne nagrade na lokalnoj i međunarodnoj razini. Vižinadske malvazije smatraju se najbolje ocijenjenim malvazijama istarskim na međunarodnom ocjenjivanju "Svijet malvazija", u organizaciji Vinistre. Upravo su vižinadski vinari osvojili najviše platinastih medalja te više od 180 zlatnih medalja. Samo na ovogodišnjoj, jubilarnoj 30. Vinistri, vinari iz Vižinade osvojili su jednu platinastu i 17 zlatnih medalja, ponajviše u kategoriji svježih i zrelih malvazija, ali i za svoj teran. To uključuje dvije šampionske titule za mladi teran berbe 2023. te za odležanu malvaziju berbe 2020. Uspješnost na natjecanjima daje im još jači poticaj da zajedno nastave blistati na vinskoj sceni.
Događanju je prisustvovalo deset vižinadskih vinarija ujedinjenih u Istria Origin brend: Vina Pilato, Vina Geržinić, Sosich Wines, Vina Deklić, Giulio Ferenac Wines, Vina Rossi, Vina Bruno Ferenac, Vina Franc Arman, Arman Marijan Wines i Pino Rossi vina. Uzvanici su sudjelovali u panelskoj raspravi, predstavljanju svih pojedinih vinara te osvojenih nagrada, kao i u degustaciji vina uz zakusku. Panelisti su bili Sean Poropat, suvlasnik i kreativni direktor Sonde, povjesničarka i kustosica Elena Poropat Pustijanac, sommelierka Monika Neral te znanstvenik Marijan Bubola, a moderirala je vinska blogerica Andrea Pančur. Teme su bile vižinadski terroir, povijesna pozadina te ciljevi i razvoj projekta Istria Origin. Nositelj projekta je TZ Vižinada, a partneri su općina Vižinada i Zajednica Talijana.
Više o samom projektu, terroiru i dugoj tradiciji vinarstva Vižinade, kao i o pričama svakog pojedinog vinara, možete saznati na internetskoj stranici istriaorigin.com.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....