Upoznajte Luku koji radi slastice za kojima su poludjeli baš svi!

Je li ovo mjesto gdje se jedu najoriginalniji sladoledi?

Piše: Mateja Domitrović

Snima: Marko Miščević

O splitskoj slastičarnici Luka sa svih strana slušamo samo pohvale, što od poznanika, što kolega, što napismeno, od pročitanih dojmova na internetu. O Luki su pisale mnoge novine, no mi smo, eto, tek sad uspjeli konačno realizirati ovaj editorijal i upoznati vas s ovom slatkom pričom.

Luka nosi ime po Luki Klimczaku, kuharu iz Poljske koji je u Splitu našao drugi dom i odlučio otvoriti mjesto na kojem se jedu najoriginalniji i, usudimo se reći, najbolji sladoledi ne samo u Splitu, već i šire.

Naravno da ovdje rade sve moguće kolače i torte koje također kvalitetom stoje uz bok hvaljenom sladoledu, ali ovaj najpopularniji ljetni slatkiš ono je što je Luku proslavilo.

Da, zaista su dobri, toliko dobri da je ispred njegove slastičarnice uvijek poveći red. Svatko dolazi po svoju omiljenu dozu slatkog i vraća se po još. Ovdje nema umjetnih aroma i smjesa koje se mute s vodom ili sličnih kombinacija, sve se radi od svježeg voća, svog mogućeg kojeg možete zamisliti, orašasatih plodova, začina (bosiljak, ružmarin, lavanda, menta…), meda, a vanilija, jedan od dva vječna okusa uz čokoladu, je prava vanilija, nikakva umjetna izvedenica.

Ima tu i povrća, da, povrća, odnosno sladoleda od, primjerice, buče i krastavaca. Eto, zbog svega toga je Luka poseban, jer radi onako kako treba, jer je strastven i beskompromisan, jer to zaista voli i jer mu je stalo. I da, ovdje se sladoledi jedu i zimi, a okusi – neprepričljivo. – Ništa bolje u životu nisam probao – kaže naš urednik fotografije Marko. Pa Luka, svaka čast! Luku smo pitali i par pitanja.

  • Kako to da ste se odlučili na otvorenje slastičarnice u Hrvatskoj, odnosno u Splitu?

– U Split sam se zaljubio na prvi pogled 2013. kada sam tu došao na odmor, a bio mi je to najbolji odmor. Bez puno razmišljanja odlučio sam ovdje ostati, barem neko vrijeme dok me život možda ne odvede dalje. I htio sam raditi, naravno ono što znam, i otvoriti mjesto koje mi je falilo u Splitu, gdje kojem mogu i sam uživati u slatkom, a koje će biti drugačije od svega poznatog. Jer, iskreno, sve u dotadašnjoj ponudi imalo je isti okus.

  • Odakle ljubav prema slatkom i koja je vaša gastro-filozofija?

– Odrastao sam u gurmanskom okruženju, moj otac je profesionalni slastičar, a mama oduvijek radi kao voditelj restorana i hotela. Naučio sam kuhati u djetinjstvu, prije nego što sam krenuo u školu, a sa 15 godina zaposlio sam se kao konobar, zatim kao kuhar u jednom restoranu u Poljskoj. I sve ove godine moja ljubav prema hrani i kulinarstvu nije jenjala. Imam ideja za 10-ak restorana koje bih volio otvoriti, ali za sve te želje nemoguće je naći vremena. Moja filozofija je vrlo jednostavna: svježe, domaće namirnice, ljubav i vječno traganje za novim okusima. A najvažnije od svega je da razveselim nekog onime što radim. Zato želim da Luka bude mjesto gdje će svatko tko dođe biti sretan.

  • Koji je bio prvi sladoled ili kolač koji ste napravili?

– Izdvojio bih tri sladoleda: vaniliju, lavandu i med, jogurt i ružmarin. Prvi okus zato što sam uistinu bio opsjednut time da postignem najbolji mogući sladoled od vanilije, onaj okus koji pamtim još od dječačkih dana i koji mi je bio uvijek među omiljenima. A druga dva vezana su uz Dalmaciju koja nudi toliko divnih mirisa i okusa. Upravo te okuse želio sam posvetiti mjestu na kojem su me tako lijepo prihvatili i na kojem se osjećam kao doma.

  • Možete li usporediti hrvatske i poljske slastice? Koje okuse svoje zemlje ste unijeli u svoju slastičarnicu?

– I jedna i druga zemlja imaju zanimljive, ukusne i prepoznatljive slastice, u Hrvatskoj je to, primjerice, kremšnita, a u Poljskoj napoleonka, jedna od mojih omiljenih. Slijedili smo, recimo, poljski recept za naš kolač od šljiva i recept za suhi kolač prema receptu sekacz kolača koji se radi od 60 jaja i vanilije, a to je baš prava tradicionalna poljska slastica.

  • Najbolji hrvatski kolač?

– Definitivno Splitska torta. Volim kombinaciju dobre kreme s maslacem i suhog voća.

  • Što je broj jedan u vašoj slastičarnici?

– Naši gosti jako vole kolače s lješnjacima kao što je, recimo, Ferrero torta, ali i Splitska torta.

  • Na što ste osobito ponosni?

– Na to što su se moji snovi ostvarili u Hrvatskoj, što sam prenio svoju strast i na druge i što naši gosti mogu svaki dan probati nešto drugačije i uživati u tome. Oni su ti koji mi daju energiju za dalje. Ponosan sam na to što svoje goste činim sretnima. I to je jedini razlog zašto radim ovaj posao i zašto sam ovdje. Hvala svima od srca.

Luka je s nama podijelio i dva recepta, jedan za sladoled i jedan za mousse!

SLADOLED OD BOROVNICA S CIMETOM

  • 2 šalice borovnica (svježih ili smrznutih)
  • 3/4 šalice šećera
  • 1 šalica mlijeka
  • 1 i pol šalica slatkog vrhnja
  • cimet

Staviti borovnice zajedno sa šećerom i cimetom u tavu i miješajući kuhati na laganoj vatri oko 5 minuta te ostaviti da se lagano ohladi. Zatim u blender staviti borovnice s mlijekom i blendati pa dodati i slatko vrhnje. Dobivenu kremu staviti u stroj za izradu sladoleda pa prebaciti sladoled u posudu i držati u zamrzivaču.

MOUSSE OD KESTENA

  • 1 veća šalica kesten pirea, otprilike 3 dl
  • 2 vanilin šećera
  • 2 šalice slatkog vrhnja
  • 3/4 šalice šećera

Istući vrhnje s vanilin šećerom dok se ne dobije gusti, čvrsti šlag. Izblendati pire od kestena sa šećerom dok se ne dobije glatka krema. Dodati pola šalice šlaga u kremu od kestena, a zatim lagano umiješati i ostatak šlaga u kesten kremu. Servirati mousse u zdjelice, ukrasiti ostatkom šlaga i čokoladnim preljevom te staviti u hladnjak na sat vremena.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 10:21