Ako ste primjetili da uporno koristite istu vrstu ulja u svom kuhanju, odlučite se isprobati nešto novo! Donosimo vam popis različitih vrsta ulja i njihovu primjenu, možda pronađete novo ulje za sebe!
Bademovo ulje
Iako ovo ulje podnosi velike temperature, najbolje ga je koristiti za završavanje jela. Popularno je u azijskoj kuhinji, a u smočnici vam može stajati tri mjeseca, premda je najbolje držati ga u hladnjaku.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje je najbolje koristiti u desertima, kao zamjenu biljnom ulju te za sotiranje povrća. Držite ga na sobnoj temperaturi, a u smočnici vam može potrajati i do dvije godine.
Laneno ulje
Laneno ulje nikada ne biste smjeli zagrijavati, na taj način se gube sve hranjive tvari, čak štoviše, pri visokim temperaturama njegove zdrave masnoće postaju loše. Držite ga u hladnjaku te ga koristite za završavanje jela.
Maslinovo ulje
Naše najdraže! Koristite ga u kuhanju, za završavanje jela, dressinzima za salatu, u marinadama, za pečenje. Držite ga na sobnoj temperaturi te izbjegavajte zagrijavati ekstra djevičansko maslinovo ulje, njega je najbolje jesti u izvornom stanju.
Ulje od kikirikija
Jako dobro ulje za duboka prženja. Ovo orašasto ulje držite na sobnoj temperaturi gdje vam može potrajati i do tri godine.
Suncokretovo ulje
Suncokretovo ulje ima raznovrsnu primjenu, a možete ga koristiti u kuhanju, prženju, dubokom prženju, dressinzima za salatu. Držite ga na sobnoj temperaturi gdje vam može potrajati i do dvije godine.
Sezamovo ulje
Najčešće se koristi u azijskoj kuhinji, a pogodno je za kuhanje, u dressinzima za salate i za završavanje jela. Držite ga u hladnjaku gdje vam može potrajati i do godine dana.
Biljno ulje
Biljno ulje jako dobro podnosi visoke temperature, a koristi se za kuhanje, prženje na ne jako velikim temperaturama (za razliku od suncokretovog ulja) te u dressinzima za salatu. Držite ga na sobnoj temperaturi gdje će vam izdržati i do godine dana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....