Kako napisati učinkovit popis za veliku kupnju

Mjesto radnje: Kuhinja.

Vrijeme radnje: Usred pripremanja ručka.

Scenarij 1

Ona (miješajući u tri zdjele naizmjence): A joj…

Trenutak tišine.

Ona (ovaj put malo glasnije): A joj…

On (uz uzdah): Je li opet treba u trgovinu?

Scenarij 2

Mama: Ivaneeeee….

Perica: Molim?

Mama: Hajde, molim te, pokucaj teti Miri i pitaj je ima li malo ulja.

Perica: Opet?! Ne mogu više, sram me.

Zvuči poznato? Jedan malo učinkovitiji popis za kupnju i sve bi se to mimoišlo. Ako ste se dosad smijali onima koji studiozno iščitavaju lektiru s papirića ispred police s jogurtima, možda je vrijeme da iz nonšalantnog tabora prijeđete u tabor onih kojima nikad ništa ne fali. Mi još vježbamo, ali iskusni popisivači dali su nam par savjeta.

  1. Pisanje popisa počinje čim primijetite da vam je neka namirnica pri kraju. Negdje u kuhinji držite mali popis koji će vam uvijek biti pri ruci. Ako shvatite da imate dovoljno brašna za samo još jedne palačinke, trk do popisa i zapišite “brašno”.
  2. Prije nego što počnete pisati popis, provjerite što sve imate u hladnjaku i ormarićima kako ne biste kupovali ono što već imate.
  3. U mislima se prošetajte po svojoj trgovini i zamislite kako su raspoređene police, a potom napravite tablicu (ručno ili na računalu). Kolonama dajte naslove po policama (krenite od onih najbliže ulazu). Naša bi tablica imala sljedeće naslove: voće i povrće, mliječni proizvodi, meso i riba, tjestenina i riža, potrepštine za kolače, začini, itd.
  4. Potom ispod svakog naslova upišite ono što trebate kupiti. Kad uđete u trgovinu, samo bacite oko na prvu kolonu i na popisu ćete imati ono što se nalazi najbliže ulazu. Tako ćete uštedjeti vrijeme i popis nećete morati čitati petnaest puta da vidite jeste li nešto preskočili.
  5. Ako želite, možete i napraviti računalni popis koji će biti jednako organiziran kao ovaj koji smo gore opisali, ali u njega još možete unijeti sve namirnice koje kupujete pa kad idete u kupnju samo ga isprintati i markerom označiti ono što vam treba.
  6. I držite se popisa. Na kraju kupnje pogledajte u kolica i one artikle koji su se u njima našli, a da nisu na popisu. Trebaju li vam zaista ili ste ih unutra ubacili tek tako, nek’ se nađe?

A ako ste umjetnička duša, možete si napraviti i ovakav popis. Doduše, dok ga završite, stignete i uzgojiti vlastito voće i povrće. Bez obzira na to, nama se jako svidio

via: http://25.media.tumblr.com/tumblr_m7f085LiEk1qigj88o1_500.jpg

Imate li i vi neki trik za planiranje kad su u pitanju veće kupnje?

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 02:52