Melem za naša primanja

Evo zašto će talijanske trgovine hranom ovih dana biti pune kupaca iz Hrvatske

Uzeli smo za primjer najpoznatiji talijanski supermarket i naš najrasprostranjeniji lanac trgovina i usporedili cijene. Samo na kilogramu kave u Italiji ovih dana možemo uštedjeti gotovo 20 eura

Premda bismo pomislili kako nas vijesti o cijenama istih proizvoda kod nas i u zemljama u okruženju više ne mogu iznenaditi, slavni niz se nastavlja, a posebno je dramatičan kad su u pitanju sniženja kod naših susjeda koja ni izbliza nisu kao kod nas, čak i ako je riječ o istom trgovačkom lancu. Kako je većina nas jedino ekspert i mađioničar za vlastite kućne financije, imamo samo jednu dvojbu - kupovati po skupljim cijenama ili svoj novac potrošiti negdje drugdje, pa čak i preko granice. A sudeći prema reklamnim letcima koji kolaju društvenim mrežama i zatvorenim grupama u kojima se razmjenjuju ove, danas po život važne informacije, čini se da dosta njih vikendom šopingiraju u susjedstvu - Bosni, Sloveniji, Mađarskoj i Italiji. Upravo potonja, najbliža Istri i Kvarneru, ali ne tako daleka ni od Zagreba (oko 3 sata vožnje do Trsta) ovog bi vikenda, ali i narednih dana, mogla biti puna Hrvata. Razlog tome su cijene u popularnom talijanskom marketu Ipercoopu iz kojeg su od četvrtka, 13. ožujka pa sve do srijede, 26. ožujka najavili sniženja na određene artikle i do 50 posto.

image

Sad imate razlog više za posjetiti Trst

Pexels

Među njima se posebno ističu prehrambeni artikli koji su kod nas višestruko skuplji. Ovoga smo puta uzeli za primjer najpoznatiji talijanski supermarket i naš najrasprostranjeniji lanac trgovina, koji ovom prilikom ne želimo spominjati imenom, jer ni drugi prisutni na našem tržištu po ovom pitanju nisu ništa bolji, i usporedili cijene. Od artikala, odabrali smo one čije su robne marke dostupne i na policama domaćih trgovina i koje bismo u Italiji naravno prvo kupili.

Za primjer, uzmimo prvo Barilla spaghette, No. 5 od 1 kg, koji u Italiji stoje 1,04 € (redovna cijena im je 1,90 €). Za isti proizvod kod nas ćete izdvojiti 3,69 €. Naravno da odlazak u Italiju svi koristimo i za bolje tjestenine, no i tu je razlika u cijeni kad su u pitanju, primjerice, Rummo ili De Cecco, više nego očita. U Italiji ćete De Cecco Pappardelle platiti 0,89 € (redovna cijena im je 1,19 €), dok ćete kod nas za isti proizvod trebati izdvojiti 3,49 €.

image
Sgaphoto/Getty Images

Samo na kilogramu kave štedite 19,07 EUR

Idući proizvod zbog kojeg je život ljepši, a izlet u Italiju nezamisliv je - dobro pretpostavljate - kava. Veliko pakiranje Caffe Qualita Rossa Lavazza od 4 komada po 250 g preko granice stoji 12,89 € ili 3,22 € po komadu. Kod nas ovakvo pakiranje nije dostupno, osim za vrijeme posebnih akcija, no pojedinačno pakiranje ove ciglice kave stoji više nego dvostruko skuplje, odnosno 7,99 €. Dakle, kod nas biste 4 komada ove kave platili 31,96 €.

image
Pexels

Volite li uvijek pri ruci imati konzervu, dvije tune, tada odlazak u Italiju uopće nije loša ideja, jer smo još u "doba kune" znali kako malu ružičasto-narančastu konzervicu plaćamo puno previše u odnosu na naše susjede. Trenutačno je pakiranje od 12 komada tuna Rio Mare u maslinovom ulju u Ipercoopu na akciji po cijeni od 11,80 € (redovna cijena ovog paketa je 16,90 €). Kod nas ne postoji pakiranje veće od 4 komada i dostupno je po akcijskoj cijeni od 5,29 €, pa bi ekvivalent za pakiranje u Italiji koštalo 15,87 €. No, ima tu još jedan veliki "ali". U Italiji su pakiranja ovih konzervica zapremnine 65 g, dok su kod nas pakirane po 52 g.

image
Jirkaejc/Getty Images/istockphoto

I ljubitelji slatkog od Mulino Bianca mogli bi razmisliti o izletu u, primjerice, Trst, jer je narednih dana vrećica njihovih popularnih keksića pod nazivom Abbracci tamo 2,93 € (redovna cijena je 4,19 €), dok je kod nas 4,59 €. Također, na akciji je i Fior di frutta eko voćni namaz od šumskih borovnica koji za 250 g stoji 2,99 €, dok je kod nas 4,29 €. Spomenimo i jogurt Activia Danone u različitim okusima koji u Italiji za pakiranje od 4 komada košta 1,99 €, dok ćete kod nas za isti platiti 2,85 €.

image
Zamrznutitonovi/Getty Images

Račun dvostruko manji, a u košarici dobivate čak i više

I konačno, evo jedne jednostavne računice da vas ne gnjavimo s postocima. Da od svega navedenog kupite po jedan proizvod u Italiji platili biste 34,53 EUR. Istu košaricu kod nas biste platili 66,74 EUR, a za taj novac biste dobili 156 g tune manje ili čak tri konzerve od 52 g.

Kad tome još pridodamo povoljnije cijene ostalih prehrambenih i artikala za kuhinju i kućanstvo, od sredstava i pribora za čišćenje, posuđa, hrane za bebe i ljubimce, sokove, slatkiše, suhomesnate proizvode, salame i sireve, proizvode od rajčice te zaleđenu i konzerviranu hranu, ispada da se izlet preko granice itekako isplati, pa čak i kad u to uračunamo benzin do tamo i nazad.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
16. ožujak 2025 10:19