Svako jelo pripremljeno od dunje i s dunjom pravo je mirisno osvježenje. Jer upravo je njen ugodan miris i njen najjači adut. Ne čudi zato što su se nekada (a i danas) dunje uistinu držale na ormaru i u zdjelama kako bi namirisale i osvježile kuću. Ta “zlatna jabuka” blijedo žute boje čija je kora prekrivena paperjastom patinom, zbog svoje se tvrdoće te kiselog i oporog okusa termički obrađuje (pri tome poprima rozu boju).
Dunje nisu samo idealne za marmelade (riječ marmelada potječe od portugalske riječi marmelo, što znači dunja), džemove, želee, kompote, kolače, sokove, likere i ostale slatke stvari. One se upravo zbog svoje kiselosti izvrsno sjedinjuju s masnijim namirnicama, pa se tako mogu puniti mesnim gulašem i zapeći u pećnici, a izvrstan su prilog svakom komadu mesa, poslužene u obliku pirea, sosa ili pečenih odrezaka dunje na maslacu.
Dobro se slažu s divljači, piletinom, janjetinom, povrćem, ali i ljutim namirnicama poput luka i čilija. Kompot od dunja je uz marmeladu možda najčešći način pripreme dunja u nas, naravno uz sir od dunja ili kotonjatu, jelo karakteristično za dubrovačko područje. U njima možete uživati od jeseni do siječnja, a ako imate mogućnost svakako posadite dunju, imat ćete najmirisnije dvorište ili vrt u susjedstvu.
Tri brza prijedloga
- Marmelada od dunja vrlo je jednostavna za pripremu. Dunje kuhajte na laganoj vatri do potrebne gustoće sa šećerom i limunovim sokom (možete dodati narančin sok, limunovu koricu, vaniliju), pa ih propasirajte. Vruću marmeladu punite u sterilizirane teglice i čuvajte na hladnom mjestu.
- Zamijesite prhko tijesto. Tanke ploške dunje ispecite u pećnici s karamelom. Ohlađene prekrijte razvaljanim tijestom i pecite do zlatne boje
- Komade mesa (janjetina, piletina, teletina) poslažite u posudu s povrćem i dunjama. Začinite, podlijte mesnim temeljcem i bijelim vinom i pecite u poklopljenoj posudi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....