Osim Masnog, O'čaja i Čupavca, okosnicu ovogodišnje adventske ponude RougeMarina čini i šest vrsta kobasica koje poslužuju u domaćim lizikama od muškatne tikve: Uzmi dvi' - par janjećih kobasica inspiriranih Dalmacijom, Rok & rock'n'roll - kobasica od svinjetine, čvaraka i prženog luka, Tele & šarena vrata - teleća hrenovka, Vruća Talijanka – ljuta talijanska, Divljak – kobasica od vepra i Bombon – francuska kobasica.
Dok je pojašnjavao koji su glavni sastojci svake od kobasica, Marinu je "ispao" i savjet o tome kako provjeriti je li zamjes za kobasice dovoljno začinjen.
- Nikad nemojte kušati sirov zamjes, uvijek ga ispecite. Dakle, prvo promiješajte sve začine kako bi se i oni sljubili. Zatim ih dodajte u meso te dobro izmiješajte. Uzmite malo zamjesa i stavite ga peći na suhu tavicu. Ali pazite da ne dođe do Maillardove reakcije - govori Medak.
Francuski kemičar, Louis-Camille Maillard, otkrio je, 1913. godine, da kuhanjem namirnica na temperaturi višoj od 100 stupnjeva dolazi do povezivanja šećera i bjelančevina u novu molekulu te se stvaraju nove arome, tvari i okusi – meso postaje ukusnije, pomfrit hrskaviji. Idealne temperature za postizanje ove reakcije su od 110 do 170 stupnjeva.
- Ne smije doći do karamelizacije jer taj proces mijenja okus mesa, intenzivira ga - govori Medak.
Eto, sljedeći put kad budete isprobavali jeste li dovoljno posolili meso za sarmu, faširance ili kobasice, manite se guranja jezika u sirovo meso i komadić ispecite na tavici.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....