Novo poglavlje

Chef Matija Bregeš ne žali za Baltazarom: ‘Osjetio sam da moja priča s Boškincem još nije gotova‘

Poznati chef, koji se proljetos vratio u restoran kojemu je 2020. donio Michelinovu zvjezdicu, samo za Dobru hranu govori o odluci koja je "podigla mnoge obrve"

JRE masterclass u paškom Boškincu, o kojem smo izvijestili ovdje, bio je sjajan povod da nakon odrađene sezone razgovaramo s chefom Matijom Bregešom o njegovu povratku na otok, motivima, ciljevima, uspjesima i planovima. Kako smo pisali, chef koji je još 2020. restoranu Boškinac u Novalji priskrbio Michelinovu zvjezdicu, nakon nešto više od tri godine provedene u Zagrebu, vratio se ovog proljeća na Pag, u isti restoran, a samo za Dobru hranu ispričao je kako je prošla sezona, na koje je jelo posebno ponosan i kako planira provesti slobodno vrijeme, s obzirom na to da se restoran Boškinac sad na neko vrijeme zatvara.

image

Chef restorana Boškinac, Matija Bregeš

Tomislav Krišto/Cropix

Vaš povratak u Boškinac važan je za gastronomiju otoka Paga, što vas je naučio odlazak u Zagreb?
- Kada sam odlazio u Zagreb, mislio sam da će biti lako otvoriti neki restoran visoke kuhinje i da će biti redovi ispred njega, jer je riječ o većem tržištu u odnosu na Pag. No, naučio sam i da ima jako puno faktora koji utječu na to i da nije otvoriti restoran visoke kuhinje baš samo tako.

Obično je ljudima teško vratiti se "na staro". Zbog čega ste se odlučili za isti restoran i prihvatili ponudu vlasnika Boškinca Borisa Šuljića?
- U Boškinac sam se vratio iz više razloga. Najveći su zasigurno moje ambicije. U Baltazaru sam nakon tri godine osjetio da smo došli do nekog vrhunca što se tiče moje kreativnosti i ambicija. Upravo u tom periodu Boris je tražio novog chefa i mogu reći da se sve odigralo nekako prirodno. U Boškincu sam proveo prekrasnih pet godina u kojima smo postigli velike rezultate i nekako sam osjetio da naša priča još nije gotova.

Što biste rekli, po čemu se najviše razlikuje vaš sadašnji od nekadašnjeg angažmana u Boškincu?
- Najviše se razlikuje po iskustvu koje sada imam. Prilikom prvog angažmana u Boškincu sam tek zaronio u svijet visoke gastronomije i fine dininga. Sada sam iskusniji i zreliji i imamo neki jasniji pravac i cilj.

A kako je to kad sadašnji usporedite s bivšim poslom?
- Velika je, a opet mala razlika. I u Baltazaru sam se maksimalno trudio i kuhao najbolje što znam i mogu. Možda sam se morao više prilagoditi gostima i tržištu pa tražiti tu neki balans, a opet u Baltazaru 2 sam kuhao isključivo ono što sam ja htio. Najveća razlika je, rekao bih, u gostima i tržištu.

Nakon vas, iz Baltazara je otišao i Marko Jantolek, kako to komentirate?
- Mislim da je to najbolje i za Marka i za Baltazar. Marku je trebala neka dinamična okolina i restoran koji relativno često mijenja menije da pokaže svoju kreativnu stranu i mislim da u Baltazaru to ne bi mogao. Baltazar ima svoju publiku, svoje želje i neki svoj tok koji uspješno traje već godinama. Dobri su i uspješni u tome i mislim da su i oni toga svjesni.

image

Janjeći wellington

Arhiva Restorana Boškinac

Kako to izgleda kad kreirate jela u Boškincu?
- Kreiranje jela je jedan od najljepših dijelova posla. Najveći dio se događa na početku sezone kada smo fokusirani samo na istraživanje namirnica, otoka, tehnika i neke nove okuse. Tada analiziramo svaku sitnicu i radimo jela za tu godinu. Naravno da kroz svakodnevni rad ponovo sve analiziramo i eventualno korigiramo. Mislim da je tu ključno puno otvorenog razgovora cijelog tima i pokušaj da iz svega izvučemo maksimum.

Cijeli meni složen je od vaših autorskih jela, no po čemu se razlikuje od drugih ugostiteljskih objekata na otoku, a da nije samo princip fine dininga?
- Razlikuje se po namirnicama i tehnikama koje koristimo. U Boškincu koristimo neke zapostavljene namirnice, tehnički smo različiti od svih i puno smo uložili u istraživanja. Također, smatram da nedostaje sličnih restorana na otoku za koje čak mislim da nam ne bi bili konkurencija, nego bi gastro potencijal otoka još narastao.

Kad već govorimo o jelima i namirnicama, na koje jelo ste posebno ponosni?
- Posebno sam ponosan na naš janjeći wellington. Naime, kada smo radili probne verzije tog jela, moj sous chef Dominik Mrkonjić je rekao da nisam baš normalan i da je nemoguće svakodnevno raditi ovo jelo za već broj gostiju. Sada se često našalimo na taj račun jer, da, moguće je. Inače, ponosan sam i na cijeli meni, jer svako jelo i svaka sitnica na tanjuru stvara cjelokupni doživljaj i naše viđenje otoka, prirode i okoline oko nas.

image

Janjeći wellington

Arhiva Restorana Boškinac

Da bi radio u kuhinji moraš biti timski igrač, a da bi bio uspješan u kuhinji moraš znati i dobro funkcionirati u timu. Koje su to vještine koje bi po vama trebao imati vrhunski chef?
- Da bi bio dobar chef, prije svega moraš biti primjer. Moraš imati poštovanja prema svima. Moraš biti lider i imati sve pod kontrolom. Moraš imati sigurnost i to znati prenijeti na svoj tim. Moraš biti strog, ali pravedan, uvijek spreman svaku situaciju brzo i bezbolno staviti pod kontrolu. Motivirati ljude oko sebe i učiniti atmosferu u kuhinji što boljom. Mislim da je u mojoj kuhinji odlična atmosfera, ali na pitanje trebam li i na čemu još raditi, trebao bi odgovoriti moj tim...

Kad smo posljednji put razgovarali, rekli ste da imate velike planove s konobom, jesu li se ostvarili?
- Konoba Boškinac nam je jednako važna kao i fine dining restoran. Ove godine je sa mnom iz Zagreba došao i Tomislav Mić, chef koji je zadužen za konobu. Boris, Tomislav i ja puno smo pričali i radili na jelima i mislim da smo i u tome segmentu odradili jako dobar posao. Odaziv u konobi je bio jako dobar i često se tražila stolica više. Za sljedeću godinu imamo još više iskustva da ispravimo neke stvari, poboljšamo neka jela i mislim da najbolje vrijeme konobe tek dolazi.

image

Chef restorana Boškinac, Matija Bregeš

Tomislav Krišto/Cropix

Generalno gledajući, jeste li zadovoljni ovom sezonom?
- Jesam. I to jako. I ne bih ništa previše mijenjao. Nakon nekoliko godina odsustva trebalo je ponovo oformiti cijeli tim, što je ključno i u čemu smo i više nego uspjeli. Od velike pomoći tu je bio i sous chef Dominik koji je bio tu i u mome prvom angažmanu. Osmislili smo izvrsna jela posvećena Pagu i osnažili još bolju i iskreniju listu dobavljača. Na kraju, gosti su ti koji sretni izlaze iz restorana i od kojih imamo odličan feedback te nam to govori da radimo odličan posao.

Uskoro se zatvara Boškinac, kako ćete provesti ta četiri mjeseca?
- Ja ću ovog puta odmor provesti malo izvan kuhinje, osim nekoliko evenata i gostovanja kroz zimu. Više ću se posvetiti obitelji i dječici, koji su možda malo zapostavljeni tijekom sezone. Planiramo putovati, ali i ta putovanja većinom planiramo prema nekim meni zanimljivim restoranima kako bih vidio njihovu ponudu i uslugu. Naime, i odlazak u druge restorane dio je edukacije. Ostatak tima iz kuhinje već je dogovorio stažiranja u nekim restoranima s dvije i tri Micheline zvjezdice tako da ideja za novu sezonu sigurno neće nedostajati.

image

Terasa konobe Boškinac

Tomislav Krišto/Cropix

Boškincu ste donijeli Michelinovu zvjezdicu, ove godine je opravdali, kakvi su planovi za budućnost? Bi li dvije zvjezdice nešto promijenile?
- Planovi su, kao i do sada, svakodnevno uživati u poslu, kuhati najbolje i najiskrenije što znamo, istraživati još više našu okolinu i crpiti inspiraciju iz nje, maksimalno se posvetiti svakome gostu da osjeti našu posvećenost kroz okuse i mirise otoka. Dvije zvjezdice bi mi sigurno dale još veći vjetar u leda, ali me ne bi opteretile i nešto promijenile. I dalje bih svaki dan kuhao najbolje što mogu i znam u tome trenutku. No, prije svega bih uživao jer se to na kraju i odrazi na svakom tanjuru. Mi smo tu da i kuhamo najbolje što znamo, a drugi su tu da ocjenjuju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 12:18