Kineska kuhinja nam je postala sve sviše poznata, iako se u našim krajevima još uvijek smatra prilično egzotično. Vjerojatno ste isprobali kineska specijalitete poput proljetnih rolica, pohanog sladoleda ili jela sa svježom ribom i morskim plodovima. Ono što vjerojatno niste znali o kineskoj kuhinji jest to da se ona, između ostalih, dijeli na kantonsku, šangajsku, pekinšku, anhui, hunan…
Kineska kuhinja predstavlja kuhinju svih naroda koji u Kini žive i zbog toga je tome tako! Tako je pekinška kuhinja karakteristična po mesu pečenom na ražnju i tjestenini (rezancima), šangajska po smeđem šećeru i jelima od ribe i morskih plodova.
Hunanska kuhinja je poznata po iznimno velikim količinama riže, a kantonsku kuhinju karakteriziraju jela pripremljena u woku. Ovo se odnosi i na rižu i na sitno sjeckano povrće i meso koje se također priprema u woku. Ono što je karakteristično za kinesku kuhinju jest to da namirnice uvijek sjeckaju na komade veličine zalogaja te je termička obrada namirnica prilično kratka.
Kina je također domovina čaja te je čaj, uz svilu i porculan, jedan od glavnih proizvoda za izvoz. Rituali ispijanja čaja u Kini su nešto što se mora iznimno poštovati, a vama su svakako poznati zeleni i crni čaj. Što se žestokih pića tiče, Kinezi ih preferiraju u odnosu na, recimo, pivo i vino.
Premda, vino vole piti u društvu. Općenito, kineska vina se rade ili od žitarica poput prosa ili riže i imaju manje od 20 posto alkohola, dok su bijela vina puno jača.
Sad kada znate što pojesti i sa čime vašu klopu zaliti, isprobajte povrtne rolice, slavne kineske pržene rezance Chow Mein te slatko kiselu piletinu s rižom!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....