Jednostavno savršeni

Uz ovih 12 savjeta baš svi pohanci bit će sočni kao iz najboljeg restorana

Ako volite pohano meso, ali mislite da biste to ipak mogli malo bolje, savjeti našeg poznatog chefa mogli bi vam itekako biti od koristi

Mnogi među nama redovito na mjesečnom (da ne kažemo tjednom) meniju na rasporedu imaju pohance. I nije to nikakav grijeh, jer to je jelo na kojemu smo - budimo realni - svi odrasli i rado ga jedemo i toplo i hladno, od teletine, svinjskog mesa, puretine ili piletine. Volimo ga umakati u razne hladne umake, prelijevati toplim umacima, osvježiti limunovim sokom, servirati uz gotove sve priloge i salate, staviti između dvije kriške kruha ili ga jesti samog, onako za gušt. I iskreno, pohanaca nikad nije dosta, zar ne!? Koliko ste samo puta i sami našli u situaciji da biste rado pojeli još samo jedan komad... Eh da, takvu strast prema pohanom mesu dijele mnogi.

image
Berislava Picek/Cropix

Jedan od njih je i naš vrsni chef i vrhunski kulinarski znalac Raul Lajtman. Svojevremeno je, uz mnoge druge trikove, samo za Dobru hranu podijelio i savjete kako uvijek ispeći savršeno sočne pohance, pa vam njegove "zapovjedi" ostavljamo u nastavku.

image
Gmvozd/Getty Images/istockphoto

12 ZAPOVIJEDI ZA NEODOLJIVE POHANCE

1. Nikad ne koristite stara ulja i masti za prženje jer će vaši pohanci imati neželjeni okus po masnoći, a ne po vrsti namirnice i panade.
2. Masnoće u kojima pržite koristite samo dva puta!
3. Kod lupanja mesa koristite dvije prozirne kuhinjske folije ili veću vrećicu za zamrzavanje, tako ćete sačuvati sočnost i oblik odreska, a kuhinjska daska i bat za meso će vam ostati čisti.
4. Namirnice solite prije paniranja ili jednostavno jače zasolite jaja kroz koja provlačite namirnicu za paniranje.
5. Odreske prilikom paniranja nikad ne utiskujte u panade već ih samo nježno provucite.
6. Kod paniranja sireva i arancina zadnju panadu ponovite dva puta (jaja i krušne mrvice).

image
Gmvozd/Getty Images/istockphoto

7. Za prženje koristite posuđe s debelim dnom kako bi se, kad u ulje stavimo pohance, održala konstantna temperatura zagrijanog ulja.
8. Prije prženja uvijek provjerite temperaturu ulja tako da u ulje ubacite kockicu kruha. Ako se krene odmah pržiti, temperatura ulja je idealna za meso.
9. Za prženja koristite samo masnoće visokih temperaturnih svojstava.
10. Pržene pohance uvijek odložite na kuhinjski ubrus kako bi se upio višak masnoće.
11. Uz pohance servirajte hladne dipove, umake, džemove te kriške limuna i limete.
12. Kod serviranja pohanaca koji se jedu rukom uvijek servirajte i vlažnu maramicu.

image
Gmvozd/Getty Images

I bonus za kraj, donosimo vam i recept piletinu pohanu na bečki način.

Trebat će vam:
1 kg piletine
krušne mrvice
oštro brašno
2 jaja
1 limun
500 ml mlijeka
1 žličica kajenskog papra
sol
500 ml ulja za prženje

Priprema:
S piletine skinite kožu te je preko noći marinirajte u mlijeku koje ste začinili kajenskim paprom. Razmutite jaja, žličicu soli, sok jednog limuna i malo mlake vode. Umočite piletinu, ocijedite je pa je bez pritiskanja provucite kroz oštro brašno, umućena jaja i na kraju ih uvaljati u krušne mrvice.

U dubljoj tavi zagrijte ulje (može i u kombinaciji sa svinjskom masti), pa u vrelo ulje stavite pripremljene panirane piceke. Pecite oko 15 minuta na srednje jakoj vatri do zlatno žute boje. Kod pečenja veće količine pohanaca, staviti ih u zagrijanu pećnicu na 80 °C.

SAVJET CHEFA LAJTMANA! Uz pohance uvijek servirajte limun. Od priloga odlični su pire krumpir, lisnate salate, kremasta krumpir salata i svježi hrskavi baguette.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. veljača 2025 11:13