Iako špageti buča nije nikakav novitet i kod nas je dostupna već godinama, trenutno na društvenim mrežama traje veliko uzbuđenje oko ove vrste buče pa smo odlučili napraviti mali vodič za pripremu, a na kraju teksta vam donosimo i recept naše Slavice Šagolj, i to za jelo koje vam vjerojatno ne bi palo napamet, a baš je ukusno i slasno.
Špageti buča je, dakle, vrsta buče koja, kada se prepolovi i ispeče, a zatim joj se meso izvadi vilicom, izgleda kao špageti i kao zamjena za tjesteninu se uglavnom i poslužuje. Duguljastog je oblika i žute boje pa ćete je tako i najlakše prepoznati. Dosta je neutralnog okusa i zbog toga je idealna kao podloga za mesna punjenja i umake, a koristiti se može i za slastice. Dodate li joj, pak, kakvu finu mješavinu začina, primjerice kombinaciju cimeta, klinčića i tonke ili kardamoma, dobit ćete divan jesenski napitak koji će vas na ove hladne dane lijepo zagrijati.
KAKO JE NAJJEDNOSTAVNIJE PRIPREMITI?
Špageti buču najjednostavnije možete pripremiti tako da je prerežete na pola, izvadite koštice, poprskate s malo ulja i pospete s malo soli pa je stavite u pećnicu na 200 stupnjeva i pečete 40-ak minuta, dok ne omekša i dok ne dobijete dojam da njezine niti možete lako izvlačiti vilicom. Zatim to i učinite pa je spajajte s različitim umacima po želji.
Primjerice, kada je špageti buča pri kraju s pečenjem, na tavi možete otopiti malo maslaca, dodati začinsko bilje po želji pa dodati meso buče i tek kratko ga povezati s umakom na bazi maslaca. Dobra opcija bit će i spojiti je s jednostavnim umakom od gljiva, koji ćete napraviti tako da na maslinovu ulju najprije pirjate sitno sjeckani luk, češnjak i gljive po želji, začinite ih soli, paprom i timijanom, dodate malo vina i pustite da alkohol ispari, a zatim dodate meso buče i dobro sve sjedinite. Dodati možete i žlicu kiselog vrhnja ako želite dobiti kremastiji umak, ali pokušajte izbjeći teške umake koji se većinski sastoje od vrhnja za kuhanje, jer će se u takvim umacima buča u potpunosti izgubiti.
Osim navedenih načina, špageti buču možete koristiti i u kombinaciji s mesnim ili povrtnim raguom i drugim, klasičnim umacima koje inače pripremate. Dobra i još slasnija opcija bit će unaprijed skuhati umak pa, kada je buča gotova, od njezina mesa napraviti špagete, u polovice ploda dodati umak, pomiješati, posipati sirom i vratiti u pećnicu kako bi se sve zajedno dobro zapeklo.
Iako je i sami najviše volimo i koristimo kao zamjenu za klasičnu tjesteninu, kada nam je Slavica Šagolj svojevremeno otkrila recept za popečke od špageti buče, toliko su nam se svidjeli da im se vraćamo svake sezone. Priprema uopće nije komplicirana, a rezultat su hrskavi, slasni zalogaji koji su najbolji uz dobar ljuti ili umak na bazi grčkog jogurta i koji sa stola nestaju brže nego što ćete ih stići peći. Recept potražite u nastavku.
POPEČCI OD ŠPAGETI BUČE
Trebat će vam:
200 g naribane tikve
1 veliko jaje
4 žlice brašna
2 žlice mlijeka
150 g na rezance naribanog parmezana
1 žličica praška za pecivo
prstohvat soli
papar
prstohvat mljevenog čilija
ulje za prženje
Priprema:
Na ribež s manjim otvorom naribajte tikvu (sirovu ne treba biti termički obrađena) i parmezan. Bitno je da je u formi štapića. Stavite u dublju posudu, dodajte jaje, mlijeko i začine. Promiješajte te dodajte malo po malo brašna. Lagano sjedinite ručno, ne električnom miješalicom jer će se sastojci pretvoriti u kašu. Zagrijte ulje, žlicu nadjeva stavite te par minuta pecite s jedne i druge strane. Pečene popečke stavite na kuhinjski ručnik da upije višak masnoće. Popečke servirajte uz dodatak svježe naribanog parmezana i vlasca. Kao umak odličan je odabir slatki čili umak.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....