IMAT ĆE NORMALNI BOŽIĆ

Umirovljenica iz Zagreba punih je 200 dana nosila vodu s pumpe, konačno joj dali novi priključak: ‘Sad mogu oprati zube...‘

Ti radnici su za pohvalu, cijeli dan su kopali, kaže stanarka s Kustošije čiji slučaj se otegnuo jer njen priključak nije bio prijavljen

Umirovljenica na zagrebačkoj Kustošiji živjela je bez vode 200 dana

 /Bruno Di Reda

- Agonija je došla kraju. Nakon dugog čekanja je zagrebačka umirovljenica (70) iz Kustošije napokon dobila priključak za vodu.

-Bila je još jedna intervencija i nakon sedam mjeseci voda je potekla, govori nam. Od 3. lipnja kada su joj susjedi tijekom radova presjekli vodovodnu cijev je morala nositi 20 litara vode u kanisterima iz gradskih pumpi. Iako se očekivalo da će za novi pristup vode morati čekati 120 dana od potpisa ugovora, rješenje je došlo u samo mjesec dana.

-Nisam imala vode, nisam si grijanje mogla uključit. Pa zagrijavala sam vodu u loncu i onda se tako prala. Tako sam sretna, ne mogu vjerovat da mogu ruke oprat, oprat zube i napokon normalno živjeti. Intervencija je bila provedena prije dva dana i sada novi priključak za vodu ide preko potoka Kustošaka. – Cijeli dan su tu radili, kopali su cestu, njihova operativa je stvarno ispala na visini za razliku od birokracije s kojom sam se tako dugo borila. Ti radnici su stvarno za pohvalu.

image

Potok Kustošak ispod kojeg je prošao novi priključak za umirovljenicu

Bruno Di Reda/

Iako se rješenje počelo realizirati u 8. mjesecu kada joj je Vodovod predložio da se priključi na magistralni vod s druge strane potoka Kustošija, od potpisa ugovora je originalno trebala čekati čak 120 dana. Uz to je trebala sama organizirati radove na novom šahtu u dvorištu, samo par metara od starog, funkcionalnog šahta. – Naime, došli su pregledati stari šaht i zaključili da je 2,5 metara predaleko, govori nam Zagrepčanka.

Ono što je trebalo biti 120 dana se skratilo na 30 ali dugi period bez vode neće zaboraviti. – Ne želim da me se krivo shvati, jako sam sretna što imam vodu ali je li ovo način? Ja sigurno nisam jedina s ovim problemom, a da ne rečem da u mojoj okolici ne rade pumpe za vodu. Mislim, voda je nešto što nam treba biti zagarantirano. Samo sam tražila ono što mi pripada kao osobi, ono što bi svi trebali imati.

image

Umirovljenica iz Kustošije muku muči s vodovodnim priključkom

Bruno Di Reda/

Dok je čeka popravak perilica posuđa i rublja zbog ustajalih cijevi koje su dugo stajale bez vode, umirovljenica se vraća normalno životu. – Neka je ovome došao kraj, radila sam cijeloga života s ljudima ali ništa me nije ovako umorilo. Mogu se otuširati i napravit čaj, ne treba mi više.

Upit o ovom slučaju poslali smo odmah bili i Vodoopskrbi i odvodnji, podružnici Zagrebačkog Holdinga. Odgovorili su nakon 11 dana, nakon objave prvog teksta

- Ugovor o priključenju potpisan je 8.11.2024. godine nakon što su za to ispunjeni svi propisani uvjeti i izrađeno vodomjerno okno na traženoj lokaciji, koja prethodno nije postojala, odgovorili su nam. Po tome ispada da je dotad umirovljenica na vodovodnu mrežu bila priključena ilegalno, preko susjeda.

- Kako bi započeo postupak priključenja na komunalne vodne građevine, potrebno je predati Zahtjev za priključenje. Po predaji zahtjeva s kompletiranom potrebnom dokumentacijom VIO provodi tehnički uviđaj na terenu kako bi se utvrdila pozicija vodomjernog okna na traženoj lokaciji. Nakon što podnositelj zahtjeva, čija je to obveza, izvede vodomjerno okno i o tome obavijesti VIO, izrađuje se troškovnik i Ugovor o priključenju, objasnili su iz Vodovoda proceduru.

Po potpisu Ugovora i uplati ugovorne naknade za priključenje nekretnine na komunalne vodne građevine, VIO izvodi priključak i ugrađuje vodomjer u vodomjerno okno.

- Vodoopskrba i odvodnja d.o.o. svakodnevno ulaže dodatne napore kako bi se nalozi za ugradnju vodomjera realizirali u što kraćem roku, manjem od ugovorenih 120 dana, te će to nastojati i u navedenom slučaju, obećali su i to na kraju i ispunili.

Inače Vodoopskrba i odvodnja d.o.o. ponovno je uvela mogućnost legalizacije korištenja vodnih usluga. Tako je svima koji nelegalno koriste gradsku vodu omogućeno da do listopada iduće godine uz smanjene naknade legaliziraju svoje priključke.

Umanjeni trošak legalizacije primjenjuje se ovisno o vremenu preadaje zahtjeva te iznosi 10, 20 ili 50 posto od pune cijene naknade za protupravno korištenje.

Upute se nalaze na web stranicama Vodooprskrbe i odvodnje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 19:58