Velika akcija čišćenja zagrebačkih pročelja od grafita u punom je jeku. Kako je i najavljeno, radovi su otpočeli u Vodnikovoj ulici, u kojoj se od grafita čiste prve zgrade, te u obližnjoj Runjaninovoj, u kojoj su radnici Čistoće grafite čistili sa zgrade Doma zdravlja.
Podsjećamo, Grad će financirati čišćenje pročelja u stopostotnom iznosu, a građani se mogu prijaviti i za postavljanje nadzornih kamera na svoje zgrade, što će iz Grada subvencionirati s 80 posto.
- Za ovu godinu u proračunu smo predvidjeli 400 tisuća eura. Isto tako i za sljedeću godinu, s tim da vjerujem da će u proračunu taj novac biti povećan jer se sad interes građana povećao, rekao je predsjednik Povjerenstva za zaštitu objekata od grafita Tihomir Milovac. Pronalazak izvođača radova, prema riječima zamjenika gradonačelnika, Luke Korlaeta, nije bilo lako doći.
- Proveli smo nekoliko javnih nabava i evo, iz petog pokušaja smo uspjeli, istaknuo je.
Za izvođenje prvih radova odabrana tvrtka Hidrostres, odabrana sistemom provedenim u dvije etape; u prvoj je izabrano pet tvrtki, a u drugoj su izvedena mini nadmetanja za pojedine poteze.
Rade četke i strojevi
Zatražili smo informacije o procesu uklanjanja grafita Odjel za radove na zaštiti i očuvanju kulturnih dobara koji djeluje pri gradskom Uredu za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo i komunalne poslove. Odgovorili su nam detaljno.
Proces počinje ishođenjem rješenja o zauzimanju javne površine, te postavljanjem skela i zaštitom radnog prostora, a onda se pristupa se samom čišćenju pročelja od grafita.
Metode su različite, a ovise o karakteristikama plohe.
- Neke od metoda su ručno skidanje četkama (metlama), zatim strojno s uporabom visokotlačnog perača toplom vodom s reguliranim pritiskom, hidrodinamičko čišćenje mekim medijem granulacijama kvarcnog pijesaka ili korištenjem kemijskih sredstava i otapala, navode u odgovoru.
S obzirom na to da se akcija provodi u samom centru Zagreba koji je zaštićena kulturno-povijesna cjelina, proces se provodi uz konzervatorski nadzor.
Nakon uklanjanja grafita jednom od spomenutih metoda, na kompromitirane dijelove pročelja je potrebno nanijeti novu boju, gdje u igru ulaze konzervatori.
- Konzervatorski nadzor odabire ton boje na način da se nanose minimalno dva uzorka kako bi se postiglo ujednačavanje tonova s preostalim dijelom pročelja, s obzirom na to da je preostali dio pročelja podložan promjeni boje s obzirom na protek vremena i atmosferske utjecaje (sunce, smog i sl.). Odobrena boja se nanosi u dva sloja na suhu podlogu, navode.
Premaz ne mijenja boju
Završetkom faze bojenja preostaje još nanos antigrafitnog premaza. On je ustvari sloj koji ne propušta grafit da prodre do same boje, te bi se grafiti nastali na premazu trebali moći skinuti mokrom krpom.
- Zaštitni antigrafitni premaz nanosi se na ulično pročelje u donjoj zoni do razdjelnog vijenca prizemlja. Premaz mora biti paropropustan, pH neutralan, transparentan bez sjaja, mora biti prilagođen materijalu pročelja te ne smije mijenjati boju, rekli su o premazu iz Grada.
Za opisani proces Grad je, za samo za šest zgrada u Vodnikovoj ulici, odobrio 46 tisuća eura; točnije 7,6 tisuća eura po zgradi, dok se kazna za šaranje po zgradi za fizičku osobu kreće od 100 do 250 eura.
Podsjećamo, osim Vodnikove ulice u kojoj su radovi u tijeku, i druge će zagrebačke adrese dobiti osvježenje pročelja.
- Zasad imamo za 70 adresa spremno financiranje uz ritam od dva dana po zgradi i to kreće jedno za drugim, objasnio je Luka Korlaet najavljujući akciju započetu početkom studenog ove godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....