DETALJI DRAME

Tomašević kuhao u podcastu pa priznao: ‘Morali smo šutjeti da ne nastane panika, ali znate li što je prijetilo Zagrebu?‘

Gradonačelnik je u stranačkom podcastu s Ivanom Kekin pekao bučnicu pa se požalio na težak posao i najavio: ‘Jednom ću napisati knjigu‘

Ivana Kekin i Tomislav Tomašević

 /Možemo!/you Tube

Peta epizoda podcasta stranke Možemo! objavljena je jučer na You Tubeu, a u njoj gradonačelnik Zagreba, Tomislav Tomašević i kandidatkinja te stranke za predsjednicu RH, Ivana Kekin pripremaju- bučnicu.

Epizoda je odmah prikupila mnoštvo komentara, većinom pozitivnih, iako su im se javljali i kritičari, te neki, kako su se nazvali ‘razočarani bivši glasači‘.

Dok mijese tijesto i peku pitu, Tomašević i Kekin razgovaraju o vrućim gradskim temama kao što su Maksimirski stadion, gradski vrtići, proračunski deficit, a Kekin pritom gradonačelnika uči kako napraviti najbolju bučnicu.

Tomašević se htio ‘izvući‘ sa snimanja kada je saznao da će trebati mijesiti pitu, ali ga je Ivana Kekin ipak nagovorila da ostane. Za bučnicu im je trebala vaga, zdjela, brašno, jufka (tijesto za pite) – i naravno, buča.

Dok su se pripremali za pečenje Tomašević je pričao kako je nogometni fanatik.

- U srednjoj školi sam išao na Dinamove tekme. Tada su Boysi išli na južnu tribinu. Pješke sam išao s Maksimira do Črnomerca na noćni bus za Zaprešić, govorio je, a dok je cijedio bundevu prisjetio se odlazaka na utakmice hrvatske nogometne reprezentacije.

Nisam mogao u Katar

- Bio sam 98‘ u Francuskoj na utakmici protiv Nizozemske. A na Svjetskom prvenstvu u Rusiji sam bio u Moskvi. Išao sam na utakmicu polufinala protiv Engleske i na finale protiv Francuske. Na Svjetskom prvenstvu u Katru nisam bio zato što sam morao organizirati doček, požalio se.

Dotaknuli su se i radova na zagrebačkim nogometnim stadionima.

- Trebali bi početi radovi na stadionu u Kranjčevićevoj i proširiti ga na 11 500 mjesta kako bi Dinamo mogao igrati utakmice Lige prvaka na njemu. To će biti gotovo do rujna 2026. godine. Kada se završi taj stadion, moći će se rušiti Maksimir koji bi trebao biti izgrađen 2028. godine. Stadion će imati 35 000 mjesta. Dovoljno mjesta da se mogu igrati finalne utakmice nekih europskih natjecanja, ponovio je najavu.

Gradonačelnik je iskoristio podcast kako bi istaknuo da je tijekom mandata na obrazovanje stavio poseban fokus.

- Devet smo vrtića izgradili u ovom mandatu. Škola je 18, novosagrađenih ili dograđenih. Cilj nam je da svako dijete može ići u gradski vrtić u svome kvartu. Vrtići u Zagrebu stvarno su priuštivi. Zaposlili smo puno ljudi, sada ih u gradskim vrtićima radi 7000. Bit će toga još, najavljuje.

Bilo je i pokušaja humora. Dok su pravili rupe u tijestu, Ivana Kekin pitala ga je kako sanira rupe u proračunu.

- Nema više rupe u proračunu. Oni su pet godina za redom radili deficit koji se ne smije raditi po Zakonu. Tako su napravili deficit od 190 milijuna eura, što je zapravo ilegalno. Uspjeli smo ga vratiti u dvije godine, pohvalio se.

Čekali su da se bučnica ispeče u pećnici, a Tomašević je pokušao Ivani Kekin objasniti kakav je posao gradonačelnika Zagreba, za koji kaže da je ‘zlo‘.

Ne želim ti to

- Probaj si zamisliti. Postaneš gradonačelnica, ne želim ti zlo, i vodiš sustav od 25 000 ljudi, koji znamo kako se vodio prije. Imaš na računu dva milijuna eura i za tri tjedna ti moraš platiti plaće. Grad je doslovno bio na rubu bankrota. Ne mogu vjerovati u kakvom smo roku to uspjeli. Jednog dana ću o tome napisati knjigu.

Kada su bučnicu stavili na stol, Ivana Kekin postavila je pitanje o prometnim gužvama u Zagrebu, nakon čega je gradonačelnik opet htio ‘pobjeći‘ sa snimanja.

- Godinama se nije ulagalo u javni prijevoz, niti u promet općenito. Prije 15 godina je kupljen zadnji novi tramvaj. Sve se više ljudi počelo prebacivati na aute i sve je više rastao broj automobila u Zagrebu. U zadnjih deset godina povećao se broj automobila za 100 000. To su samo registrirani auti, objasnio je.

image
Josip Bandic/Cropix

Komentirali su i stanje s tramvajima u Zagrebu.

- Još imamo tramvaje koji su stariji od mene. To nije normalno. Naručili smo 40 novih tramvaja koji će koštati 80 milijuna eura. To je ogroman iznos, kao cijeli projekt Paromlina. Prvi tramvaji pojavit će se početkom nove godine. Nakon ovih ćemo kupiti još 40 novih tramvaja koji će koštati 120 milijuna eura. Dakle, 200 milijuna eura sveukupno.

Dotaknuo se i stanja s autobusima ZET-a.

- Kupili smo 65 novih autobusa na dizel. Kupili smo i 60 rabljenih, zato što kada obnavljamo tramvajske pruge trebamo imati zamjenske autobuse. Kupit ćemo još 60 rabljenih autobusa sljedeće godine i sad će ministarstvo raspisati natječaj za prvih 70 električnih autobusa koje ćemo financirati iz EU fondova. Do 2035. je ideja zamijeniti sve autobuse u ZET-u, njih 350, i da budu svi na struju.

Vruća tema je i blokovsko parkiranje, koje je uvedeno prije mjesec dana.

- Krenuli smo s revizijom rezerviranih parkirališnih mjesta u I. zoni. Otkrili smo ih 300 koji mjesta čiji su ugovori istekli. Toliko smo mjesta sada oslobodili, a oslobodit ćemo još. Stanari su dobili mjesta kao da smo sagradili novu garažu u centru. Otvarat ćemo i garaže na obodima centra, najavljuje.

Kada se povukla tema otpada u gradu, Tomašević je rekao da bi on radije razgovarao o nekoj lakšoj temi.

- Po podacima iz 2023., odvajanje otpada u Gradu Zagrebu povećano je za 50 %. Da to nismo napravili, morali bi platiti velike penale EU. Oni zahtijevaju određenu brojku odvajanja otpada. Zbog cijelog Zagreba ni Hrvatska nije trebala platiti penale za 2023. godinu, pojasnio je.

Rekao je i koja mu je najveći propust tijekom mandata- Jakuševec.

- Ti to ne možeš riješiti bez države. Moraš dobiti EU fondove, moraš dobiti dozvole, studiju od resornog Ministarstva. Od kad sam ja gradonačelnik, prošla su četiri ministra zaštite okoliša. Tu sam sigurno izgubio neko vrijeme. Jednostavno smo trebali odmah reći da ćemo sami to financirati, da nećemo čekati EU fondove. Odredili smo lokaciju, imamo studiju izvodljivosti, imamo tehnologiju, imamo novac za tih 140 milijuna eura. Nikad grad nije bliži rješavanju tog problema, zaključuje.

Na kraju su probali bučnicu za koju su rekli da je ‘baš dobra‘.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. siječanj 2025 11:03