AKCIJA ČASNIH SESTARA

Što se zapravo dogodi s neželjenom bebom ako ju ostave u ovom prozoru u Zagrebu? ‘Pali se alarm, nosimo je u samostan, a onda...‘

Krevetić je grijan, a kamere ne snimaju ljude koji ostavljaju dijete. Zove se policija pa CZSS, kažu u udrugzi Betlehem

Časna majka i predsjednica udruge Betlehem, Alberta Vrdoljak

Na zagrebačkoj Trešnjevci prije dva dana otvoren je takozvani ‘Prozor za život‘, mjesto na kojemu će majke koje svoju novorođenčad ne žele ili ne mogu othranjivati, moći anonimno ostaviti na sigurnom i toplom. Zasad jedino rješenje takve vrste u Hrvatskoj omogućava udruga Betlehem, koja već ima dvije kuće za smještaj majki i djece u Zagrebu, od kojih je jedna ujedno i sigurna kuća za žene. Razgovarali smo s predsjednicom udruge, Albertom Vrdoljak, koja nam je objasnila kako bi Prozor života trebao funkcionirati.

image

Na otvorenju Prozora za život prisustvovale su štićenice kuća za majke i djecu udruge Betlehem

-Majka, kada otvori prozor i položi dijete na krevetić, koji se i grije, pali se alarm. Taj alarm ne čuju majka ni dijete, on se pali na mobitelu časne majke te na mom mobitelu. Iznad krevetića je kamerica pa mi preko svog mobitela možemo vidjeti o čemu se radi..Onda po dijete dolazimo ja ili časna sestra i nosimo ga u samostan u kojemu imamo pripremljenu sobicu za dijete sa svim potrepštinama za ‘prvu ruku‘., objašnjava nam Alberta.

PROČITAJTE VIŠE Beba pronađena u kanti u Zaprešiću uskoro će dobiti novu obitelj obitelji, ima i novo ime

Prozor, u sklopu samostana Pohoda Marijina u Mošćeničkoj ulici na Trešnjevci broji deset klauzurnih sestara, odnosno sestara koje žive u samostanu zatvorenog tipa i nemaju kontakta s vanjskim svijetom. Predsjednica udruge Betlehem kazala nam je kako je jedan od najvažnijih ciljeva uvesti ostavljeno dijete u sustav.

image

Ravnateljica udruge Betlehem Alberta Vrdoljak želi da ovu inicijativu prepoznaju svi dionici sustava

Dijete bez identiteta

-Ostavljeno dijete nema identitet, mi ne znamo tko su mu roditelji a ono se mora uvesti u sustav, kako bi dobilo šansu za posvajanje. Dakle, nakon što bi mi preuzele dijete, zove se policija i Centar za socijalnu skrb koje će dijete odvesti u Nazorovu ili drugi centar za nezbrinutu djecu. Do tog trenutka kod nas u udruzi imamo volonterku liječnicu, imamo medicinske sestre, tako da će dijete biti zbrinuto.

image

Prozor za život nalazi se u Mošćeničkoj ulici na Trešnjevci

Dvije kuće za smještaj majki i djece u Zagrebu trenutačno koriste 16 majki i 22 djeteta. Alberta kaže kako su takvi slučajevi teški, ali baš zato na njih ne treba zatvarati oči.

-Čedomorstvo je najgora moguća solucija i mi čvrsto vjerujemo da su te žene u izuzetno teškom položaju, kao i da, ako bi im se pružila alternativa, do usmrćivanja ne bi dolazilo. U zadnjih nekoliko desetljeća bilo je oko 150 slučajeva čedomorstava u Hrvatskoj, a na otvaranje Prozora potaknuo nas je slučaj u Zaprešiću, prisjeća se slučaja ostavljene bebe u kanti za smeće iz svibnja prošle godine koji je svima sledio krv u žilama. Ali radi se o priči sa sretnim završetkom. -Dijete je preživjelo, završilo je u Nazorovoj, a sada je posvojeno., govori nam Alberta.

image

Ovakvi prozori već postoje po cijelom svijetu, a ovaj zagrebački prvi je u Hrvatskoj

Jednom u tri ili pet godina

Želja je udruge otvoriti i odjel za nezbrinutu djecu u sklopu jedne od ovih kuća, sve s ciljem da budu posvojena. -U Hrvatskoj postoji 1200 registriranih parova koji žele posvojiti dijete. Zakon treba učiniti sve da se to olakša i ubrza, smatra Alberta Vrdoljak, istaknuvši kako se nada da će zakonodavac imati sluha i za priču koju su pokrenuli u njezinoj udruzi, s obzirom na to da ga do sada nije bilo.

PROČITAJTE VIŠE Liječnik koji je spasio novorođenče: ‘Bilo je omotano u maramu, da je u kanti ostalo još 15 minuta, ne bi preživjelo‘

-Nije ovo naša ideja niti ikakva novina u svijetu, sve razvijene zemlje već imaju ovakvo rješenje. Iako nisu toliko česti slučajevi, u prosjeku se dogodi jednom u tri ili pet godina, smatramo da nas sustav treba prepoznati i uključiti. To je do sada bilo teško jer se radi o djetetu bez identiteta, no pravo na život veće je nego pravo na identitet i u tom smislu želimo izvršiti i svojevrsni pritisak na sustav., kazala je ravnateljica udruge Betlehem.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. veljača 2025 09:54