Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević i ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs ranije ovoga tjedna otvorili su novi dječji vrtić u Podbrežju. Najesen će vrtić pohađati 200 djece u pet jasličkih i pet vrtićkih skupina.
DV Podbrežje, smješten u blizini Avenije Većeslava Holjevca, zauzima više od 2.100 kvadratnih metara, a ukupna je vrijednost projekta iznosila 9,2 milijuna eura, od čega je 7,4 milijuna osigurano iz gradskog proračuna, a ostatak je financiran europskim sredstvima kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO).
- Kao gradonačelniku najdraži su mi trenuci otvaranja novih dječjih vrtića i škola. Veseli nas što danas otvaramo dječji vrtić u Podbrežju, sedamnaesti dječji vrtić koji smo otvorili u pet godina. Do početka pedagoške godine završit ćemo i vrtiće u Borovju i Stenjevcu, a završetak vrtića u Remetincu očekujemo na jesen, kada ćemo za taj vrtić provesti upise – izjavio je gradonačelnik Tomašević.
Zeleni vrtić na zapadu grada
Podsjećamo, izgradnja ovoga vrtića krenula je krajem 2024. godine, a kada smo o tome pisali, istaknuli smo i da će objekt biti izgrađen prema smjernicama zelene gradnje; sam će pokrivati gotovo 50% svojih energetskih potreba time što će se na krovu zgrade nalaziti fotonaponske ćelije, maksimalno će se koristiti prirodno svjetlo i koristit će se oborinska voda.
- Riječ je o jednoj od najzelenijih zgrada u gradu. Ovo je prvi objekt građen prema najnovijim i najstrožim smjernicama zelene gradnje u Zagrebu, razvijenima upravo na ovom projektu u suradnji s Regionalnom energetskom-klimatskom agencijom sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), a koje su danas standard za sve javne projekte. Zgrada je gotovo energetski autonomna, s proizvodnjom električne energije putem solarnih panela i minimalnom potrošnjom – istaknuo je Tomašević.
Međutim, projekt nije prošao bez prepreka jer su se, nedugo nakon početka radova, neposredni susjedi gradilišta pobunili zbog buke i podrhtavanja tla uslijed postavljanja pilota, uspravnih stupova koji prebacuju opterećenje u dublje, nosivije slojeve tla.
Stanari dviju stambenih zgrada koje opasavaju zemljište vrtića pozvali su i policiju, koja im je vrlo brzo odgovorila kako oni nemaju ovlasti zatvarati gradilište ili obustavljati radove. U isto vrijeme Grad je na gradilište poslao zaštitare i radovi su se nastavili odvijati prema planu.
Ovoga su tjedna radovi službeno i dovršeni, a ovo sve popularnije novozagrebačko naselje dobilo je 200 novih vrtićkih mjesta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....