Što se događa s kvalitetom zraka u Zagrebu? Već treći dan područje grada je u crvenome, pokazuje novopokrenuta prognoza kvalitete zraka Državnog hidrometeorološkog zavoda. Da stvar bude gora razdoblje vrlo do izuzetno loše kvalitete zraka na području Zagreba trajati će najmanje iduća tri dana, najdalje što novi model DHMZ-a može procjenjivati.
Prognoza kvalitete zraka određuje se za četiri onečišćujuće tvari koje imaju najznačajniji utjecaj na zdravlje stanovništva: lebdeće čestice promjera manjeg od 2.5 i 10 μm (PM2,5 i PM10), dušikov dioksid (NO2) te prizemni ozon (O3).
Upravo PM2,5 čestice uvjerljivo prelaze propisanu graničnu vrijednost od 25 µg/m3 penjući se na zagrebačkom području na vrijednosti iznad 50 µg/m3. Iako nisu vidljive točne brojke u nadolazećim danima kvaliteta zraka u Zagrebu će, u najboljem slučaju, biti dvostruko gora nego što bi zakonski smjela biti.
DHMZ: "Izbjegavajte fizičke aktivnosti na otvorenom!"
Podsjećamo, kvaliteta zraka u Zagrebu već je bila tema naših istraživanja i analiza. Tada su nam stručne službe iznijele savjete kako postupati. Iz DHMZ-a upozoravaju kako bi opće građanstvo trebalo razmisliti o smanjenju intenzivnih aktivnosti na otvorenom ako osjete simptome poput nadražaja očiju, kašlja ili grlobolje.
PROČITAJTE VIŠE Oglašen alarm u Zagrebu, zrak će danas biti izuzetno loš. Imamo uznemirujuće izvješće Europske komisije: Ovoliko Hrvata je lani umrlo...
Prema osjetljivoj skupini su upućeni izravniji savjeti smanjenja fizičke aktivnosti na otvorenom, posebno ukoliko osjete simptome. Ova upozorenja vrijede za vrijeme vrlo loše kvalitete zraka, dok su za period izuzetno lošeg zraka preporuke DHMZ-a strože prirode. Opće građanstvo treba smanjiti fizičke aktivnosti na otvorenom dok ugroženi građani moraju u potpunosti izbjegavati fizičke aktivnosti na otvorenom.
Prim. dr. Saša Srića, pulmolog i voditelj Odjela interne medicine s pojačanom i intenzivnom skrbi u zagrebačkom KBC-u u prijašnjem je razgovoru izrazio zabrinutost kvalitetom zraka u Zagrebu i iznio niz uputa građanima koji osjete tegobe prouzrokovane onečišćenim zrakom.
- Treba naglasiti da je onečišćenje u cijeloj EU, a isto tako i gradu Zagrebu nažalost na visokoj razini. PM čestice su štetne za dišni i kardiovaskularni sustav. Čestice navedenog promjera izazivaju nadraženost dišnog sustava, posebice kod kroničnih pacijenata koji boluju od Astme ili KOPB ugrožavajući tako sluznicu dišnog sustava i reaktivaciju upalnog procesa. Isto se situacija pogoršava kod pacijenata koji su maligni bolesnici, posebice kroničnih pacijenata te isto tako i kod pacijenata s kroničnim srčanim oboljenjima.
PROČITAJTE VIŠE Brojke na mjernim postajama eksplodirale, građani zabrinuti uoči dočeka, DHMZ objašnjava što se događa: ‘Ovo su glavni krivci‘
Savjeti dr. Sriće za građane koji osjete tegobe su sljedeći: "U tim situacijama sugestija je izbjegavati boravak na vanjskim prostorima, a posebno kada se istakne da je loša kvaliteta zraka. Incidencija upala pluća i svih respiratornih infekcija je veća i zato apeliramo na naše pacijente i obiteljske liječnike da kada osjete tegobe jave se svojim liječnicima a po potrebi u naše objedinjene Hitne bolničke prijeme. Govorim kao internist i pulmolog, a što se tiče kvalitete zraka u Zagrebu mislim da bi trebalo konzultirati upravo one političke aktere koji se pozivaju na zelenu politiku."
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....