STRAH OD ANTENA

Jedna stavka u novom GUP-u izazvala pravu buru, brišu se ograničenja za ugradnju baznih stanica: ‘Sakrijte ih iza drveća‘

Izmjenama se ukida prethodno ograničenje visine antena baznih stanica kako moraju biti najmanje 12 metara više od svih građevina u krugu od 100 metara

Zbog postavljanja baznih stanica u Zagrebu su bili česti prosvjedi. Na fotografiji prosvjed HUZEZ-a 2014. godine na Vrbanima

 Ranko Suvar/Cropix

Na posljednjoj javnoj raspravi o izmjenama zagrebačkog GUP-a su predstavljene brojne dopune i izmjene, a jedna od tih izmjena koja izaziva kontroverze uključuje i čl. 44. GUP-a iz kojega se brišu ograničenja jakosti zračenja antena i mijenjaju uvjeti postavljanja baznih stanica antena u svrhu olakšavanja poslovanja teleoperaterima.

Ovim izmjenama se ukida prethodno ograničenje visine antena baznih stanica kako moraju biti najmanje 12 metara više od svih građevina u krugu od 100 metara. Nove upute za postavljanje antena u fokus stavljaju izgled grada te navode kako se treba izbjeći "postava koja umanjuje kvalitetne urbane vizure" ili barem sakriti iza visokog drveća. Prema ovim izmjenama tako antene više ne moraju biti 12m više od svih građevina, već one same trebaju stajati na visini od najmanje 12m što ih stavlja u razinu visine prosječnih stambenih objekata.

Predlagatelj izmjene je Zavod za prostorno uređenje Grada Zagreba koji u obrazloženju navodi kako je izmjenu i dopunu proveo sukladno zahtjevu Odašiljači i veze d.o.o. – inače glavnim pružateljem nacionalne strateške komunikacijske infrastrukture – što se kosi s izjavom gradonačelnika Tomislava Tomaševića kako je izmjena provedena kako bi se udovoljilo negativnom mišljenju HAKOM-a i Ministarstva prometa.

Nova izmjena ukida dosadašnja ograničenja snage elektromagnetskog zračenja baznih stanica koja su bila propisana GUP-om. Nova ograničenja se sada nalaze u Pravilniku o zaštiti od elektromagnetskih polja za koji je nadležno Ministarstvo zdravstva. Iako se Pravilnik temelji na preporukama Vijeća Europske unije, pruža manju zaštitu nego što ju je pružao GUP.

image
Ronald Gorsic/Cropix/Cropix

Navedene izmjene GUP-a su na posljednjoj gradskoj skupštini uzrokovale žučnu raspravu između zastupnika Slavena Dobrovića (DOMiNO) i gradonačelnika Tomislava Tomaševića. Ista tema uzrokovala je svađu i tijekom javne rasprave u kojoj je sudjelovao i Davor Bernardić, a detalje o tome pročitajte OVDJE.

Dobrović je pak na sjednici tražio gradonačelnikov odgovor zašto je došlo do izmjena čl. 44. i "potpune deregulacije izgradnje baznih stanica" te nastavio: "Ja ću podsjetiti da je taj članak GUP-a izmijenjen 2014., prije deset godina, na pritisak mnogih koji su bili zabrinuti zbog podivljale izgradnje tih sustava i sve većih parametara i snažnijih, fizikalnih parametara vezanih uz elektromagnetsko zračenje. Znamo dobro da to nije neopasno, pogotovo u gustoj gradskoj sredini."

Tomašević je odgovorio kako: "U prvoj javnoj raspravi izmjena GUP-a, budući da je ostala odredba koja nije u skladu s važećim zakonom, HAKOM, državna agencija i Ministarstvo prometa, državna institucija, su dali negativno mišljenje na GUP. Mi moramo imati pozitivna mišljenja od svih nadležnih tijela." Također je istaknuo kako takve odredbe nema niti u GUP-ovima hrvatskih gradova poput Rijeke, Osijeka, Splita, ali ni u GUP-ovima europskih gradova poput Beča i Ljubljane.

Dobrović nije bio zadovoljan takvim odgovorom te je gradonačelnika optužio za manipulaciju te pitao "kako je moguće da HAKOM-u ista odredba bez promjene zakonskih regulativa u međuvremenu postane sporna i povuče pozitivno mišljenje koje je dao 2014." Tomašević je na to ponovio kako ograničenja jakosti elektromagnetskog zračenja ne postoje niti u jednom drugom GUP-u.

Tomaševićev odgovor nije zadovoljio Dobrovića te je došlo do upadica i prepirke između gradonačelnika i zastupnika koju je morao prekinuti predsjednik Skupštine Joško Klisović i time zaključiti Dobrovićevo pitanje.

image
Nikolina Vukovic Stipanicev/Cropix/Cropix

Poslali smo upit HAKOM-u koji su potvrdili kako prijašnji GUP nije bio usklađen s Pravilnikom Ministarstva zdravstva. Također su potvrdili kako su "propisane vrijednosti elektromagnetskih polja i gustoće snage u članku 44. GUP-a Grada Zagreba niže od maksimalno dopuštenih vrijednosti propisanih Pravilnikom Ministarstva zdravstva RH.".

HAKOM ističe kako unatoč pogodnostima koja teleoperateri stječu novim ograničenjima, Pravilnik Ministarstva im ipak nameće dodatne uvjete, ali iz HAKOM-a napominju kako "nije definirano tko bi i na koji način trebao provjeravati uvjet propisan ovim člankom te na koje izvore elektromagnetskog polja se ovaj uvjet primjenjuje.".

Zavod za prostorno uređenje Grada Zagreba se do objave ovog članka nije javio na upite.

Vrijedi napomenuti kako je do uvođenja zaštite građana GUP-om došlo nakon dugotrajnih prosvjeda i niza sudskih sporova operatera i građana. Posebno se ističu prosvjedi iz 2013. kada su građani diljem Zagreba organizirali skupove i tražili zaštitu od strane Grada. U prosvjedima su tada prednjačili stanari kvartova Vrbani i Maksimir. Posebno zanimljivo će biti među stanarima Vrbana gdje je gradska vlast nedavno izgubila većinu.

Novi GUP trebao bi u proceduru glasanja ići do kraja godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. siječanj 2025 18:18