Ispred Palače Zrinski iz 17. stoljeća na zagrebačkom Gornjem gradu koja je imala funkciju prvog Banskog dvora i spada pod nepokretno pojedinačno zaštićeno kulturno dobro, u utorak navečer počelo je iskopavanje bagerima za postavljanje podzemnog spremnika za smeće.
Kako nam kaže Igor Krpan, koji je suvlasnik Palače, predstavnik svih suvlasnika i ujedno profesor povijesti umjetnosti, Grad spremnike postavlja na samom ulazu - ispod grba Zrinskih i na metar i pol udaljenosti od prozora spavaćih soba četiriju obitelji suvlasnika.
Tvrdi da se teška mašinerija pojavila ispred palače bez ikakve najave, dogovora ili obavijesti javnosti ili suvlasnika. Prije osam godina palača je bila ‘u potpunosti sređena‘, što su dijelom sufinancirali Grad i država, a dijelom suvlasnici. Radilo se o velikoj investiciji, za koju se Krpan boji da bi mogla propasti jer vjeruje da je došlo do oštećenja samog objekta i napuklina na fasadi tijekom radova.
- Oni to rade bez ikakve obavijesti, iako se ispred pojedinačnog zaštićenog kulturnog dobra ne smije bez suglasnosti države, koja je i zaštitila te objekte, raditi apsolutno ništa. Vi praktički ne smijete parkirati auto zbog narušenja vizure, a kamoli graditi betonski objekt velikih razmjera bez suglasnosti suvlasnika koji su na manje od dva metra udaljenosti. Naravno da su sami sebi ishodili dozvole kao Grad, jer zahtjev i dozvole izdaje ista osoba - kaže Krpan.
Dodaje da nigdje nisu najavili na kojim će lokacijama postavljati podzemne spremnike, pa je kontaktirao Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture i prirode. Odgovorili su mu, kaže, da ne znaju ništa o tome, ali će netko doći vidjeti o čemu se radi. Jučer se na gradilištu pojavio muškarac koji mu je rekao da je iz Gradskog zavoda.
- Pitao sam ga da se predstavi, ali nije htio. Rekao je da su oni to odobrili i da će biti postavljen tu jer nema gdje drugdje biti. ‘Što to vama smeta, Zrinski da je živ bio bi sretan‘, to je bio njegov komentar. To je ponižavajući odnos, u smislu ‘imam moć u rukama, pa radim što hoću i baš me briga što ti misliš‘ - požalio se Krpan.
Predstavnik suvlasnika dao nam je primjere lokacija za koje smatra da bi bile povoljnije, poput Vranicanijeve poljane za koju kaže da stoji prazna, stoga su se spremnici mogli ‘ukrasno ukomponirati u grmlje‘, Park Grič i prolaz pored ili Strossmayerovo šetalište gdje su godinama ionako stajali veliki kontejneri.
- Rekli su da tamo idu vodovi kanalizacije, ali idu i ovdje. Što je veća šteta, izmjestiti jedan vod ili uništiti vizuru palače koja je jedina u Gornjem Gradu iz 17. stoljeća? To im je posao, ako negdje vod smeta onda se pomakne pola metra ili se spremnici stave gdje ih nema - govori nam Krpan.
Nijedan podzemni spremnik koji će se graditi nije stavljen uz prozor ili kuću, kaže, a kamoli uz spomenik kulture ispred vrata. Referirao se na Mažuranićev trg gdje su spremnici na zelenoj površini, Ilirski trg na kojem stoje ispod zida na parkingu i Masarykovu gdje su nasred ulice.
- Tko bi to poželio u svom gradu, gdje imate par takvih atrakcija koje turisti slikaju. Zagreb nije London, Pariz ili Venecija. Sad na jednu od glavnih koju imate, stavite ispred nje smetlarnik za preko 200 obitelji. Nisam protiv podzemnih spremnika, ali postoji stotinu mjesta u krugu 50 metara gdje se to moglo staviti, a da ne stoji pred palačom - vjeruje naš sugovornik.
Zagreb opisuje kao “nevoljeni grad”, a postavljanje podzemnih spremnika za otpad kao jednu “nepromišljenu, grubu i divlju intervenciju u kulturnu baštinu srca grada”.
- To je grubi napad na identitet i povijest grada, sve pod krinkom neke dobre namjere i zelene politike. Smisao podzemnih kontejnera nije da budu smješteni pred spomenicima kulture, a uz to, smanjuje se životna kvaliteta ljudima koji žive u tim zgradama - zaključuje Krpan.
Gradu i Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode poslali smo upite o cjelokupnoj situaciji, a njihov odgovor ćemo objaviti kad ga dostave.