![Ilustracija](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2024/12/29/k_32670673_640.jpg)
Nagrada Zagrepčanka godine priznanje je koje Grad Zagreb dodjeljuje građankama Zagreba koje su ‘pridonijele afirmaciji žena u društvu i u javnosti, afirmaciji ženskih ljudskih prava i ravnopravnosti spolova‘. Gradska skupština Jutarnjem je obznanila ovogodišnje kandidatkinje, a to su: Ivana Kalogjera Brkić, Jasmina Kadija, Neva Tölle i Arijana Lekić Fridrich.
- Prije svega to je najprestižnija nagrada na području zaštite i promocije prava žena, odnosno uspostavi jednakosti između muškaraca i žena. Nije bilo lako izabrati između ove četiri kandidatkinje jer su sve četiri dale svoj doprinos razvoju i promociji prava žena, istaknuo je Joško Klisović, predsjednik Gradske skupštine.
Istaknuo je kako su sve kandidatkinje u svom području učinile mnogo za žene, Tölle i Lekić Fridrich u području aktivizma, Kadija u ravnopravnosti zapošljavanja žena u tradicionalno muškim djelatnostima, a Kalogjera Brkić u destigmazitaciji žena oboljelih od karcinoma.
Klisović je za Jutarnji otkrio kako je njihov odbor odlučio kako će ove godine predložiti Ivanu Kalogjeru Brkić, a pobjednica će se izabrati na Gradskoj skupštini krajem mjeseca.
PROČITAJTE VIŠE PRVA HRVATSKA VATROGASKINJA ‘Ja jesam fizički drukčija, ali kad smo u intervenciji, obučeni, nije bitno je li ovaj kraj tebe muško ili žensko‘
Ivana Kalogjera Brkić novinarka sa zavidnom karijerom, kasnije je radila kao savjetnica u Ministarstvu znanosti i obrazovanja. Bez posla je ostala u trenutku kada je zbog raka dojke završila na kemoterapiji. Tada je pokrenula portal za žene oboljele od raka „Nismo same”, a svjedočanstva žena pretočena su u istoimenu knjigu izdavača Profil. To je i ime udruge koje je Ivana Kalogjera Brkić osnivačica, koja se primarno bavi skupljanjem donacija i organiziranjem besplatnog taksi prijevoza žena na terapije. Udruga je do sada platila 34.026 vožnji i tako pomogla preko tisuću žena.
Borba sa sustavom
Jasmina Kadija, 2017. godine postala je prva vatrogaskinja u Hrvatskoj, nako devet godina pokušaja i 11 godina provedenih na mjestu zapovjednice u dobrovoljnom vatrogasnom društvu. Gotovo je odustala od desete prijave, već umorna od ‘borbe sa sustavnom koji je spolno diskriminira‘, kao što je to jedne prilike rekla za Jutarnji. Međutim, na sreću Zagrepčana i Zagrepčanki u nevolji, nije odustala. Prati ju reputacija herojskih podviga.
Neva Tölle pridružila se ženskom pokretu u Hrvatskoj još 80-ih godina, kada je sudjelovala u otvaranju prvoga SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja. Međutim, tu nije stala već je sa svojim suborkinjama skvotirala stan u gradskom vlasništvu, gdje su otvorile prvo Sklonište za žene na području jugoistočne Europe. Tijekom devedesetih suosnovala je brojne ženske udruge i organizacije, a brojne pomažu ženama i danas, kao što je udruga za ženska ljudska prava B.a.b.e..
Arijana Lekić Fridrich filmska je redateljica, umjetnica i aktivistica. Svojim umjetničkim radom propituje položaj marginaliziranih skupina, naročito žena. Cilj njezina rada uvijek je promjena društva, pa često izlaže u javnom prostoru. Posebno se ističe performansom ‘Tiha misa‘ gdje pruža kontinuiran otpor moliteljima na Trgu, grupi koju prozivaju da se moli Bogu da žene nemaju prava. Otpor Lekić Fridrich traje već preko dvije godine, a nije posustala ni nakon brojnih uvreda i napada.
Prošlogodišnja dobitnica ove prestižne nagrade je Sanja Sarnavka koja je ‘hrabro je i jasno reagirala u javnosti i aktivno pridonijela feminističkoj mobilizaciji u brojnim situacijama koje se odnose na kršenje ženskih, ljudskih i dječjih prava’, zaključili su iz Grada.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....