U stanju koje je sličilo snu, zatvorenih očiju, uočio sam neprekidnu bujicu fantastičnih slika, izvanrednih oblika s intenzivnom kaleidoskopskom paletom boja. A nakon dva sata to stanje je iščezlo... Tako se u svojim intervjuima i predavanjima švicarski kemičar Albert Hofmann (1906. - 2008.) sjećao dana kada je prije 70 godina prvi put probao LSD, “svoje problematično dijete”, kako je u autobiografiji nazvao drogu koja je postala ikona hipi kulture.
Hofmannova autobiografija “LSD: My problem child” ovoga je ljeta ponovno objavljena u izdanju Oxford University Pressa, a gotovo istodobno izašla je i knjiga “Mystic Chemist: The life of Albert Hofmann” autora Dietera Hagenbacha i Luciusa Werthmüllera.
Publicist Dieter Hagenbach upoznao je Hofmanna 1977. godine, a njihovo prijateljstvo potrajalo je punih 40 godina. Stoga je zajedno s parapsihologom Luciusom Werthmüllerom, koji je također poznavao Hofmanna, napisao knjigu u kojoj je mnogo osobnih sjećanja na jednog od najpoznatijih kemičara 20. stoljeća.
Albert Hofmann rođen je u toplicama Baden, na sjeveru Švicarske, kao najstarije od četvero djece. Autori knjige navode kako su te 1906. godine žene počele sudjelovati u javnom životu mnogih zemalja, dok su u Švicarskoj pravo glasa dobile tek 1971. godine kad je Hofmann otišao u mirovinu. Hofmannov otac bio je alatničar u mjesnoj tvornici, a obitelj je živjela u unajmljenom stanu. No, mali je Albert rijetko bio u kući jer je većinu vremena provodio u prirodi.
- Bio je to istinski raj na zemlji. Nismo imali novca, ali imao sam divno djetinjstvo - prisjećao se Hofmann, koji je na glasovitom ETH (Švicarski federalni tehnološki institut) u Zürichu upisao studij kemije ne bi li istražio kako se energija i elementi kombiniraju da bi kreirali život. Hagenbach i Werthmüller opisuju kako je na jednom balu pod maskama upoznao svoju buduću ženu, Anitu Guanellu. Kad su skinuli maske, planula je ljubav na prvi pogled koja je trajala sve do Anitine smrti 2007. godine. U njihovu braku rođeno je četvero djece, no jedan je sin u srednjoj životnoj dobi umro od alkoholizma. Nakon što je sa samo 23 godine doktorirao kemiju, Albert Hofmann 1929. godine zaposlio se u tvrtki Sandoz Laboratories (današnji Novartis) u Baselu kako bi radio na programu sinteze farmakoloških tvari iz medicinski važnih biljaka. Počeo je proučavati ergot gljivice, koje rastu na raži, što ga je dovelo do sinteze LSD-a (dietilamid lizerginske kiseline) 1938. godine. No, povijest te droge počinje 16. travnja 1943. godine kada je Hofmann nehotice unio malu količinu droge u organizam.
- Demon me je napao, obuzeo je moje tijelo, um i dušu - rekao je kasnije Hofmann.
Tri dana kasnije odlučio je biti prvi pokusni kunić koji će svjesno isprobati psihodelično djelovanje tvari. Uzeo je 250 mikrograma LSD-a i ponovno iskusio čudesni doživljaj, samo još mnogo intenzivnije. Krenuo je kući, a kako je u to ratno doba bilo teško nabaviti gorivo za automobil, vozio je bicikl.
- Tijekom moga puta kući, a bilo je to oko četiri kilometra, osjećao sam se kao da se ne mogu pomaknuti s mjesta. Okretao sam pedale, no činilo mi se da cijelo vrijeme stojim - prisjetio se Hofmann. Među poštovateljima LSD-a, u koje se ubrajao i Steve Jobs, 19. travnja poznat je kao “dan s biciklom”. Kako se zbog nepredvidljivog učinka droge bojao posljedica, Hofmanna je do kuće pratila njegova asistentica Susi Ramstein. Ona ne samo da je bila prva znanstvenica u Sandozu nego i prva žena koja je probala LSD kako bi pomogla u utvrđivanju njegovih potencijalnih medicinskih svojstava.
(...)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....