Vladimir Putin je Paradu pobjede na moskovskom Crvenom trgu pratio u društvu dvojice vremešnih veterana NKVD-a i KGB-a. Prsiju okićenih bezbrojnim sovjetskim i ruskim ordenima, dva starca s lijeve i desne strane predsjednika Ruske Federacije bila su tijekom ovogodišnje proslave opsesivna meta dežurnih kamera, simbolizirajući vitalnost i žilavost ruske antifašističke borbe.
Problem je razotkriven tek dan kasnije, kad je naporima novinara-istraživača rasvijetljena prilično sramotna istina o njihovoj ‘ratnoj prošlosti‘.
Nijedan od dvojice ‘živih manekena‘ borbe protiv Hitlera nije se, naime, uopće borio protiv nacističkih trupa u Drugom svjetskom ratu. Da Putinova sramota bude veća, borili su se poslije rata, i to vrlo brutalno, protiv građanskih sloboda u nekadašnjem sovjetskom bloku: jedan kao veteran NKVD-a protiv nacionalno osvještenijih Ukrajinaca, a drugi kao KGB-ovac protiv građana nekadašnje Čehoslovačke, gušenjem ‘Praškog proljeća‘ sovjetskim tenkovskim gusjenicama.
Zanimljivo je da su obojica do današnjeg dana zadržali prepoznatljive ‘totalitarne njuške‘: na njima nema ni sjene prkosnoga slobodarskog otpora nacističkim okupatorima, samo čelična volja beskompromisnog služenja državnom i partijskom autoritetu.
Putinu zdesna sjedio je tijekom Parade pobjede 98-godišnji Juri Dvojkin (na fotografiji s civilnom kapom). Godine 1942. dobrovoljno se prijavio u sovjetsku vojsku, ali nikad nije vidio fronta.
Nakon završetka škole za snajperiste 1944. godine poslan je u sastavu NKVD-a u već oslobođenu Lavovsku oblast gdje je obučavan za provedbu operacije „uklanjanja nacionalističkog podzemlja na području Zapadne Ukrajine". U praksi se to uglavnom svodilo na eliminaciju Moskvi neposlušnih ukrajinskih partizana.
„Malo smo znali o Stepanu Banderi u to vrijeme. No, krenuli smo u lov: u dva dana ubili smo više od 5000 ljudi, osjećali smo se kao gospodari u Lavovu u Ukrajini. Očistili smo cijelu regiju od nacionalista, lovili smo ih po šumama i napuštenim farmama”, zapisao je u svojim memoarima sam Juri Dvojkin.
Genadij Zajcev sjedio je na paradi Putinu s lijeve strane (na fotografiji nosi vojničku kapu). Zajcev je rođen 1934. godine i nije sudjelovao ni dana u Velikom Domovinskom ratu. Godine 1953. je otišao na služenje vojnog roka, nakon završetka vojnog roka ostao je u vojsci te 1959. počinje služiti u KGB-u, prenosi MoscowTimes.
Zajcev je 1968. aktivno sudjelovao u ulasku sovjetskih trupa u Čehoslovačku radi suzbijanja antisovjetskih prosvjeda i Praškog proljeća. Bio je na čelu skupine 7. uprave KGB-a SSSR-a u ‘operaciji Dunav‘, kako je glasio tajni naziv uvođenja okupacijskih trupa u Čehoslovačku.
Zaslugama ovog Zajceva nije, dakle, zauzet ni metar Staljingrada, ali je zato zauzeta zgrada Ministarstva unutarnjih poslova u Pragu gdje je Moskva potom izvršila političke čistke i uvela sebi lojalne kadrove. Tijekom sedamdesetih godina Genadij Zajcev vodio je u KGB-u antiterorističku skupinu Alfa koju je kreirao generalni sekretar KP SSSR-a Jurij Andropov.
Dakle, ovogodišnje obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom u Moskvi ispalo je višestruka Putinova blamaža i sramota, u svakom mogućem pogledu.
Osim što je na svečanosti nastupio najmanji broj vojnika u zadnjih 20 godina, što nije bio nijedan relevatan strani uzvanik, što se na paradi nije pojavio nijedan moderan tenk i druga tehnika i što je sve proteklo u grču i strahu od ukrajinskih napada dronovima, ispalo je da su i pobjedu nad fašizmom u ime Rusije slavili potpuno krivi ljudi koji s njome nemaju nikakve veze.
Bivši pripadnici zloglasne sovjetske tajne policije koji rat s Hitlerom uopće nisu okusili realno su pobijedili samo slobodu nekadašnje Ukrajine i Čehoslovačke, naciste svakako ne.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....