NEMOGUĆA POTRAGA

ZNANSTVENICI U ČUDU Potraga za misteriozno nestalim Boeingom otkrila fascinantan podmorski svijet

 AFP PHOTO / GEOSCIENCE AUSTRALIA / AFP PHOTO / GEOSCIENCE AUSTRALIA

PERTH Više od 70% površine našeg planeta prekriveno je vodom. Istražili smo samo mali dio tog prostranstva, pogotovo dubine oceana koje skrivaju mnoge tajne. Niti područje Broken Ridgea, nekih 1.800 kilometara zapadno od Australije, nije izuzetak.

Nemirne vode južnog indijskog oceana zadnjih su mjeseci poprište detaljnog mapiranja dna kako bi se moglo pristupiti traženju olupine nestalog malezijskog zrakoplova MH370. Pretpostavlja se da se 'ukleti' zrakoplov srušio ovdje, a područje koje treba istražiti odgovara površini Hrvatske.

No, za razliku od zemljopisnih karti Hrvatske, Broken Ridge do sada je bio potpuna nepoznanica. Dva istraživačka broda, jedan australski i jedan kineski, mapirali su morsko dno pomoću sonara i otkrili posve novi svijet dubokih kanjona, impozantnih planina i podmorskih vulkana na dubini od 2.500 do 5.300 metara.

'Pored Broken Ridgea europske Alpe izgledale bi poput brežuljaka', kaže dr. Simon Boxall sa sveučilišta Southampton. 'Da stojite tamo, na dnu mora, iznad vas bi se uzdizale planine više od 3 kilometra koje započinju odmah ispred vašeg nosa.'

AFP PHOTO/GEOSCIENCE AUSTRALIA / AFP PHOTO/GEOSCIENCE AUSTRALIA

'Ove stvari na karti koje podsjećaju na male humke, ustvari su planine visoke kilometar i po, a široke su preko 5 km. Da ih ugledate iznad površine, sigurno biste ostali 'paf'', objašnjava doktor Boxall.

'Postavite li francuske Alpe i Veliki kanjon jedne pored drugih, savršeno bi odgovarale jednom malom djelu istraženog područja. Sad možete zamisliti koliko je dolje sve veliko.'

Proces mapiranja podmorja potrajat će 12 mjeseci, ali bez detaljnih karti ne može se pristupiti slijedećem koraku u potrazi za nestalim zrakoplovom. Uskoro će se na dno mora spustiti sonde koje će sonarima pretraživati dno, tražeći sve što bi moglo podsjećati na MH370. Sonde će kablovima, dužine i do 10 kilometara, biti pričvršćene za brodove koji će ih povlačiti iznad morskog dana.

AFP PHOTO/FUGRO / AFP PHOTO/FUGRO

'Ustvari, to jako sliči letu iznad morskog dna', objašnjava Boxall. 'Ako ne znate što se nalazi tamo dolje, prije ili kasnije, sonda će se zaletjeti u podvodnu planinu. Tada, ne samo što ćete ostati bez opreme vrijedne milijun funti, već ćete dovesti u opasnost posadu na brodu koji povlači sondu.'

Unatoč najmodernijoj tehnologiji Boxall upozorava da su šanse za pronalazak olupine vrlo male: 'Na žalost, u jednom trenutku će morati odlučiti kad je dosta. Trebat će im puno sreće, jer lako bi se moglo dogoditi da prođu tik iznad ostataka i da ih ne vide'.

'Ocean je toliko velik da je potraga praktički nemoguć zadatak.'

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 09:43