VELIKI BRAT

Život joj postao pakao: Ruskinja tetoviranog Putina objavila na Instagramu, to je vidjela i policija...

Policajci su upali u stan, natjerali roditelje da legnu licem prema zemlji i prijetili im maljem: ‘Pozdravlja vas Wagner...‘

Ilustracija, grafit Putina

 Jani-markus Hs/Alamy/Alamy/Profimedia/Jani-markus Hs/alamy/alamy/profimedia

Olesja Krivcova, 19-godišnjakinja studentica iz Arhangelska, grada na sjeveru Rusije, odlučila se, baš kao i mnogo njezinih vršnjakinja, tetovirati. Iznad desnog gležnja istetovirala je pauka, njegovo tijelo zamijenila je glavom predsjednika Vladimira Putina i iznad ilustracije ovjekovječila citat: „Veliki brat vas promatra.”

Tetovažom se pohvalila na Instagramu objavivši priču na koju je reagirala i ruska policija. Nisu joj poslali vatricu ili smajlić, nego su je uhitili jer je diskreditira rusku vojsku i podržava terorizam. Stavili su je i na popis terorista gdje joj društvo prave članovi ISIS-a i Al Qaide, na kraju je zatvorili u kućni pritvor. Sada, prenosi CNN, uz tetovažu ima i električnu nanogvicu koja prati njezino kretanje.

- Ima naglašen osjećaj za pravdu, što joj otežava život. Nemogućnost šutnje postao je veliki grijeh u Ruskoj Federaciji – komentira uhićenje svoje kćeri, Natalija Krivcova i dodaje - Država ima neke čudne politike: zatvorenici idu u rat, a djeca u zatvor.

Njezina kćeri ruska je policija zamjerila i što je na svom profilu podijelila vijesti o eksploziji na Krimskom mostu, no prosvjedovala je i ranije. Naime, još je u svibnju dijelila antiratne plakate.

Natalija Krivcova tvrdi kako su joj kćer uhitili 26. prosinca. Policajci su upali u stan gdje je živjela sa suprugom Ilijom, natjerali ih oboje da legnu licem prema zemlji i prijetili im maljem uz riječi da joj pozdrave šalje Wagner grupa.

Nakon saslušanja zatvorena je u kućnim pritvor sa zabranom pristupa internetu i korištenja bilo kojih drugih oblika komunikacije.

Za Olesju razumijevanja nije imao lokalni čelnik Komunističke partije, Alexander Novikov, koju je ismijao na državnoj televiziji. Nazvao ju je budalom koju bi trebalo poslati na prvu crtu bojišnice u istočnom Donbasu kako bi mogla pogledati u oči bataljunu iz svojeg grada.

Odvjetnik mlade Ruskinje navodi kako sličnih slučajeva ima još.

- Olesjin slučaj nije prvi, niti posljednji - rekao je CNN-u Aleksej Kičin, Olesjin odvjetnik.

Prema organizaciji za ljudska prava, OVD-Infu, tijekom 2022. godine u Rusiji je pokrenut najmanje 61 slučaj pod optužbama za opravdavanje terorizma na internetu, od kojih je 26 dosad dovelo do presude.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 20:16