Urugvaj, gdje se u nedjelju održavaju opći izbori, malena je zemlja među najbogatijima i najsigurnijima u Latinskoj Americi, pionir na polju građanskih prava.
Urugvaj koji ima 3,4 milijuna stanovnika, većinom kršćana, smatraju najsekularnijom zemljom u Latinskoj Americi otkad se Crkva odvojila od države na temelju ustava iz 1919.
Urugvaj je pionir na kontinentu po ukidanju smrtne kazne (1907.) i po sudjelovanju žena u političkim izborima (1927.).
Lijeva koalicijska vlada, na vlasti od 2004., odobrila je pobačaj (2012.), istospolni brak (2013.) i legalizirala upotrebu marihuane (2013.).
Godine 2005. Urugvaj postaje prva latinoamerička zemlja i peta u svijetu koja je zabranila pušenje na javnim mjestima.
Urugvaj je neovisnost proglasio 1825. i doživio dva puča (1934. i 1973.) i vojnu diktaturu (1973.-1985.) koja se obračunala s krajnje lijevim gerilskim pokretom Tupamaro. Potonji se, nakon urbanog gerilskog rata od 1963. do 1972., uključio u politički život nakon amnestije 1985.
Dvije velike stranke "Colorado" (Crveni, desnica) i "Blanco" (Bijeli ili Nacionalna stranka, desni centar) vladale su zemljom do 2004. kada prvi put pobjeđuje Frente Amplio (Široka fronta, ljevica) i izabran je prvi ljevičarski predsjednik u zemlji Tabare Vazquez. Njega će 2010. naslijediti Jose Mujica.
Mujica, bivši pripadnik Tupamara, postao je poznat po svom opuštenom stilu, skromnosti i kritici konzumerizma. Kao predsjednik je 90 posto plaće davao za program stambenog zbrinjavanja i nastavio živjeti u skromnoj kućici u okolini Montevidea.
Budući da po ustavu nije mogao obnašati dva uzastupna mandata, 2015. ponovo je prepustio dužnost Tabareu Vasquezu.
Daniel Martinez, bivši gradonačelnik Montevidea i kandidat FA ima najviše izgleda na predsjedničkim izborima u nedjelju.
Stočarstvo i nogomet
Zemlja je od 2003. do 2018. ostvarila prosječan rast od 4,1 posto i bila je pošteđena recesije koja je pogodila susjedne Argentinu i Brazil, pokazuju podaci Svjetske banke. Usto se ističe niskim stupnjem nejednakosti u odnosu na ostatak kontinenta, s više od 60 posto stanovništva pripadnika srednjeg sloja i stopom siromaštva blizu osam posto u 2018.
Stopa nezaposlenosti je u srpnju bila 9,1 posto.
Glavni izvor prihoda su poljodjelstvo i turizam. Urugvaj ima tri grla stoke po glavi stanovnika, što je svjetski rekord. Više od 80 posto teritorija koristi se za uzgoj goveda.
Urugvaj, najmanja zemlja potkontinenta, članica je MERCOSUR-a, zajedničkog tržišta osnovanog 1991. kojega su članice još Brazil, Argentina i Paragvaj.
Poznat kao mirna zemlja, zadnjih godina ipak bilježi porast kriminala, koji je ipak ispod prosjeka za regiju.
Stopa ubojstava je između 2005. i 2015. porasla s 5,7 na 8,4 na 100.000 stanovnika.
Urugvaj je i zemlja nogometa, dvostruki je svjetski prvak s proslavljenim igračima kao što su Edinson Cavani, Diego Forlan i Luis Suarez.
Urugvajci odlučuju hoće li ljevica ostati na vlasti
Urugvajci u nedjelju biraju novog predsjednika i odlučuju hoće li ljevica koja je na vlasti zadnjih 15 godina i dalje voditi državu.
Zemlja od 3,4 milijuna stanovnika, većinski kršćanska, koja je pionir na kontinentu kada je riječ o ukidanju smrtne kazne, pravu glasa za žene i zabrani pušenja na javnim mjestima, bira nasljednika Tabareu Vazquezu, prvom ljevičarskom predsjedniku u povijesti zemlje, izabranom na dva odvojena mandata 2004. i 2014. godine. Između toga na vlasti je bio također ljevičar Jose Mujica.
Favorit na nedjeljnim izborima bivši je gradonačelnik Montevidea Daniel Martinez, kandidat lijeve stranke Frente Amplio (Široka fronta), a slijedi ga senator Luis Lacalle Pou, kandidat Partido Nacional (Nacionalna stranka) desnog centra.
Unatoč usporavanju gospodarstva, nezaposlenosti koja se kreće oko devet posto, umjerenoj inflaciji (7,78 posto u rujnu) i pogoršavanju sigurnosne situacije, Frente Amplio vodi u anketama uživajući potporu 40 posto glasača.
Slijedi PN Luisa Lacallea Poua (46) koji se drugi put kandidira za predsjednika. On uživa potporu 28 posto birača i želi formirati koaliciju oporbenih stranaka.
'Posve sama'
Nakon 15 godina na vlasti, ljevica nema očitog partnera koji bi joj osigurao pobjedu u drugom krugu. Kritiziraju je i stranke lijevog centra kao što je socijaldemokratski Partido Independiente, posebice zbog bliskosti vlade s predsjednikom Venezuele Nicolasom Madurom.
Stranka Frente Amplio imala je tri vlade koje "nisu trebale saveze" u Kongresu jer su imale apsolutnu većinu, kazao je politolog Eduardo Bottinelli.
"Nisu trebali parlamentarna savezništva i nisu ih niti tražili. Sada je stranka posve sama", rekao je.
Martinez i Pou najvjerojatnije će morati u drugi krug.
Glasovi oporbe kumulativno premašuju glasove Frente Amplia, no, upozorava Bottinelli, "ponašanje ljudi nije posve jednako u prvom i drugom krugu".
Neki birači koji u nedjelju podrže kandidate oporbe mogli bi u drugom krugu glasati za Martineza, kazao je.
Istodobno s predsjedničkim izborima, Urugvajci će glasati i o ustavnoj reformi kojom se žele postrožiti mjere sigurnosti kako bi se obuzdalo nasilje.
Predstavljena pod nazivom "Živjeti bez straha", ta inicijativa, koju ne podržava nijedan kandidat za predsjednika, predviđa uspostavu militarizirane nacionalne garde koja bi imala i neke policijske zadaće, strože kazne zatvora za ubojstva i silovanja te odobrenje za prisilni ulaz u kućanstva uz sudski nalog u slučaju sumnje u nezakonito djelo.
Najava reforme, koju je predložio jedan senator iz stranke Partido Nacional, izazvala je velike kritike i prosvjede, a sindikati i Frente Amplio pokrenuli su kontrakampanju.
Unatoč tome, 53 posto Urugvajaca podržava reformu jer je u zemlji 2018. ubijeno rekordnih 414 ljudi, što je bio porast od 45 posto.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....