PROCURILE BROJKE

Zapadne banke zaglavile u Rusiji, isplaćuju Kremlju enormne svote: ‘Ne možemo ništa...‘

Profit RBI u Rusiji se utrostručio na 1,8 milijardi eura između 2021. i 2023.

Logo Raiffeisen banke u Moskvi (u pozadini ispred velikog spomenika Vladimiru Lenjinu)

 Alexander Nemenov/Afp

Najveće banke na Zapadu koje su ostale u Rusiji platile su Kremlju više od 800 milijuna eura poreza prošle godine, što je četverostruko više u odnosu na prijeratnu razinu, unatoč obećanjima da će smanjiti svoju izloženost Rusiji nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Sedam najvećih europskih banaka po imovini u Rusiji - Raiffeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo i OTP - izvijestile su o zajedničkoj dobiti koja iznosi više od 3 milijarde eura u 2023. godini.

Ti su profiti bili tri puta veći nego 2021. godine i dijelom generirani sredstvima koja banke ne mogu povući iz Rusije.

Skok profitabilnosti rezultirao je time da su europske banke platile oko 800 milijuna eura poreza, u odnosu na 200 milijuna eura 2021. godine, pokazuje analiza Financial Timesa. Dolazi uz dobit američkih zajmodavaca kao što su Citigroup i JPMorgan.

Porezi koje plaćaju europske banke, što otprilike odgovara 0,4 posto svih očekivanih proračunskih prihoda Rusije za 2024. izvan energetskog sektora, primjer je kako strane tvrtke koje su ostale u Rusiji pomažu Kremlju održati financijsku stabilnost unatoč zapadnim sankcijama.

Strani zajmodavci nisu imali koristi samo od viših kamata, već i od međunarodnih sankcija ruskim bankama. Takve mjere lišile su njihove konkurente pristupa međunarodnim platnim sustavima i povećale vlastitu privlačnost zapadnih banaka za klijente u zemlji. Više od polovice poreznih uplata europskih banaka od 800 milijuna eura odnosi se na austrijsku Raiffeisen Bank International, koja među stranim zajmodavcima ima najveću prisutnost u Rusiji.

Profit RBI u Rusiji se utrostručio na 1,8 milijardi eura između 2021. i 2023., što čini polovicu ukupne dobiti austrijske grupe, u usporedbi s otprilike trećinom prije rata.

Uz redovne porezne doprinose u 2023., Raiffeisen je platio 47 milijuna eura kao rezultat neočekivanog poreza koji je Kremlj nametnuo nekim tvrtkama prošle godine.

Nakon početka ruske agresije na Ukrajinu u veljači 2022., RBI je opetovano izrazio svoj plan za smanjenje svojih operacija u Rusiji. Suočena je sa stalnim kritikama Europske središnje banke i američkog ministarstva financija jer još nije dovršila povlačenje.

Iako je RBI uložio određene napore kako bi smanjio svoju rusku izloženost, neke mjere ukazuju na suprotno.

Nedavno objavljeni natječaji za posao u RBI u Rusiji sugeriraju da banka ima ambiciozne planove za ‘višestruko širenje aktivne baze klijenata‘, izvijestio je FT.

Deutsche Bank, mađarski OTP i Commerzbank značajno su smanjili svoju prisutnost u Rusiji, koja je ionako mala u usporedbi s RBI, rekli su njihovi predstavnici. Intesa je najbliža izlasku, ali još nije prodala svoje poslovanje u Rusiji. UniCredit je odbio dati komentar za Financial Times.

Unatoč zatvaranju korporativnog i maloprodajnog poslovanja, Citigroup, četvrti po veličini američki zajmodavac, koji je imao 149 milijuna dolara dobiti i platio 53 milijuna dolara u Rusiji 2023., postao je četvrti najveći porezni obveznik među zapadnim bankama u Rusiji, prema izračunima Kijevske škole ekonomije dobivenih na temelju podataka Ruske središnje banke.

Drugi američki div, JPMorgan, zaradio je 35 milijuna dolara i platio 6,8 milijuna dolara poreza, navode iz te ustanove.

JPMorgan, nekoć glavni izvođač ruskih banaka za otvaranje korespondentnih računa u američkim dolarima, pokušava otići od 2022. Nastojanja su zapela, a banka se suočava s višemilijunskom tužbom svog bivšeg partnera u Rusiji, VTB-om.

Brojke američkih banaka nisu uključene u ukupni iznos od 800 milijuna eura.

Zapadni zajmodavci profitirali su od nametanja sankcija većem dijelu ruskog financijskog sektora, koji je uskratio pristup međunarodnom platnom sustavu Swift. To je značilo međunarodnim bankama financijski pojas spasa između Moskve i Zapada.

Takvi čimbenici pridonijeli su povećanju neto prihoda od naknada i provizija RBI-a u Rusiji s 420 milijuna eura 2021. na 1,2 milijarde eura 2023. godine.

image

Raiffeisen banka u Moskvi

Alexander Nemenov/Afp

“Nije samo u interesu RBI-a da ostane u Rusiji. Ruska središnja banka učinit će sve što može da ih ne pusti jer postoji nekoliko banaka koje nisu pod sankcijama preko kojih Rusija može primati i slati Swift uplate”, rekao je visoki ruski izvršni direktor u banci.

Prema riječima izvršne vlasti, ruske i strane ugovorne strane sada često podmiruju prekogranična plaćanja u rubljama, ali ruska valuta također prolazi kroz račune u RBI-u i sličnim bankama "kako bi se smanjio rizik od sankcija" i "ubrzao proces".

Kombinirani podaci o prihodima, dobiti i porezima međunarodnih banaka pali su od 2022., ali su i dalje puno viši od predratnih rezultata.

Banke su također imale koristi od povećanja kamata s ključnom stopom ruske središnje banke sada na 16 posto, gotovo dva puta više nego prije rata.

Povećanja kamata pomogla su zajmodavcima da ostvare velike prihode od svojih zajmova s promjenjivom kamatnom stopom i akumuliraju dodatni prihod od sredstava zarobljenih na ruskim depozitnim računima.

Banke ne mogu pristupiti gotovini zarađenoj u Rusiji zbog regulatornih ograničenja nametnutih 2022. koja su zabranila isplatu dividendi iz ruskih podružnica tvrtkama iz "neprijateljskih" zapadnih zemalja.

- Ne možemo učiniti ništa s ruskim depozitima osim što ih držimo u središnjoj banci. Dakle, kako su kamatne stope rasle, tako je rasla i naša dobit, rekao je viši rukovoditelj u europskoj banci s ruskom podružnicom.

Oko 20 posto poreznih uplata u ruski proračun u 2023. koje je izvršio OTP sastojalo se od poreza na dividende, rekla je banka. Velik dio njegovih sredstava ostaje zaglavljen na depozitnim računima u Rusiji, dodaje se.

Zaključana gotovina predstavlja značajnu prepreku izlasku iz Rusije. Od početka 2022. banke također traže osobno odobrenje predsjednika Vladimira Putina za prodaju svojih ruskih operacija.

Samo sedam zapadnih banaka - od 45 uključenih u popis onih kojima je potrebno predsjedničko odobrenje za izlazak - dobilo je takvo odobrenje, uključujući Mercedes-Benz banku i Intesu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 13:11