BIZNIS NA RUŠEVINAMA

Wall Street Journal: Trumpova ‘Gaza rivijera‘ nije blef, Witkoff i Kushner već okupljaju arhitekte i crtaju planove

Iako plan obnove prema dogovoru o primirju predviđa tri do pet godina, Witkoff je skeptičan prema tom vremenskom okviru

Djeca sjede u ruševinama Gaze

 Bashar Taleb/Afp

Nekretninski mogul Steven Witkoff, koji do prije mjesec dana nije imao formalno diplomatsko iskustvo ni obrazovanje vezano uz izraelsko-palestinski sukob, trenutačno igra ključnu ulogu kao Trumpov posebni izaslanik za Bliski istok. Iako je ostvario početne uspjehe u pregovorima o prekidu vatre i razmjeni talaca između Izraela i Hamasa, njegovo viđenje sukoba kao isključivo teritorijalnog problema koji se rješava nekretninskim dogovorom moglo bi ograničiti dugoročne rezultate.

Wall Street Journal saznaje da Witkoff i Jared Kushner razmatraju održavanje summita u Bijeloj kući na koji bi pozvali razvojne inženjere, arhitekte i urbaniste kako bi osmislili plan za obnovu Gaze. No, pritom zanemaruju političke i humanitarne aspekte sukoba, fokusirajući se isključivo na infrastrukturne izazove poput uklanjanja ruševina i početka gradnje. Podsjetimo, Kushner je zet aktualnog američkog predsjednika, a u prvom Trumpovu mandatu bio je posebni izaslanik za Bliski istok. Poput Witkoffa, uspio je postići neka kratkoročna rješenja na Bliskom istoku (Abrahamski sporazumi), no kao i svaki posrednik u miru prije njega nije uspio postići dugoročni dogovor između Izraelaca i Palestinaca. Kushner, unatoč tome što više nije uključen u kreiranje politika u novoj Trumpovoj administraciji, i dalje savjetuje njegov tim iz privatnog sektora.

image

Jared Kushner i Steven Charles Witkoff

Joe Raedle/Getty Images Via Afp

Trenutačno je na snazi prekid vatre između Hamasa i Izraela, što je prva faza sporazuma koja istječe 1. ožujka. Očekuje se da će pregovori za drugu fazu, čiji je cilj oslobađanje svih preostalih talaca i trajno okončanje sukoba, početi uskoro. No, Witkoff i Kushner već nastoje ubrzati planove za obnovu Gaze, što sugerira da sukob smatraju već okončanim.

Gaza, jedno od najsiromašnijih i najgušće naseljenih područja na svijetu, suočava se s katastrofalnim posljedicama višemjesečnog rata, pri čemu je infrastruktura uništena, a stotine tisuća ljudi ostale su bez domova. Obnova Gaze predstavlja golem politički i tehnički izazov jer osim financijskih resursa, postoji i nesuglasica oko toga tko bi trebao voditi proces obnove i gdje bi Palestinci trebali živjeti.

image

Pojas Gaze

Bashar Taleb/Afp

Witkoff i Kushner žele okupiti stručnjake iz sektora nekretnina kako bi osmislili plan obnove koji bi počeo ključnim pitanjima poput čišćenja ruševina. Summit bi uključivao i javnu prezentaciju, a od kompanija bi se tražilo da objasne kako bi rješavale sigurnosne, tehničke i logističke probleme, poput Hamasovih tunela, te što učiniti s ljudima koji ne žele otići iz Gaze. "Svi vidimo razaranje koje danas postoji u Gazi. Tamo se nalazi 30.000 neeksplodiranih granata. Uvjeti su užasni. Ne znam zašto bi itko danas želio živjeti tamo. To mi je nelogično", izjavio je Witkoff.

Iako plan obnove prema dogovoru o primirju predviđa tri do pet godina, Witkoff je skeptičan prema tom vremenskom okviru: "Obnova se ne može završiti u pet godina. To je fizički nemoguće. Čak ni stambenu zgradu na Manhattanu ne možete sagraditi u pet godina".

image

Hamas

Omar Al-qattaa/Afp

S druge strane, egipatski premijer Mostafa Madbouly rekao je da Egipat već radi na okvirnom planu obnove u suradnji sa sveučilištima i konzultantskim tvrtkama, s planom da Gaza bude obnovljena u roku od tri godine, uz omogućavanje Palestincima da ostanu. Prema izvješću Ujedinjenih naroda, Europske unije i Svjetske banke, obnova Gaze mogla bi stajati više od 50 milijardi dolara tijekom sljedećih deset godina.

Ranije ovog mjeseca Trump je izjavio da će SAD preuzeti pojas Gaze i pretvoriti ga u "rivijeru Bliskog istoka". Također je rekao da bi Palestinci mogli biti preseljeni u okolne arapske zemlje, što su arapski lideri odbacili. Trumpove izjave izazvale su osude, posebno iz arapskih i europskih zemalja, jer bi prisilno preseljavanje Palestinaca značilo etničko čišćenje, što je zabranjeno međunarodnim pravom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. veljača 2025 13:57