PREDSJEDNIK SRBIJE

VUČIĆ 'Dovoljna je samo jedna iskra i cijeli Zapadni Balkan će se zapaliti. Svaki dan odgode našeg puta u EU može stvoriti takve uvjete'

Aleksandar Vučić.
 Đorđe Kojadinović / REUTERS

Neuspjeh oživljavanja pregovora između Srbije i Kosova o normalizaciji odnosa mogao bi destabilizarati regiju zapadnog Balkana koja se još uvijek oporavlja od ratova devedesetih godina prošlog stoljeća, rekao je u četvrtak srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić.

Dvadeset godina nakon što je NATO bombardirao tadašnju Jugoslaviju kako bi zaustavio srbijansku represiju protiv kosovskih Albanaca, pregovori stoje na mrtvoj točki.

Kosovo je proglasilo neovisnost 2008. i dobilo priznanje UN-a i većine zemalja EU, ali ne i Srbije niti njezine saveznice Rusije. Oko 4000 NATO-ovih vojnika i dalje je na Kosovu kako bi osiguralo mir.

Srbija i Kosovo moraju normalizirati odnose prije nego bilo koja od njih može ići dalje na putu približavanja Europskoj uniji, podsjeća britanska agencija Reuters.

"Svaki dan odgode može stvoriti uvjete u kojima jedna iskra može zapaliti regiju. Zapadne zemlje to moraju znati", kazao je Vučić u intervjuu za Reuters. "To je opasnost ... kada se zapaljuju nacionalni osjećaji".

Kao odgovor na pokušaje Srbije da spriječi kosovsko članstvo u međunarodnim organizacijama, Priština je nametnula 100-postotne carine na robu koja se uvozi iz Srbije, što bi srbijansko gospodarstvo moglo koštati 600 milijuna eura u jednoj godini, odnosno oko 0,4 posto BDP-a.

Kako bi se obnovio dijalog, Srbija želi da se te carine ukinu, što je mjera koju podupiru i EU i SAD.

Međutim, nejasno je kako bi mogao izgledati dogovor Beograda i Prištine. I Vučić i kosovski predsjednik Hashim Thaci govorili su o "korekciji granica" ili "razgraničenju" - što su termini koje analitičari tumače kao razmjenu teritorija.

Zapad smatra da je za održavanje regionalne stabilnosti važno da čitava regija uđe u EU i NATO.

"Naše pristupanje EU ovisi o dijalogu s Prištinom i o tome hoćemo li jednog dana uspjeti postići dogovor", rekao je Vučić, dodajući kako očekuje da Njemačka, Francuska ili EU postanu aktivniji u pregovaračkom procesu.

"Mislim da ćemo vidjeti neke od njihovih inicijativa u bliskoj budućnosti", dodao je.

Vučić koji je na vlasti od 2012. rekao je da nema plan odstupiti niti sazvati prijevremene izbore, što traže tisuće ljudi na oporbenim skupovima koji su počeli u prosincu prošle godine.

Provjednici optužuju Vučića za nepotizam, korupciju i gušenje slobode medija, što su optužbe koje on niječe.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 13:22