KORAK PREMA MIRU

VIJEĆE UN-a DOGOVORILO REZOLUCIJU O SIRIJI Assad se nigdje ne spominje

 AFP

Pet stalnih članica UN-ova Vijeća sigurnosti dogovorile su se o rezoluciji koju Vijeće treba prihvatiti u petak i u kojoj se mirovni pregovori vlasti i oporbe u Siriji planiraju "početkom siječnja".

U tom nacrtu, kojega je AFP dobio presliku, traži se od glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona da "okupi predstavnike sirijske vlade i oporbe kako bi što prije počeli formalne pregovore o procesu političke tranzicije, s ciljem da ti pregovori počnu početkom siječnja 2016."

Vijeće u nacrtu "potvrđuje svoju potporu Ženevskoj izjavi" iz lipnja 2012. o političkoj tranziciji u Siriji i "potvrđuje bečke izjave".

Tekst se temelji na smjernicama koje su velesile pripremile na svojim sastancima u Beču u listopadu i u studenome.

Treći susret u tom bečkom procesu održao se u petak u newyorškom luksuznom hotelu uz sudjelovanje ministara vanjskih poslova sedamnaesterih zemalja.

Tako Vijeće "podupire primirje na čitavom sirijskom teritoriju" koje treba stupiti na snagu čim vlast i oporba "načine prve korake prema političkoj tranziciji". Usto izražava "svoju potporu slobodnim i poštenim izborima".

U rezoluciji se traži od UN-a da u roku od mjesec dana pripremi "opcije" za uvođenje "mehanizma nadzora i provjere" primirja.

Napominje se da se primirje "neće primjenjivati na ofenzivne i obrambene akcije" protiv ekstremističkih skupina kao što su Islamska država i Fronta al Nusra.

U nacrtu se ne kaže ništa o sudbini predsjednika Bashara al Assada u političkoj tranziciji. Zapad želi da on ode, a Rusija se tome protivi.

Nacrt rezolucije je plod dugih i mučnih pregovora peterih zemalja stalnih članica Vijeća, SAD-a, Rusije, Francuske, Velike Britanije i Kine.

Budući da su se velesile dogovorile o nacrtu, njegovo prihvaćanje je tek formalnost, misle diplomati.

Nacrt će se petnaesterim članicama Vijeća sigurnosti podastrijeti u 16.00 sati po mjesnom vremenu (22.00 sata po srednjoeuropskom).

Amerikanci i Kurdi ubili 200 džihadista

Gotovo dvjesto džihadista ubijeno je u ovotjednoj ofenzivi na sjeveru Iraka, koju su konačno odbili kurdski borci pešmerge uz pomoć bombardiranja koalicije, rekao je u petak glasnogovornik američke vojske.

Skupina džihadista koja bi brojčano odgovarala bojni, s "možda petsto ili nešto manje" ljudi, u srijedu je napala kurdske pešmerge u pokrajini Ninivi, rekao je pukovnik Steve Warren koji se javio videovezom iz Bagdada.

Džihadisti su se isprva uspjeli "probiti" u zonu koju drže kurdske snage blizu Tal Aswada, Bashiqe i Nawarana, ali su u četvrtak konačno potisnuti, rekao je glasnogovornik.

Zrakoplovi "peterih zemalja" koalicije pritekli su u pomoć kurdskim snagama bacivši "gotovo sto komada precizno navođenog streljiva" tijekom borbe.

Samo u bombardiranju je ubijeno "gotovo 200" džihadista, "oko 187 po zadnjoj evidenciji", dodao je glasnogovornik.

Potonji je ocijenio da je to bila najveća ofenziva IS-a nakon zauzimanja Ramadija proljetos.





Obama: 'Assad mora otići s vlasti!'

Američki predsjednik Barack Obama opetovao je u petak da njegov sirijski kolega Bashar al Assad mora otići s vlasti, budući da je sudbina sirijskog predsjednika jedno od pitanja oko kojih postoji neslaganje između Washingtona i Moskve u pronalaženju političkog rješenja za rat u toj zemlji.

Dok su se svjetske velesile u petak okupljale u UN-u u New Yorku kako bi razgovarale o eventualnom mirovnom planu u Siriji, predsjednik Obama je ocijenio da mira u toj zemlji opustošenoj četveroipogodišnjim ratom neće biti "bez legitimne vlade", u prigodi svoje godišnje novinske konferencije u Bijeloj kući.

"Mislim da će Assad morati otići kako bi se zaustavilo krvoproliće u zemlji i kako bi sve zainteresirane strane mogle ići naprijed", rekao je američki predsjednik, ne rekavši u kojem će trenutku eventualne političke tranzicije u Siriji Assad otići s vlasti.

"Izgubio je svaki legitimitet u očima svoje zemlje", opetovao je Obama.

"Ne možete zaustaviti građanski rat sve dok nemate vladu koju većina u zemlji smatra legitimnom", istaknuo je američki predsjednik.

Istodobno su se svjetske velesile, među njima SAD i Rusija, dogovarale u UN-ovu Vijeću sigurnosti u New Yorku o tekstu nacrta rezolucije kojim se potvrđuje američko-ruski mirovni plan za Siriju, rekli su diplomati.

No sudbina sirijskog predsjednika i dalje je glavno pitanje u kojemu se Amerikanci i Rusi razilaze.

Državni tajnik John Kerry ipak je zadnjih tjedana bio izvrgnut kritici zbog ublažavanja stajališta i približavanja Moskvi budući da više ne traži trenutačni odlazak Bashara al Assada, ruskog saveznika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. rujan 2024 04:33