Odjevena u tamnu sportsku jaknu i crne hlače, s hidžabom na glavi, Guevara - kako je postala poznata, zadnja je osoba za koju biste očekivali da kroz snajper promatra ulice Alepa u zemlji zahvaćenoj krvavim građanskim ratom.
Ali upravo je bivša učiteljica engleskog jezika na ulicama najvećeg sirijskog grada zadesila neočekivana slava kad je među stanovnicima postala poznata kao "ženski snajper".
Prozvana po slavnom argentinskom revolucionaru, Guevara sjedi skrivena u ratom razrušenim zgradama i u zasjedi čeka neprijatelja - prezrive vladine trupe.
Iako prema tradiciji ženama u konzervativno islamskim zemljama nije mjesto na bojnom polju, Guevara je oformila vlastitu grupu boraca, njih oko 30, među kojima ima i nekoliko dječaka.
- Volim borbu. Kad netko iz moje pobunjeničke grupe pogine, osjećam da se moram osvetiti za njegovu smrt.
Žestoka 36-godišnjakinja motivirana je tragičnom smrću vlastite djece prije nekoliko mjeseci. Kćer (10) i sin (7) poginuli su prilikom zračnog napada sirijske vojske na obiteljski dom.
NAORUŽANE KALAŠNJIKOVIMA Posljednja linija obrane: Bašar u rat poslao Lavice
Sad kaže da se osjeća primoranom ubijati vladine vojnike svaki put kad sazna za smrt svog suborca.
Posao, kako kaže, zahtijeva strpljenje, brzinu i inteligenciju.
- Često satima sjedim i čekam da civili napuste ulice i da na njihova mjesta stupe vojnici.
Iako nije sigurna je li ih ubila ili nije, Guevara tvrdi da je ustrijelila četiri ili pet vojnika.
- Zbog toga se osjećam dobro. Svaki put kad pogodim jednoga uzviknem "To!" - kaže ratnica.
Porijeklom iz Palestine, Guevara kaže da je prvi put primila oružje tijekom boravka u vojnom kampu u Libanonu kojeg vode palestinski militanti iz Hamasa.
Čak i prije početka sirijskog ustanka protiv predsjednika Bashara al-Assada u proljeće 2011., Guevara se za vrijeme studija vjerno borila protiv njegove vladavine pomagavši u izlaženju opozicijskih novina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....